Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hodowla ślimaków - biznes

Hodowla ślimaków - biznes

 
Hodowla ślimaków - biznes

Na czym polega hodowla ślimaków? Czy to opłacalny biznes w Polsce? Jakie są wymagania prowadzenia takiej działalności?

 

Jak hodować ślimaki?

 

Aby móc rozpocząć hodowlę ślimaków należy zadbać o obszar, na którym będzie prowadziło się działalność. Na początek powinno wystarczyć kilka arów. Na gospodarowanym terenie trzeba umieścić budynki do przechowywania ślimaków, inkubacji jaj. Potrzebne będą też tunele pod folią lub szklarnie oraz ziemia posiana roślinnością, stanowiącą pokarm dla ślimaków.

 

Praca nad hodowlą ślimaków jest uzależniona od sezonu. Zimą ślimaki hibernują. Następnie zostają wybudzane poprzez zwiększanie temperatury oraz wilgotności pomieszczenia, w którym się znajdują. Około lutego, marca jest czas na okres reprodukcji i wykluwania się tzw. osesków. Jaja ślimaków umieszcza się w specjalnych inkubatorach. Z rozmnażania jednego ślimaka można uzyskać około 100 nowych zwierząt. Po wykluciu następuje proces tuczenia, a na koniec, mniej więcej we wrześniu rozpoczynają się zbiory i sprzedaż.

 

Należy zaznaczyć, że hodowla powinna być odgrodzona odpowiednimi siatkami, aby ślimaki nie uciekły i by nie padły ofiarą np. ptaków. W Polsce najbardziej popularny w hodowli jest ślimak afrykański. Mamy jeszcze nasze rodzime winniczki, jednak ich zbiór, ze względu na częściową ochronę gatunku, jest uzależniony od ministerialnych rozporządzeń.

 

Hodowla ślimaków - dotacje

 

Hodowla ślimaków w Polsce staje się coraz bardziej popularna. W związku z tym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie takiej działalności. Część z nich nie posiada jednak wkładu własnego, który jest konieczny do przystosowania terenu, wyposażenia budynków i oczywiście zakupu pierwszych ślimaków.

 

W związku z tym często pada pytanie o dotację. Niestety w większości wypowiedzi pojawiają się informacje o trudnościach z uzyskaniem dofinansowania. Jednak hodowcy ślimaków, zarejestrowani jako rolnicy, mogą spróbować otrzymać finansowanie w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Hodowla ślimaków - zyski

 

Jak wspomniano wyżej, na początek hodowli wystarczy kilka arów ziemi. Przyjmuje się, że na terenie 3 arów można wyhodować jedną tonę ślimaków. Średnio liczy się, że koszt produkcji jednego kilograma ślimaków to od 2 do 7 zł (zależy od metod, posiadanej technologii itd.). Natomiast cena, jaką można uzyskać podczas sprzedaży to nawet 15 zł/kg (czyli przy jednej tonie 15 000 zł).

 

Trzeba być oczywiście przygotowanym na straty - ze względu na złą wilgotność, choroby lub nadmierny chłód część ślimaków może nie dotrwać do okresu sprzedaży.

 

Hodowla ślimaków - opłacalność

 

Dla niektórych czymś egzotycznym wydaje się hodowla ślimaków. Opłacalność takiej działalności przyciąga jednak coraz większą liczbę zainteresowanych. Oprócz wiedzy, jak hodować ślimaki, trzeba również wiedzieć, gdzie je sprzedawać. Handel odbywa się oczywiście między polskimi przedsiębiorstwami, ale warto szukać rynku zbytu na zachodzie Europy – Niemcy, Francja, Belgia, Hiszpania. Ważne jednak jest, by postarać się o kontraktację, która będzie zabezpieczała sprzedaż. Warto też dodać, że sprzedaż ślimaków nie ma charakteru wyłącznie spożywczego. Ze śluzu tych mięczaków pozyskuje się składniki do produkcji kosmetyków.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.