Na czym polega hodowla ślimaków? Czy to opłacalny biznes w Polsce? Jakie są wymagania prowadzenia takiej działalności?
Jak hodować ślimaki?
Aby móc rozpocząć hodowlę ślimaków należy zadbać o obszar, na którym będzie prowadziło się działalność. Na początek powinno wystarczyć kilka arów. Na gospodarowanym terenie trzeba umieścić budynki do przechowywania ślimaków, inkubacji jaj. Potrzebne będą też tunele pod folią lub szklarnie oraz ziemia posiana roślinnością, stanowiącą pokarm dla ślimaków.
Praca nad hodowlą ślimaków jest uzależniona od sezonu. Zimą ślimaki hibernują. Następnie zostają wybudzane poprzez zwiększanie temperatury oraz wilgotności pomieszczenia, w którym się znajdują. Około lutego, marca jest czas na okres reprodukcji i wykluwania się tzw. osesków. Jaja ślimaków umieszcza się w specjalnych inkubatorach. Z rozmnażania jednego ślimaka można uzyskać około 100 nowych zwierząt. Po wykluciu następuje proces tuczenia, a na koniec, mniej więcej we wrześniu rozpoczynają się zbiory i sprzedaż.
Należy zaznaczyć, że hodowla powinna być odgrodzona odpowiednimi siatkami, aby ślimaki nie uciekły i by nie padły ofiarą np. ptaków. W Polsce najbardziej popularny w hodowli jest ślimak afrykański. Mamy jeszcze nasze rodzime winniczki, jednak ich zbiór, ze względu na częściową ochronę gatunku, jest uzależniony od ministerialnych rozporządzeń.
Hodowla ślimaków - dotacje
Hodowla ślimaków w Polsce staje się coraz bardziej popularna. W związku z tym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie takiej działalności. Część z nich nie posiada jednak wkładu własnego, który jest konieczny do przystosowania terenu, wyposażenia budynków i oczywiście zakupu pierwszych ślimaków.
W związku z tym często pada pytanie o dotację. Niestety w większości wypowiedzi pojawiają się informacje o trudnościach z uzyskaniem dofinansowania. Jednak hodowcy ślimaków, zarejestrowani jako rolnicy, mogą spróbować otrzymać finansowanie w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Hodowla ślimaków - zyski
Jak wspomniano wyżej, na początek hodowli wystarczy kilka arów ziemi. Przyjmuje się, że na terenie 3 arów można wyhodować jedną tonę ślimaków. Średnio liczy się, że koszt produkcji jednego kilograma ślimaków to od 2 do 7 zł (zależy od metod, posiadanej technologii itd.). Natomiast cena, jaką można uzyskać podczas sprzedaży to nawet 15 zł/kg (czyli przy jednej tonie 15 000 zł).
Trzeba być oczywiście przygotowanym na straty - ze względu na złą wilgotność, choroby lub nadmierny chłód część ślimaków może nie dotrwać do okresu sprzedaży.
Hodowla ślimaków - opłacalność
Dla niektórych czymś egzotycznym wydaje się hodowla ślimaków. Opłacalność takiej działalności przyciąga jednak coraz większą liczbę zainteresowanych. Oprócz wiedzy, jak hodować ślimaki, trzeba również wiedzieć, gdzie je sprzedawać. Handel odbywa się oczywiście między polskimi przedsiębiorstwami, ale warto szukać rynku zbytu na zachodzie Europy – Niemcy, Francja, Belgia, Hiszpania. Ważne jednak jest, by postarać się o kontraktację, która będzie zabezpieczała sprzedaż. Warto też dodać, że sprzedaż ślimaków nie ma charakteru wyłącznie spożywczego. Ze śluzu tych mięczaków pozyskuje się składniki do produkcji kosmetyków.