Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hodowla ślimaków - biznes

Hodowla ślimaków - biznes

 
Hodowla ślimaków - biznes

Na czym polega hodowla ślimaków? Czy to opłacalny biznes w Polsce? Jakie są wymagania prowadzenia takiej działalności?

 

Jak hodować ślimaki?

 

Aby móc rozpocząć hodowlę ślimaków należy zadbać o obszar, na którym będzie prowadziło się działalność. Na początek powinno wystarczyć kilka arów. Na gospodarowanym terenie trzeba umieścić budynki do przechowywania ślimaków, inkubacji jaj. Potrzebne będą też tunele pod folią lub szklarnie oraz ziemia posiana roślinnością, stanowiącą pokarm dla ślimaków.

 

Praca nad hodowlą ślimaków jest uzależniona od sezonu. Zimą ślimaki hibernują. Następnie zostają wybudzane poprzez zwiększanie temperatury oraz wilgotności pomieszczenia, w którym się znajdują. Około lutego, marca jest czas na okres reprodukcji i wykluwania się tzw. osesków. Jaja ślimaków umieszcza się w specjalnych inkubatorach. Z rozmnażania jednego ślimaka można uzyskać około 100 nowych zwierząt. Po wykluciu następuje proces tuczenia, a na koniec, mniej więcej we wrześniu rozpoczynają się zbiory i sprzedaż.

 

Należy zaznaczyć, że hodowla powinna być odgrodzona odpowiednimi siatkami, aby ślimaki nie uciekły i by nie padły ofiarą np. ptaków. W Polsce najbardziej popularny w hodowli jest ślimak afrykański. Mamy jeszcze nasze rodzime winniczki, jednak ich zbiór, ze względu na częściową ochronę gatunku, jest uzależniony od ministerialnych rozporządzeń.

 

Hodowla ślimaków - dotacje

 

Hodowla ślimaków w Polsce staje się coraz bardziej popularna. W związku z tym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie takiej działalności. Część z nich nie posiada jednak wkładu własnego, który jest konieczny do przystosowania terenu, wyposażenia budynków i oczywiście zakupu pierwszych ślimaków.

 

W związku z tym często pada pytanie o dotację. Niestety w większości wypowiedzi pojawiają się informacje o trudnościach z uzyskaniem dofinansowania. Jednak hodowcy ślimaków, zarejestrowani jako rolnicy, mogą spróbować otrzymać finansowanie w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Hodowla ślimaków - zyski

 

Jak wspomniano wyżej, na początek hodowli wystarczy kilka arów ziemi. Przyjmuje się, że na terenie 3 arów można wyhodować jedną tonę ślimaków. Średnio liczy się, że koszt produkcji jednego kilograma ślimaków to od 2 do 7 zł (zależy od metod, posiadanej technologii itd.). Natomiast cena, jaką można uzyskać podczas sprzedaży to nawet 15 zł/kg (czyli przy jednej tonie 15 000 zł).

 

Trzeba być oczywiście przygotowanym na straty - ze względu na złą wilgotność, choroby lub nadmierny chłód część ślimaków może nie dotrwać do okresu sprzedaży.

 

Hodowla ślimaków - opłacalność

 

Dla niektórych czymś egzotycznym wydaje się hodowla ślimaków. Opłacalność takiej działalności przyciąga jednak coraz większą liczbę zainteresowanych. Oprócz wiedzy, jak hodować ślimaki, trzeba również wiedzieć, gdzie je sprzedawać. Handel odbywa się oczywiście między polskimi przedsiębiorstwami, ale warto szukać rynku zbytu na zachodzie Europy – Niemcy, Francja, Belgia, Hiszpania. Ważne jednak jest, by postarać się o kontraktację, która będzie zabezpieczała sprzedaż. Warto też dodać, że sprzedaż ślimaków nie ma charakteru wyłącznie spożywczego. Ze śluzu tych mięczaków pozyskuje się składniki do produkcji kosmetyków.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji / Kontroler Jakości

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wypakowanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie towaru; składanie kartonów; kontrola jakości
  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.