Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hodowla owiec – jak założyć? Czy jest opłacalna?

Hodowla owiec – jak założyć? Czy jest opłacalna?

 
Hodowla owiec – jak założyć? Czy jest opłacalna?

W Unii Europejskiej liderem hodowli owiec jest obecnie Hiszpania. W Polsce stadniny tych zwierząt często spotykane są w południowych województwach, niemniej duże hodowle znaleźć można także w Wielkopolsce i na Podlasiu. Założenie tego typu działalności wymaga specjalistycznej wiedzy, ale także sporych nakładów finansowych. Trzeba wiedzieć, że żeby hodować owce, potrzebna jest duża przestrzeń, gdyż zwierzęta te przez około połowę roku wypasa się na łąkach.

 

Hodowla owiec – wymagania

 

Hodowcę owiec obowiązuje szereg przepisów związanych z utrzymywaniem i zapewnieniem zwierzętom właściwych warunków bytowych, między innymi:

 

  • Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej;
  • Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich;
  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

 

W rozdziale 4. tego pierwszego aktu zamieszczono wytyczne dotyczące minimalnych warunków utrzymywania owiec. Zwierzęta te muszą mieć udostępnione pomieszczenie inwentarskie, w którym utrzymuje się je osobno lub grupowo. Co więcej:

 

(art. 16.2) Powierzchnia pomieszczenia dla owiec utrzymywanych pojedynczo powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

 

  • tryka – co najmniej 3 metry kwadratowe,
  • matki z jagnięciem – co najmniej 2,5 metra kwadratowego i dodatkowo co najmniej 0,7 metra kwadratowego dla każdego następnego jagnięcia ssącego,
  • jarki – co najmniej 1,7 metra kwadratowego,
  • tryczka – co najmniej 2 metry kwadratowe,
  • skopka – co najmniej 0,8 metra kwadratowego.

 

(art. 16.3) Powierzchnia dla owiec utrzymywanych grupowo, w przeliczeniu na jedną sztukę, powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

 

  • tryków – co najmniej 2 metry kwadratowe,
  • matek z jagniętami – co najmniej 1,5 metra kwadratowego i dodatkowo co najmniej 0,5 metra kwadratowego dla każdego jagnięcia ssącego,
  • jarek – co najmniej 0,8 metra kwadratowego,
  • tryczków – co najmniej 1,5 metra kwadratowego,
  • skopków – co najmniej 0,6 metra kwadratowego.

 

Zgodnie z wytycznymi, owce karmi się co najmniej dwa razy dziennie odpowiednią paszą. Zwierzęta muszą zostać także objęte ochroną weterynaryjną. Niezbędne jest oznakowanie każdego zwierzęcia (nakładane są dwa kolczyki), zgłoszenie stada do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, prowadzenie Księgi Rejestracji Stada, dokonywanie minimum corocznych spisów zwierząt. Warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce Identyfikacja i rejestracja owiec i kóz.

 

Hodowla owiec – od czego zacząć?

 

Na początek należy przygotować pomieszczenie inwentarskie dla zwierząt zgodnie z powyższymi wytycznymi. Pomieszczenie musi zapewniać ciepło, chronić od wiatru, być utrzymywane w czystości.

 

Hodowca musi zaopatrzyć się także w paszę dla zwierząt. Owce wypasa się od około maja do pierwszych śniegów – w tym czasie zwierząt nie trzeba dokarmiać, same zapewniają sobie pożywienie. W czasie przebywania w budynkach owce jedzą między innymi siano, zielonki, susz, sianokiszonki, warzywa okopowe, zboża (owies, pszenica, otręby pszenne).

 

Karmienie dostosowywane jest do wieku, okresu wzrostowego, wagi (inaczej karmi się matki karmiące, inaczej jagnięta, tryki).

 

By hodować owce, musisz mieć pastwisko. Przyjmuje się, że na 10 sztuk zwierząt przypada około 1 hektar terenu zielonego.

 

Doskonałymi pomocnikami w czasie opieki nad stadem są psy ras pasterskich, np. owczarek podhalański czy duży szwajcarski pies pasterski.

 

Czytaj także: formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

 

Owce – gdzie kupić?

 

Cel hodowli – pozyskiwanie wełny, mleka czy też mięsa – determinuje w znacznym stopniu rasę owiec, na jaką należy się zdecydować. Informacje na temat poszczególnych ras – wraz ze zdjęciami – zamieścił na swojej stronie Polski Związek Owczarski i warto się z nimi zapoznać. Do ras mięsnych należą między innymi Suffolk, Texel, Białogłowa Owca Mięsna czy Pomorska. W celu pozyskiwania wełny hoduje się na przykład Merynosy czy polskie owce nizinne (jak Owca Wielkopolska czy Owca Łowicka). Zakupu zwierząt można dokonać od prywatnego hodowcy, na targach zwierząt gospodarskich, giełdach rolniczych.

 

Hodowla owiec – opłacalność

 

Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu Statystycznego pogłowie owiec w krajach wspólnoty spada. W grudniu 2019 r. w UE hodowano 82,54 mln tych zwierząt, czyli aż o 1,59 mln mniej niż w tym samym okresie przed rokiem. Mniej liczne stada przekładają się między innymi na wzrost cen mięsa (baraniny, jagnięciny), produktów z mleka owczego, a także wełny. W Polsce hodowla owiec nie należy do dominujących działów rolnictwa. Zgodnie z danymi GUS, w 2019 roku w naszym kraju utrzymywano tylko 267 729 sztuk tych zwierząt.

 

By ten dość niszowy biznes się miał szansę powodzenia, warto przygotować rzetelny biznesplan. Przede wszystkim wybrać cel hodowli z uwzględnieniem prognozowanej możliwości dystrybucji na wybranym terenie – mięsa, wełny, mleka itp.

 

Niezależnie od obranej ścieżki dla rozwoju biznesu, niezwykle istotną kwestią jest stworzenie spójnego planu marketingowego i od samego początku budowanie pozytywnego wizerunku hodowcy, dostawcy – któremu zaufają kontrahenci i klienci.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.