Na gołębie miejskie można natknąć się w całej Polsce. Obecnie w naszym kraju występuje wiele gatunków gołębi i nie wszystkie wiernie przypominają swoich szarych przodków. Te mądre, poddające się tresurze ptaki mają licznych wielbicieli. Jak otworzyć własną hodowlę gołębi? Czy to dobry pomysł na biznes?
Czy hodowla gołębi się opłaca?
Jeśli myślisz zostaniu hodowcą, na początek odpowiedz sobie na pytanie, jaki ma być cel Twojej hodowli. Wiele osób utrzymuje ptaki w celach rekreacyjnych, dla samej przyjemności opiekowania się tymi zwierzętami, podpatrywania ich zwyczajów. Na gołębiach można także zarabiać – sprzedawać ptaki ras ozdobnych, brać udział w konkursach gołębi lotnych czy sprzedawać gołębie mięsne.
Obranie konkretnego celu jest kluczowe – od niego zależeć będzie nie tylko dobór odpowiedniego gatunku ptaków, ale też przygotowanie warunków bytowych, karmienie i pielęgnacja zwierząt.
Gołębie – gdzie kupić? Jak wybrać hodowlę?
Gołębie pozyskasz od innego hodowcy. Warto nie kierować się wyłącznie ceną za ptaka, ale też renomą sprzedawcy. Dobrze jest sprawdzić, czy hodowca należy do cieszącej się poważaniem organizacji związkowej, jak Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych czy Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Mniejsze organizacJE istnieją także w wielu miastach. Zorientuj się, czy gołębie od danego hodowcy biorą udział w konkursach i zdobywają wysokie pozycje, w jakich warunkach są trzymane. Jeśli posiadasz już inne gołębie, po nabyciu nowych poddaj je dwutygodniowej kwarantannie.
Jakie gołębie wybrać? Jeśli nie masz upatrzonego gatunku i jesteś początkującym hodowcą, zajrzyj na stronę wspomnianego PZH GRiDI. W zakładce Rasy Polskie znajdziesz wykaz gatunków, ujętych w kilku podstawowych grupach:
- uformowane, np. Polski Pocztowy Wystawowy, Ryś Polski,
- brodawczaki, np. Bagdeta Częstochowska, Turczyn,
- dęte – np. Garłacz Górnośląski Białogłowy, Stawak Małopolski,
- mewki – Mewka Polska,
- lotne – np. Grzywacz Polski, Wywrotek Suwalski.
Gatunków gołębi do wyboru jest jednak znacznie więcej. W wykazie nie ujęto np. turkotów, kuraków, gołębi strukturalnych.
Jak założyć hodowlę gołębi?
Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w gołębnik – musi być suchy i ciepły, a także mieć otwory, dzięki którym ptaki łatwo będą mogły wydostawać się na zewnątrz. Bardzo ważne jest utrzymywanie pomieszczenia w czystości oraz zapewnienie stałego (lecz delikatnego) obiegu powietrza.
Gołębnikiem może być pomieszczenie gospodarcze lub wolnostojący budynek, np. w ogródku, na dachu. Do jego podstawowego wyposażenia należą regały lęgowe, siodełka, karmidła i poidła – w liczbie dostosowanej do wielkości stada. Na rynku dostępne są specjalistyczne karmy dla gołębi i suplementy diety. Gołębiom podaje się inne karmy w zależności od okresu hodowlanego.
Gołębie – wymagania wobec hodowcy
Ptakom należy zapewnić opiekę weterynaryjną. Jako początkujący hodowca korzystaj także z doświadczenia kolegów i koleżanek po fachu. Czytaj blogi, jeśli to możliwe, odwiedzaj doświadczonych hodowców, szukaj pomocy w organizacji związkowej. Opieka nad gołębiami nie jest bardzo trudna, ale wymaga od hodowcy sporo czasu, uwagi i cierpliwości.
Profesjonalni hodowcy gołębi często decydują się na samozatrudnienie. W czasie rejestracji firmy należy wskazać kod PKD 01.49.Z – Chów i hodowla pozostałych zwierząt.