Gęsi są łatwe w utrzymaniu, nie mają wysokich wymagań żywieniowych ani środowiskowych. Przygotowanie przydomowej czy zlokalizowanej na terenie gospodarstwa rolniczego hodowli tych ptaków nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności. Wystarczy przystosować pomieszczenie lub budynek inwentarski, a także wytyczyć wybieg. O czym jeszcze warto pamiętać, chcąc założyć hodowlę gęsi?
Hodowla gęsi – opłacalność
Na początek warto zastanowić się, jaki będzie cel działalności, przygotować rzetelny biznesplan i strategię sprzedaży. Gęsi hoduje się na mięso – choć gęsina nie jest popularną pozycją w jadłospisie Polaków, mięso tych ptaków importowane jest do krajów Europy Zachodniej, np. Niemiec. Drugim celem hodowli może być pozyskiwanie puchu i pierza. One również stanowią cenny surowiec eksportowy, wysyłany przez polskich producentów m.in. do Japonii czy na Tajwan. Dobrze prowadzona hodowla, szczególnie prowadząca dystrybucję międzynarodową, może przynosić znaczne zyski. Plusem tego typu działalności są także stosunkowo niskie koszty na start, szczególnie, jeśli dana osoba już dysponuje budynkiem inwentarskim np. w swoim gospodarstwie rolnym.
Jak założyć hodowlę gęsi?
Jak wspomniano na wstępie, gęsi są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Hodowca zwierząt powinien przystosować pomieszczenie inwentarskie – zaopatrzyć je w ściółkę, karmidła dla drobiu. Pomieszczenie to musi być jasne, dobrze wentylowane, suche i wysokie na co najmniej 3 metry. W pomieszczeniu zostanie zorganizowana wychowalnia, w której dorastać będą młode – zdezynfekowana, ścielona słomą i ogrzewana (na początku temperatura powinna wynosić około 30 stopni Celsjusza). Gęsi potrzebują także wybiegu trawiastego lub o twardym podłożu i najlepiej częściowo zadaszonego. Daszek ochronny pozwoli na wypuszczanie piskląt na świeże powietrze już po około tygodniu od wyklucia, co jest niezwykle istotne z uwagi na ich prawidłowy rozwój. Ptaki powinny mieć stały dostęp do świeżej wody i paszy.
Gęsi nie hoduje się w klatkach – to żywotne ptaki, najlepiej czujące się na świeżym powietrzu. Bardzo lubią także wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne – oczka, jeziora – warto udostępnić je ptakom, o ile woda w zbiorniku podlega obiegowi / nie jest skażona.
Gęsi nie mają wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o paszę. Ptaki są trawożerne, lubią zielonki, ale też warzywa okopowe, mieszanki zbóż i nasion, kiszonki.
Hodowca powinien pamiętać o zapewnieniu opieki weterynaryjnej zwierzętom, a także o przeprowadzaniu regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do tych ostatnich należy tzw. podskubywanie, czyli usuwanie wyłącznie dojrzałych piór (puchu i pierza), wypychanych przez nowe pióra. Właściwie wykonywany zabieg jest bezbolesny, wymaga jednak dużej sprawności i umiejętności rozpoznawania cyklu wzrostu upierzenia.
Hodowle gęsi często organizowane są w ramach działalności rolniczej. Mogą mieć także charakter działalności gospodarczej. Działalność rejestruje się z odpowiadającym jej zakresowi kodem/kodami PKD:
- PKD 01.47.Z – Chów i hodowla drobiu,
- PKD 10.12.Z – Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu (klasa obejmuje między innymi produkcję pierza i puchu).