Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hodowla bydła mięsnego – jak założyć? Czy to opłacalny biznes?

Hodowla bydła mięsnego – jak założyć? Czy to opłacalny biznes?

 
Hodowla bydła mięsnego – jak założyć? Czy to opłacalny biznes?

Mięso wołowe często pozyskiwane jest jako produkt uboczny mlecznej hodowli krów. Niemniej coraz więcej hodowców decyduje się na specjalizację i utrzymywanie w gospodarstwie stada mięsnego. Wynika to między innymi z rosnących wymagań konsumentów, którzy poszukują produktów o coraz wyższych walorach smakowych – a te można osiągać przez udoskonalenie procesów hodowlanych bydła mięsnego. Jak zatem zrealizować taki pomysł na biznes?

 

Hodowla bydła – wymagania

 

Hodowla bydła to w świetle prawa działalność rolnicza. Hodowcę obowiązują zatem przepisy zawarte w Ustawie z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej. Rozdział 2. tego ostatniego dokumentu określa minimalne warunki bytowe zwierząt.

 

Bydło musi mieć zapewnione pomieszczenie inwentarskie. Dopuszcza się utrzymywanie go na uwięzi lub bez uwięzi – wolnostanowiskowo. Zwierzęta można hodować:

 

  • z wydzielonymi legowiskami (poza bydłem opasowym i buhajami),
  • bez wydzielonych legowisk na ściółce, a także:
  • bez wydzielonych stanowisk i ściółki (poza buhajami, krowami i jałówkami cielnymi powyżej 7. miesiąca życia).

 

Rozporządzenie dokładnie określa wymaganą wielkość dla stanowisk, legowisk i obszaru zajmowanego przez bydło w pomieszczeniu inwentarskim. Przykładowo, jeśli zwierzęta są utrzymywane na uwięzi, z wydzielonymi legowiskami, wymiary każdego z takich stanowisk powinny być następujące (§ 11.2.):

 

  • krowy i jałówki powyżej 7. miesiąca ciąży:
    • długość – co najmniej 1,6 m,
    • szerokość – co najmniej 1,1 m;
  • jałówki powyżej 6. miesiąca życia, jednak nie dłużej niż do 7. miesiąca ciąży:
    • długość – co najmniej 1,5 m,
    • szerokość – co najmniej 1 m;
  • buhaje:
    • długość – co najmniej 2,4 m,
    • szerokość – co najmniej 1,4 m;
  • bydło opasowe o masie ciała do 300 kg:
    • długość – co najmniej 1,3 m,
    • szerokość – co najmniej 0,8 m;
  • bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg:
    • długość – co najmniej 1,45 m,
    • szerokość – co najmniej 0,95 m.

 

W przypadku pozostałych metod organizacji hodowli obowiązują inne limity dotyczące powierzchni. Bydło musi mieć swobodę ruchów, być utrzymywane w czystości i cieple. Hodowca ma obowiązek zadbać także o opiekę weterynaryjną. Każda sztuka była jest znakowana za pomocą kolczyków w gospodarstwie. Hodowca zgłasza ten fakt do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie następnie wydawany jest paszport każdego ze zwierząt – z informacjami dotyczącymi rodowodu, numerami identyfikacyjnymi, danymi na temat hodowcy i innymi istotnymi informacjami.

 

Wskazówki na temat obowiązków dotyczących prewencji rozprzestrzeniania się chorób zwierzęcych itp. można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce Zwierzęta gospodarskie. GIW informuje między innymi, że:

 

Właściciel zwierzęcia gospodarskiego z gatunku bydło ma obowiązek:

 

  • zgłosić do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wszystkie zdarzenia powodujące zmniejszenie lub zwiększenie liczby zwierza w siedzibie stada w terminie 7 dni;
  • prowadzić Księgę Rejestracji Stada - osobną dla każdego gatunku i dokonywać w niej wpisów dotyczących wszystkich zdarzeń powodujących zwiększenie lub zmniejszenie stada. Wpisy powinny być dokonywane w terminie 7 dni od zdarzenia.

 

Hodowla bydła mięsnego – od czego zacząć?

 

Rozpoczęcie hodowli stada mięsnego nie powinno nastręczać wielu trudności osobom, które prowadziły już podobną działalność, np. utrzymywały krowy mleczne czy hodowały inne zwierzęta gospodarskie – i w związku z tym dysponują odpowiednim budynkiem inwentarskim i terenem. W ciepłych miesiącach bydło się wypasa – co znacznie obniża koszty karmienia zwierząt. Dietę uzupełnia się o pasze zimowe. Na rynku znaleźć można te przeznaczone stricte dla bydła mięsnego.

 

Bydło mięsne – gdzie kupić?

 

Cielęta przeznaczone do stada mięsnego można pozyskać od własnych krów mlecznych bądź zakupić je u hodowcy krajowego bądź zagranicznego. Warto zastanowić się nad rasą zwierząt, z których chce się skompletować stado – zwrócić uwagę na umięśnienie, otłuszczenie (to powinno być niewielkie), parametry przyrostu masy ciała.

 

Zgodnie z informacją podaną przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Siedzibą w Olsztynie w Polsce hodowanych jest obecnie 15 ras krów mięsnych. Wyczerpujące dane na ich temat znaleźć można w publikacji pt. Przegląd Wybranych Ras Bydła Mięsnego. Czytamy w niej między innymi:

 

Największą popularnością cieszą się rasy limousine (LM), charolaise (CH), hereford (HH), angus w dwóch odmianach barwnych: angus czerwony (AR) i angus czarny (AN) oraz simental (SM). Stanowią one 96,2% ogólnego pogłowia krów ras mięsnych. Rasy te, choć różnorodne pod względem cech użytkowych i wymagań środowiskowych, szybko aklimatyzują się do specyfiki polskiego rolnictwa i nie wymagają specjalnych warunków zoohigienicznych. Za hodowlą bydła mięsnego przemawiają niezbyt wygórowane wymagania żywieniowe i technologiczne tych zwierząt, które wbrew pozorom umożliwiają produkcję bardzo dobrej jakości mięsa.

 

Czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

 

Popyt na mięso wołowe wciąż jest w Polsce bardzo duży. Szacuje się, że by utrzymanie stada mięsnego było opłacalne, powinno ono liczyć co najmniej 20 sztuk.

 

Warto zwrócić się do lokalnego ośrodka doradztwa rolniczego z pytaniem o możliwość uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie nowej działalności. Dane na temat dotacji unijnych dla rolników dostępne są na stronie Krajowego Centrum Funduszy Europejskich.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.