Bażanty są cenione wysoko przede wszystkim ze względu na piękne upierzenie, ale też chude mięso. Ptaki zostały sprowadzone w średniowieczu z Chin i obecnie w naszej szerokości geograficznej występują zarówno w stanie dzikim, jak i są hodowane. Czy utrzymywanie stada bażantów to dobry pomysł na biznes na wsi? Jak zorganizować hodowlę bażantów?
Hodowla bażantów – dla kogo?
Bażant zwyczajny należy do rodziny kurowatych. To ptaki o wielobarwnym, upstrzonym ciemnymi plamkami upierzeniu. Samce, nazywane kogutami, można poznać po długich ogonach. Ich pióra w okolicy głowy są czerwone i zielonkawe lub granatowe. Samice, zwane kurami, są mniejsze, a w ich upierzeniu dominuje kolor brązowy lub beżowy.
W Polsce bażanty hoduje się przede wszystkim w celach łownych. Na ptaki płci męskiej można polować od początku października do końca lutego.
Bażantarnia może być dobrym pomysłem na biznes na wsi dla osób prowadzących gospodarstwo agroturystyczne. Kolejnym pomysłem jest produkcja mięsa bażanciego.
Hodowla bażantów – czy się opłaca?
Bażantarnia może być dobrym źródłem dodatkowego dochodu, np. dla osób prowadzących biznes w branży turystyczno-rekreacyjnej. Należy jednak pamiętać, że ptaki te są dość wymagające, potrzebują dużej przestrzeni, są płochliwe i podatne na choroby, ich hodowla nie należy więc do najłatwiejszych.
Hodowla bażantów – formalności
W czasie rejestracji hodowli bażantów należy wskazać kod PKD 01.49.Z – Chów i hodowla pozostałych zwierząt (i inne, w zależności od zakresu działalności).
Bażanty – gdzie i jak hodować?
Ptaki te prowadzą osiadły tryb życia. Preferują teren zadrzewiony, z licznymi krzewami. Wyróżnia się dwa sposoby hodowli bażantów. W ramach hodowli otwartej ptaki utrzymywane są na ogrodzonym, ale rozległym terenie (łowisku). Hodowca ustawia na nim wolierę, w której ptaki mogą się schronić przed drapieżnikami, doglądać młodych. Niezbędne jest też zadaszone karmidło dla drobiu. Bażanty mają urozmaiconą dietę – żywią się owadami, jagodami, korzonkami, nasionami, ziarnami czy nawet myszami i jajami innych ptaków. Na rynku dostępna jest szeroka oferta paszy dla bażantów.
Chów zamknięty odbywa się w wolierach ustawionych w mniejszej, ogrodzonej bażantarni. Powinna być ona zadrzewiona i zakrzewiona. W bażantarni niezbędne jest także pomieszczenie do przetrzymywania jaj, a także budki lęgowe. Hodowca powinien zbierać jaja z wolier kilka razy dziennie, na przykład w czasie karmienia ptaków. Jaja bardzo delikatnie oczyszcza, a następnie przenosi je do zacienionego pomieszczenia o niskiej temperaturze (około 6-12 stopni Celsjusza) i wysokiej wilgotności powietrza (do około 80%). Jaja mogą być tu przetrzymywane nawet kilkanaście dni.
Zarodki zaczynają się rozwijać dopiero w momencie wysiadywania jaj przez samiczki. Wysiadywanie odbywa się w budkach lęgowych. Alternatywą do metody naturalnej jest skorzystanie ze sztucznego inkubatora (tzw. aparatu lęgowego). Pisklęta wylęgają się po mniej więcej 24 dniach, a już po tygodniu powinny wyjść na wybieg (o ile dzień jest ciepły). Po mniej więcej trzech tygodniach młode mogą zacząć korzystać z otwartego pastwiska w ciągu dnia, a po pięciu – przebywać na otwartym terenie przez całą dobę.