Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hipoteka przymusowa – co to? Na czym polega i kiedy wygasa?

Hipoteka przymusowa – co to? Na czym polega i kiedy wygasa?

 
Hipoteka przymusowa – co to? Na czym polega i kiedy wygasa?

Hipoteka kojarzy nam się przede wszystkim z zakupem, ewentualnie sprzedażą nieruchomości. Gdy kupujemy dom, mamy do czynienia z dobrowolnym i umownym obciążeniem. Specyficzną jego formą jest jednak hipoteka przymusowa, która jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Co to jest hipoteka przymusowa i kiedy należy ją ustanowić? Kiedy wygasa ten rodzaj zabezpieczenia i w jaki sposób wykreślić je z księgi wieczystej? Sprawdź, co ustawy o księgach wieczystych i przepisy o postępowaniu egzekucyjnym mówią o tego typu obciążeniu finansowym.

 

Spis treści

Hipoteka przymusowa – co to jest?

 

Hipoteka – z pojęciem tym spotykamy się przede wszystkim w przypadku zakupu mieszkania. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które stanowi zabezpieczenie dla wierzyciela hipotecznego na wypadek niespłacenia zobowiązania przez dłużnika. W praktyce jest ona niczym innym, jak gwarancją, że zobowiązanie, które zostało zaciągnięte, doczeka się spłaty. W przeciwnym razie ceną będzie utrata nieruchomości obciążonej hipoteką. Instytucja hipoteki pozwala więc wierzycielowi na dochodzenie zaspokojenia swoich roszczeń. Zazwyczaj jednak hipoteka jest zobowiązaniem, na które decydujemy się dobrowolnie – na przykład w przypadku wspomnianego zakupu czy budowy domu. Szczególną jej formą jest jednak hipoteka przymusowa. Co to jest?

 

Hipoteka przymusowa jest formą zabezpieczenia, które ustanawia się na nieruchomości bez zgody właściciela.

 

Pamiętaj! 

 

Przymusowa hipoteka zabezpiecza roszczenia wierzyciela z majątku dłużnika w sytuacji, gdy ten ostatni nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. 

 

Mamy z nią do czynienia w momencie, gdy dłużnik nie ureguluje swojego zadłużenia, a wierzyciel wytoczy mu proces sądowy celem uzyskania nakazu ustanowienia takiej hipoteki. W skrócie – do ustanowienia hipoteki przymusowej wystarczy jedynie dokument stwierdzający występowanie wierzytelności. 

 

Pamiętaj! 

 

Hipoteka przymusowa jest skuteczna mimo braku zgody właściciela nieruchomości. Podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości jest tytuł egzekucyjny, którym może być między innymi orzeczenie sądu, postanowienie prokuratora lub decyzja administracyjna. 

 

Warto jednak wiedzieć, że hipoteka przymusowa może mieć zastosowanie zarówno w przypadku prywatnych zadłużeń, jak i zobowiązań podatkowych lub innych długów wobec państwa.

 

Hipoteka przymusowa wpisana do księgi – dla kogo? 

 

Ze względu na możliwość ustanowienia hipoteki przymusowej bez zgody właściciela nieruchomości, warto zastanowić się, w jakich przypadkach i dla kogo może zostać ona ustanowiona. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece wierzyciel, którego wierzytelność została stwierdzona tytułem wykonawczym, może uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach danego dłużnika.

 

Zawsze wtedy, gdy ma on jakiekolwiek podstawy sądzić, że dłużnik nie będzie w stanie uregulować należności, może zabezpieczyć się właśnie poprzez ustanowienie hipoteki i złożenie wniosku o wpis hipoteki przymusowej. Ta możliwa jest w przypadku wszystkich podmiotów, jakie występują w prawie podatkowym. W praktyce może więc zostać ustanowiona na nieruchomościach czy innych prawach podatników, płatników, inkasentów czy następców osób prawnych, a nawet osób trzecich. 

 

Pamiętaj! 

 

Tytuł wykonawczy w przypadku hipoteki przymusowej może uzyskać zarówno osoba prywatna, jak i firma, bank czy nawet osoba z bliskiej rodziny. Wierzycielem może być również instytucja publiczna, jak na przykład Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

 

W praktyce hipoteka przymusowa najczęściej stosowana jest w przypadku zaległych zobowiązań podatkowych lub innych zobowiązań wobec państwa. Wówczas to organy podatkowe lub inne organy państwowe występują z wnioskiem o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej. 

 

Kiedy ustanowić hipotekę przymusową?

 

Hipoteka przymusowa jest niezwykle skutecznym narzędziem, które służy wierzycielowi do egzekucji długu. Dzięki niemu zyskuje on większą możliwość egzekwowania swoich należności zawsze wtedy, gdy podejrzewa dłużnika o jakikolwiek problem ze spłatą zobowiązania. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, do ustalenia hipoteki przymusowej niezbędnie jest jedynie stwierdzenie istnienia wierzytelności za pomocą tytułu wykonawczego lub innego dokumentu wskazanego w ustawie. Zwieńczeniem procesu jest natomiast wpis do księgi wieczystej. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku, gdy wierzyciel obawia się o odzyskanie należności od dłużnika, może zwrócić się do sądu o wydanie stosownego orzeczenia i ustalenie hipoteki przymusowej. 

 

Hipoteka przymusowa a licytacja komornicza

 

Licytacja komornicza z punktu widzenia wierzyciela jest pewnego rodzaju ostatecznością. Jest to końcowy etap odzyskania należności przez wierzyciela na drodze postępowania egzekucyjnego. 

 

Pamiętaj! 

 

Licytacja komornicza jest ostatecznym etapem odzyskania należności przez wierzyciela na drodze postępowania egzekucyjnego. 

 

Zajęcie nieruchomości przez komornika ma miejsce wówczas, gdy obie strony nie mogą dojść do porozumienia, a dłużnik w dalszym ciągu nie wywiązuje się ze swojego obowiązku spłaty należności. Wówczas wierzyciel, wstępując na drogę sądową, składa wniosek o wszczęcie postępowania. W takiej sytuacji to komornik sądowy przejmuje nieruchomość należącą do dłużnika i wystawia ją na licytacji. Środki pozyskane w ten sposób zostają więc przeznaczone na spłatę wierzytelności. 

 

Warto jednak mieć na uwadze, że licytacja nieruchomości bardzo często nie pokrywa całości długu. Kolejność spłaty zadłużenia reguluje natomiast Kodeks postępowania cywilnego, zgodnie z którym po licytacji zostaną spłacone kolejno: 

 

  • koszty egzekucyjne,

  • należności alimentacyjne,

  • należności za pracę,

  • należności zabezpieczone hipoteką morską, 

  • należności zabezpieczone hipoteką przymusową. 

 

Hipoteka przymusowa a ZUS

 

Obłożenie nieruchomości hipoteką przymusową jest formą zabezpieczenia wierzyciela, która polega na ustanowieniu przymusowego zastawu na nieruchomości należącej do dłużnika. Jej celem jest zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Z kolei ZUS jest instytucją publiczną zajmującą się ubezpieczeniami społecznymi w Polsce. W niektórych przypadkach dochodzi natomiast do połączenia idei hipoteki przymusowej ze wspomnianym ZUS-em. 

 

W przypadku, gdy płatnik ma jakiekolwiek zobowiązanie podatkowe, zalega ze składkami na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne czy Fundusz pracy, albo też następca prawny takiego płatnika składek ma zaległości w ZUS z tytułu opłacania składek, organ ten może w takiej sytuacji zabezpieczyć się w odzyskaniu nieopłaconych składek. W tym celu składa stosowny wniosek do sądu o ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika. 

 

Pamiętaj! 

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie musi prowadzić wcześniejszego postępowania egzekucyjnego względem innych składników majątku dłużnika. Może wystąpić bezpośrednio do sądu z wnioskiem o wpisanie hipoteki przymusowej do księgi wieczystej.

 

Kiedy wygasa hipoteka przymusowa?

 

Wiedząc już, czym jest hipoteka przymusowa i w jakich przypadkach narzędzie to może okazać się przydatne, warto wspomnieć również o tym, kiedy wygasa hipoteka przymusowa i kiedy można wykreślić ją z księgi wieczystej.

 

Co do zasady, hipoteka przymusowa wygasa w momencie zaspokojenia wierzyciela, czyli wówczas, gdy dłużnik ureguluje całe swoje zobowiązanie. W grę wchodzi tutaj całe zadłużenie wraz z ewentualnymi odsetkami czy dodatkowymi kosztami. Warto jednak pamiętać, że spłata wierzytelności nie jest jednoznaczna z wykreśleniem informacji o hipotece przymusowej z księgi wieczystej. W takiej sytuacji to wierzyciel powinien złożyć wniosek o zwolnienie z hipoteki przymusowej do organu, przez który została ona ustanowiona. Do tego niezbędne będzie jednak przedstawienie dokumentu zaświadczającego spłatę całego zobowiązania. 

 

Pamiętaj! 

 

Wygaśnięcie tego zobowiązania zazwyczaj wiąże się ze spłatą wierzytelności (wraz z odsetkami) będącej podstawą wpisu hipoteki przymusowej do księgi wieczystej.

 

Hipoteka przymusowa może wygasnąć także w wyniku decyzji sądu lub organu, który ją ustalił. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia wówczas, gdy została ona ustanowiona bezpodstawnie lub sprzecznie z prawem. 

 

Wpis hipoteki przymusowej do księgi – jak wykreślić?

 

Mogłoby się wydawać, że spłata całego zobowiązania stawia kres tematowi hipoteki i skutkuje automatycznym wykreśleniem z księgi wieczystej. W rzeczywistości wygląda to jednak zupełnie inaczej. 

 

Wykreślenie hipoteki przymusowej z księgi wieczystej odbywa się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie. Do wniosku należy dołączyć wspomniane wcześniej zaświadczenie od wierzyciela potwierdzające spłatę zobowiązania oraz wyrażające jego zgodę na wykreślenie hipoteki przymusowej. Przy wnioskowaniu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej konieczne będzie także uiszczenie odpowiedniej opłaty. 

 

Hipoteka przymusowa zwykła a hipoteka przymusowa kaucyjna 

 

Hipoteka umowna czy hipoteka z mocy prawa nie wyczerpuje całego spektrum zagadnień związanych z zabezpieczeniem wierzytelności. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, czym była hipoteka kaucyjna. 

 

Podział na hipotekę przymusową zwykłą i kaucyjną obowiązywał w Polsce jeszcze do 2011 roku. Naczelna różnica pomiędzy nimi polegała na tym, że w momencie ustanowienia hipoteki przymusowej zwykłej znana była całkowita kwota wierzytelności. W przypadku hipoteki przymusowej kaucyjnej wyglądało to jednak zupełnie inaczej. Ta była ustanawiana w przypadku istniejących wierzytelności o niepotwierdzonej wysokości, albo tych, które miały powstać dopiero w przyszłości, a wobec tego niemożliwe było precyzyjne ustalenie ich wysokości. Podstawą ustanowienia hipoteki kaucyjnej były dokumenty, takie jak nieprawomocne orzeczenie sądu, które nie wskazywało jeszcze ostatecznej sumy długu. W takiej sytuacji do księgi wieczystej wpisywano maksymalną wartość, jaką w razie niewywiązania się dłużnika, mógł żądać dany wierzyciel. 

 

Pamiętaj! 

 

Hipoteka przymusowa zwykła zabezpieczała istniejące wierzytelności o sprecyzowanej wysokości, natomiast hipoteka przymusowa kaucyjna dotyczyła zazwyczaj wierzytelności o niepotwierdzonej wysokości. 

 

Obecnie mamy w Polsce do czynienia z tylko jedną formą hipoteki przymusowej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Global Benefits Analyst with Swedish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Overview of the role Global Benefits Analyst is a member of Expat Team, a part of larger Global Benefits Team in Krakow. Expat Team focuses on providing services to clients seeking risk and health insurance for their employees that are working outside their country of residence. In our Team, Global...
  • Privacy Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    As a Privacy Project Manager, you will play a pivotal role in advancing privacy standards throughout the organization. We are seeking a detail-oriented and proactive individual to join our team in a role focused on the development and execution of our program methodology and operational models. If...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Detalicznych (z obsługą kasową)

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Gdańsk, ul. Bogusławskiego 2    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.