Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hipoteka przymusowa – co to? Na czym polega i kiedy wygasa?

Hipoteka przymusowa – co to? Na czym polega i kiedy wygasa?

 
Hipoteka przymusowa – co to? Na czym polega i kiedy wygasa?

Hipoteka kojarzy nam się przede wszystkim z zakupem, ewentualnie sprzedażą nieruchomości. Gdy kupujemy dom, mamy do czynienia z dobrowolnym i umownym obciążeniem. Specyficzną jego formą jest jednak hipoteka przymusowa, która jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Co to jest hipoteka przymusowa i kiedy należy ją ustanowić? Kiedy wygasa ten rodzaj zabezpieczenia i w jaki sposób wykreślić je z księgi wieczystej? Sprawdź, co ustawy o księgach wieczystych i przepisy o postępowaniu egzekucyjnym mówią o tego typu obciążeniu finansowym.

 

Spis treści

Hipoteka przymusowa – co to jest?

 

Hipoteka – z pojęciem tym spotykamy się przede wszystkim w przypadku zakupu mieszkania. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które stanowi zabezpieczenie dla wierzyciela hipotecznego na wypadek niespłacenia zobowiązania przez dłużnika. W praktyce jest ona niczym innym, jak gwarancją, że zobowiązanie, które zostało zaciągnięte, doczeka się spłaty. W przeciwnym razie ceną będzie utrata nieruchomości obciążonej hipoteką. Instytucja hipoteki pozwala więc wierzycielowi na dochodzenie zaspokojenia swoich roszczeń. Zazwyczaj jednak hipoteka jest zobowiązaniem, na które decydujemy się dobrowolnie – na przykład w przypadku wspomnianego zakupu czy budowy domu. Szczególną jej formą jest jednak hipoteka przymusowa. Co to jest?

 

Hipoteka przymusowa jest formą zabezpieczenia, które ustanawia się na nieruchomości bez zgody właściciela.

 

Pamiętaj! 

 

Przymusowa hipoteka zabezpiecza roszczenia wierzyciela z majątku dłużnika w sytuacji, gdy ten ostatni nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. 

 

Mamy z nią do czynienia w momencie, gdy dłużnik nie ureguluje swojego zadłużenia, a wierzyciel wytoczy mu proces sądowy celem uzyskania nakazu ustanowienia takiej hipoteki. W skrócie – do ustanowienia hipoteki przymusowej wystarczy jedynie dokument stwierdzający występowanie wierzytelności. 

 

Pamiętaj! 

 

Hipoteka przymusowa jest skuteczna mimo braku zgody właściciela nieruchomości. Podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości jest tytuł egzekucyjny, którym może być między innymi orzeczenie sądu, postanowienie prokuratora lub decyzja administracyjna. 

 

Warto jednak wiedzieć, że hipoteka przymusowa może mieć zastosowanie zarówno w przypadku prywatnych zadłużeń, jak i zobowiązań podatkowych lub innych długów wobec państwa.

 

Hipoteka przymusowa wpisana do księgi – dla kogo? 

 

Ze względu na możliwość ustanowienia hipoteki przymusowej bez zgody właściciela nieruchomości, warto zastanowić się, w jakich przypadkach i dla kogo może zostać ona ustanowiona. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece wierzyciel, którego wierzytelność została stwierdzona tytułem wykonawczym, może uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach danego dłużnika.

 

Zawsze wtedy, gdy ma on jakiekolwiek podstawy sądzić, że dłużnik nie będzie w stanie uregulować należności, może zabezpieczyć się właśnie poprzez ustanowienie hipoteki i złożenie wniosku o wpis hipoteki przymusowej. Ta możliwa jest w przypadku wszystkich podmiotów, jakie występują w prawie podatkowym. W praktyce może więc zostać ustanowiona na nieruchomościach czy innych prawach podatników, płatników, inkasentów czy następców osób prawnych, a nawet osób trzecich. 

 

Pamiętaj! 

 

Tytuł wykonawczy w przypadku hipoteki przymusowej może uzyskać zarówno osoba prywatna, jak i firma, bank czy nawet osoba z bliskiej rodziny. Wierzycielem może być również instytucja publiczna, jak na przykład Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

 

W praktyce hipoteka przymusowa najczęściej stosowana jest w przypadku zaległych zobowiązań podatkowych lub innych zobowiązań wobec państwa. Wówczas to organy podatkowe lub inne organy państwowe występują z wnioskiem o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej. 

 

Kiedy ustanowić hipotekę przymusową?

 

Hipoteka przymusowa jest niezwykle skutecznym narzędziem, które służy wierzycielowi do egzekucji długu. Dzięki niemu zyskuje on większą możliwość egzekwowania swoich należności zawsze wtedy, gdy podejrzewa dłużnika o jakikolwiek problem ze spłatą zobowiązania. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, do ustalenia hipoteki przymusowej niezbędnie jest jedynie stwierdzenie istnienia wierzytelności za pomocą tytułu wykonawczego lub innego dokumentu wskazanego w ustawie. Zwieńczeniem procesu jest natomiast wpis do księgi wieczystej. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku, gdy wierzyciel obawia się o odzyskanie należności od dłużnika, może zwrócić się do sądu o wydanie stosownego orzeczenia i ustalenie hipoteki przymusowej. 

 

Hipoteka przymusowa a licytacja komornicza

 

Licytacja komornicza z punktu widzenia wierzyciela jest pewnego rodzaju ostatecznością. Jest to końcowy etap odzyskania należności przez wierzyciela na drodze postępowania egzekucyjnego. 

 

Pamiętaj! 

 

Licytacja komornicza jest ostatecznym etapem odzyskania należności przez wierzyciela na drodze postępowania egzekucyjnego. 

 

Zajęcie nieruchomości przez komornika ma miejsce wówczas, gdy obie strony nie mogą dojść do porozumienia, a dłużnik w dalszym ciągu nie wywiązuje się ze swojego obowiązku spłaty należności. Wówczas wierzyciel, wstępując na drogę sądową, składa wniosek o wszczęcie postępowania. W takiej sytuacji to komornik sądowy przejmuje nieruchomość należącą do dłużnika i wystawia ją na licytacji. Środki pozyskane w ten sposób zostają więc przeznaczone na spłatę wierzytelności. 

 

Warto jednak mieć na uwadze, że licytacja nieruchomości bardzo często nie pokrywa całości długu. Kolejność spłaty zadłużenia reguluje natomiast Kodeks postępowania cywilnego, zgodnie z którym po licytacji zostaną spłacone kolejno: 

 

  • koszty egzekucyjne,

  • należności alimentacyjne,

  • należności za pracę,

  • należności zabezpieczone hipoteką morską, 

  • należności zabezpieczone hipoteką przymusową. 

 

Hipoteka przymusowa a ZUS

 

Obłożenie nieruchomości hipoteką przymusową jest formą zabezpieczenia wierzyciela, która polega na ustanowieniu przymusowego zastawu na nieruchomości należącej do dłużnika. Jej celem jest zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Z kolei ZUS jest instytucją publiczną zajmującą się ubezpieczeniami społecznymi w Polsce. W niektórych przypadkach dochodzi natomiast do połączenia idei hipoteki przymusowej ze wspomnianym ZUS-em. 

 

W przypadku, gdy płatnik ma jakiekolwiek zobowiązanie podatkowe, zalega ze składkami na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne czy Fundusz pracy, albo też następca prawny takiego płatnika składek ma zaległości w ZUS z tytułu opłacania składek, organ ten może w takiej sytuacji zabezpieczyć się w odzyskaniu nieopłaconych składek. W tym celu składa stosowny wniosek do sądu o ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika. 

 

Pamiętaj! 

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie musi prowadzić wcześniejszego postępowania egzekucyjnego względem innych składników majątku dłużnika. Może wystąpić bezpośrednio do sądu z wnioskiem o wpisanie hipoteki przymusowej do księgi wieczystej.

 

Kiedy wygasa hipoteka przymusowa?

 

Wiedząc już, czym jest hipoteka przymusowa i w jakich przypadkach narzędzie to może okazać się przydatne, warto wspomnieć również o tym, kiedy wygasa hipoteka przymusowa i kiedy można wykreślić ją z księgi wieczystej.

 

Co do zasady, hipoteka przymusowa wygasa w momencie zaspokojenia wierzyciela, czyli wówczas, gdy dłużnik ureguluje całe swoje zobowiązanie. W grę wchodzi tutaj całe zadłużenie wraz z ewentualnymi odsetkami czy dodatkowymi kosztami. Warto jednak pamiętać, że spłata wierzytelności nie jest jednoznaczna z wykreśleniem informacji o hipotece przymusowej z księgi wieczystej. W takiej sytuacji to wierzyciel powinien złożyć wniosek o zwolnienie z hipoteki przymusowej do organu, przez który została ona ustanowiona. Do tego niezbędne będzie jednak przedstawienie dokumentu zaświadczającego spłatę całego zobowiązania. 

 

Pamiętaj! 

 

Wygaśnięcie tego zobowiązania zazwyczaj wiąże się ze spłatą wierzytelności (wraz z odsetkami) będącej podstawą wpisu hipoteki przymusowej do księgi wieczystej.

 

Hipoteka przymusowa może wygasnąć także w wyniku decyzji sądu lub organu, który ją ustalił. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia wówczas, gdy została ona ustanowiona bezpodstawnie lub sprzecznie z prawem. 

 

Wpis hipoteki przymusowej do księgi – jak wykreślić?

 

Mogłoby się wydawać, że spłata całego zobowiązania stawia kres tematowi hipoteki i skutkuje automatycznym wykreśleniem z księgi wieczystej. W rzeczywistości wygląda to jednak zupełnie inaczej. 

 

Wykreślenie hipoteki przymusowej z księgi wieczystej odbywa się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie. Do wniosku należy dołączyć wspomniane wcześniej zaświadczenie od wierzyciela potwierdzające spłatę zobowiązania oraz wyrażające jego zgodę na wykreślenie hipoteki przymusowej. Przy wnioskowaniu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej konieczne będzie także uiszczenie odpowiedniej opłaty. 

 

Hipoteka przymusowa zwykła a hipoteka przymusowa kaucyjna 

 

Hipoteka umowna czy hipoteka z mocy prawa nie wyczerpuje całego spektrum zagadnień związanych z zabezpieczeniem wierzytelności. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, czym była hipoteka kaucyjna. 

 

Podział na hipotekę przymusową zwykłą i kaucyjną obowiązywał w Polsce jeszcze do 2011 roku. Naczelna różnica pomiędzy nimi polegała na tym, że w momencie ustanowienia hipoteki przymusowej zwykłej znana była całkowita kwota wierzytelności. W przypadku hipoteki przymusowej kaucyjnej wyglądało to jednak zupełnie inaczej. Ta była ustanawiana w przypadku istniejących wierzytelności o niepotwierdzonej wysokości, albo tych, które miały powstać dopiero w przyszłości, a wobec tego niemożliwe było precyzyjne ustalenie ich wysokości. Podstawą ustanowienia hipoteki kaucyjnej były dokumenty, takie jak nieprawomocne orzeczenie sądu, które nie wskazywało jeszcze ostatecznej sumy długu. W takiej sytuacji do księgi wieczystej wpisywano maksymalną wartość, jaką w razie niewywiązania się dłużnika, mógł żądać dany wierzyciel. 

 

Pamiętaj! 

 

Hipoteka przymusowa zwykła zabezpieczała istniejące wierzytelności o sprecyzowanej wysokości, natomiast hipoteka przymusowa kaucyjna dotyczyła zazwyczaj wierzytelności o niepotwierdzonej wysokości. 

 

Obecnie mamy w Polsce do czynienia z tylko jedną formą hipoteki przymusowej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    14 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.