Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hikikomori – definicja, objawy, leczenie

Hikikomori – definicja, objawy, leczenie

 
Hikikomori – definicja, objawy, leczenie

Każdy z nas potrzebuje prywatności, czasu dla siebie, oddechu od natłoku codziennych spraw. Bywa jednak, że wycofanie społeczne przedłuża się i zaczyna być pułapką dla osoby, która nie tylko nie chce, ale i nie potrafi powrócić do wchodzenia w relacje z innymi ludźmi. Skrajną formę izolacji społecznej japończycy nazwali hikikomori. Co to jest, jakie ma symptomy? Czy osoby wykonujące pracę zdalną są bardziej narażone na ten syndrom?

 

Hikikomori – co to? Jakie ma objawy?

 

Hikikomori to zaburzenie, którego charakterystycznym symptomem jest izolowanie się od innych osób. Odcinanie się od otoczenia ma wymiar zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Człowiek dotknięty hikikomori pozostaje w zamkniętym pomieszczeniu, np. pokoju czy mieszkaniu – umownie przyjmuje się, że w przypadku hikikomori odcięcie od świata trwa co najmniej pół roku. Osoba z syndromem unika jakichkolwiek spotkań, choć z uwagi na okoliczności życiowe – np. mieszkanie z rodziną – czasami komunikuje się z bliskimi. Nie chodzi do pracy lub do szkoły. Może wykonywać np. pracę w trybie home office, uczyć się zdalnie. Wyraźnie preferuje rozmowy online ponad bezpośrednią komunikację.

 

Należy podkreślić, że hikikomori to coś zupełnie innego niż świadoma przerwa w karierze zawodowej czy na studiach. Osoby cierpiące na ten syndrom często odczuwają lęk przed kontaktem z innymi ludźmi. Wchodzenie w sytuacje społeczne jest dla nich źródłem silnego stresu. Czują, że nie są w stanie sprostać oczekiwaniom. Mają zaburzenia samooceny. Osoby takie cierpią często też na inne zaburzenia psychiczne, depresję.

 

Do wystąpienia syndromu przyczyniają się także zewnętrzne okoliczności, np. silna presja społeczna nakładana na młode osoby, niepewność na rynku pracy i tzw. wyścig szczurów. Nie bez znaczenia jest też zmiana modelu życia rodzinnego, rozluźnienie relacji między członkami rodziny pochodzącymi z różnych pokoleń, pogłębiająca się samotność np. osób w podeszłym wieku, ale też trudności w znalezieniu partnera / partnerki życiowej przez osoby młode.

 

W Japonii hikikomorii stało się przedmiotem badań już w latach 90. ubiegłego wieku. Syndrom statystycznie częściej dotyka mężczyzn. Szacuje się, że aż 1,2% populacji Japonii to hikikomori (za: Identifying Social Withdrawal (Hikikomori) Factors in Adolescents: Understanding the Hikikomori Spectrum, Child Psychiatry & Human Development, vol. 52, str. 808–817 (2021)). Problem dotyczy nie tylko Japonii – przypadki osób z syndromem notowane są na całym świecie.

 

Wzrostowi statystyk sprzyja narzucona izolacja społeczna, wywołana pandemią. Konieczność ograniczenia bezpośrednich kontaktów, przeniesienie życia towarzyskiego i zawodowego do internetu, pozostawanie w domu nieraz tygodniami, zakupy z dostawą online, zaburzenia cyklu czuwania i snu – po jakimś czasie mogą prowadzić do powstania obaw przed ponownym wchodzeniem w relacje społeczne.

 

Hikikomori – jak sobie z nim radzić?

 

Osoby z syndromem hikikomori potrzebują specjalistycznej pomocy psychiatrycznej, psychoterapeutycznej. Często stosuje się na przykład terapię poznawczo-behawioralną. W wielu przypadkach niezbędne jest także leczenie farmakologiczne. W wychodzeniu z hikikomorii istotne jest wsparcie najbliższego otoczenia, ale też zrozumienie społeczne dla tego syndromu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Sprzedaży Terenowej Produktów dla Zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Kierowca międzynarodowy C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do obowiązków kierowców należy: terminowa realizacja przewozów; prawidłowy nadzór nad załadunkami i rozładunkami; umiejętność planowania i organizowania własnej pracy w oparciu o wytyczne dyspozytora; optymalne wykorzystywanie dostępnego czasu pracy;
  • Over Group
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Gdy pomyślnie przejdziesz proces rekrutacji, będziesz: Opiekować się obecną ofertą produktową oraz kreować nowe produkty dla zwierząt, Wspierać efektywność sprzedaży i rozpoznawalność produktów na rynku m.in. poprzez organizację materiałów promocyjnych, Merytorycznie opracowywać...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...
  • Pracownik administracyjny do działu współpracy z językiem niemieckim

    Max Bau Sp. z o.o.   Opole, ul. Wrocławska 62    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: Sprawy administracyjne, kontakty telefoniczne z kontrahentami na terenie Niemiec. Wyłączne miejsce pracy: Opole

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?