Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Handel detaliczny - definicja, formy, funkcje, zadania

Handel detaliczny - definicja, formy, funkcje, zadania

 
Handel detaliczny - definicja, formy, funkcje, zadania

Ze sprzedażą detaliczną mamy do czynienia każdego dnia. Czym jednak jest dokładnie, jakie obszary obejmuje?

 

Sprzedaż detaliczna - definicja

 

Handel detaliczny dotyczy sprzedaży towarów w małych ilościach, zaspokajających potrzeby pojedynczego nabywcy. Może obejmować produkty, ale też usługi. Jest realizowany każdego dnia, praktycznie na całym świecie. O tej formie sprzedaży często mówi się również jako o końcowym ogniwie w łańcuchu między producentem a kupującym. To ostatni etap procesu.

 

Formy handlu detalicznego

 

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje handlu: handel stacjonarny, handel ruchomy i handel wysyłkowy.

Sprzedaż stacjonarna odbywa się w różnego rodzaju punktach, mniejszych lub większych (w tym np. sklepach specjalistycznych, supermarketach). Punkt sprzedaży detalicznej jest najczęściej dostosowywany do konkretnego obszaru - np. osiedla, dzielnicy lub miasta.

 

Ruchomy handel detaliczny opiera się oczywiście o zmianę miejsca, ale też oferty towarowej. Sprzedaż na ulicy, codziennie w innych punktach, daje możliwość dotarcia do różnego typu klientów, pozwala zmieniać docelowych nabywców. Sprzedawca jest w stanie przemieścić się także do ośrodków, w których wystąpi wzmożone zapotrzebowanie na jego produkty (np. gdy prowadzi sklepy na kółkach).

 

Ostatnim z rodzajów jest handel wysyłkowy. Dzięki katalogom, w którym znajdują się opisy produktów, konsument dokonuje wyboru, po czym kontaktuje się ze sprzedawcą w celu zakupu.

 

Wyżej wymienione formy handlu detalicznego są jednymi z wielu. Można rynek detaliczny podzielić również ze względu na asortyment, rodzaj kontaktu z klientem, status prawny itd.

 

Funkcje handlu detalicznego

 

Jakie są funkcje handlu detalicznego? Najważniejsza to dostarczenie konsumentom w odpowiednim miejscu i czasie potrzebnych produktów i usług. To kluczowa kwestia, by w określonym momencie klient w najbliższym otoczeniu mógł znaleźć niezbędny asortyment. Punkty sprzedaży detalicznej zapewniają również inne usługi związane z handlem – np. przyjmują reklamacje lub zwroty.

 

Zadania handlu detalicznego

 

Jakie jeszcze inne zadania handlu detalicznego możemy wymienić? Punkty sprzedaży najczęściej posiadają zapasy towarów, by w każdym momencie móc uzupełnić opróżnione półki. Ich zaletą jest właśnie to, że w sposób ciągły konsument ma sposobność do dokonania zakupu. Właściciele sklepów detalicznych wyszukują także odpowiednich dostawców, starają się sprostać wymaganiom konsumenta. Sprzedawcy detaliczni widzą, jak kształtują się trendy sprzedażowe i się do nich dostosowują.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.