Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gotowość do pracy - definicja wynagrodzenie, Kodeks pracy

Gotowość do pracy - definicja wynagrodzenie, Kodeks pracy

 
Gotowość do pracy - definicja wynagrodzenie, Kodeks pracy

Niekiedy to nie po stronie pracownika leży wina za to, że nie może wykonywać obowiązków służbowych. Brak sprzętu, nieprzewidziane przerwy w dostępie do internetu, niedopilnowanie dostaw, niezapewnienie odpowiednich warunków pracy - to wszystko może przyczynić się do sytuacji, w której zatrudniony nie pracuje, choć wykazuje tzw. gotowość do pracy.

 

Gotowość do pracy -  definicja  

 

Gotowość do pracy zachodzi wówczas, gdy:
    • pracownik wyraża chęć do pracy,
    • nie ma żadnych fizycznych ani psychicznych przeciwwskazań, by podwładny wypełniał swoje obowiązki służbowe.

Okazuje się, że kwestia gotowości do pracy może mieć znaczenie przy wypłacaniu zatrudnionemu wynagrodzenia. Dlatego też została uwzględniona przez ustawodawcę w Kodeksie pracy.

 

Co to znaczy gotowość do pracy?  


Fakt pozostawania przez pracownika do dyspozycji przełożonego jest brany pod uwagę w sytuacji, gdy zatrudniony nie może wypełniać obowiązków służbowych nie ze swojej winy. Jeśli pracodawca nie zapewnił odpowiednich warunków wykonywania pracy, nie dostarczył odpowiedniego sprzętu, oprogramowania itp., bądź jeżeli zachodzą niezależne okoliczności, np. pogodowe, uniemożliwiające wypełnianie obowiązków zawodowych, wówczas pracownikowi wykazującemu gotowość do pracy należy się wynagrodzenie, mimo iż dana praca nie została przez niego wykonana.

Kodeks pracy - gotowość do pracy


Kwestię tzw. gotowości do pracy reguluje Kodeks pracy. W art. 81 czytamy: „Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania (...)”.

Warto jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami wynagrodzenie „przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje”.

 

Wynagrodzenie za gotowość do pracy 

 

Istotna jest kwestia wysokości pensji za pozostawanie w gotowości do wypełniania obowiązków służbowych. Kodeks pracy jest tu precyzyjny: wynagrodzenie to określane jest stawką godzinową lub miesięczną, a w przypadku, gdy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony w kontrakcie, wtedy zatrudniony otrzymuje 60% pensji. Co więcej, płaca takiego pracownika nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!