Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Giser - kto to jest, czym się zajmuje, czy to opłacalny zawód

Giser - kto to jest, czym się zajmuje, czy to opłacalny zawód

 
Giser - kto to jest, czym się zajmuje, czy to opłacalny zawód

Giser - kto to jest?

 

Co podpowiedzą nam wyniki wyszukiwania, kiedy wpiszemy we właściwe pole przeglądarki internetowej hasło: giser? Powinniśmy zadać pytanie: kto to jest giser, a może co to jest giser?

 

Określenie pochodzi z języka niemieckiego, od słowa gießen, znaczącego tyle co lać, nalać, odlewać. Otóż giser to osoba zajmująca się odlewaniem przedmiotów z metalu (czasem używa się zamiennie także określenia ludwisarz). Mimo że samo pojęcie raczej należy już do archaicznych, to współcześnie nadal mamy do czynienia z zawodami związanymi z odlewnictwem w metalu.

 

Giser - czym się zajmuje?

 

Czym zajmował się giser w odlewni? Dawniej giserzy znajdowali zatrudnienie między innymi przy odlewaniu dział, dzwonów, elementów liturgicznych. Mogli również otrzymywać zlecenia na wykonanie zaprojektowanych przez artystów, przedmiotów według przekazanych projektów o wysokich walorach wizualnych, jak posągi, rzeźby. Bardzo dużą rolę ogrywali giserzy zajmujący się odlewaniem czcionek. W dawnej Polsce ze znanych giserów można wymienić Daniela Tyma, który miał swój udział przy tworzeniu warszawskiej Kolumny Zygmunta.

 

Miejscem pracy gisera był specjalistyczny warsztat zwany gisernią, wyposażony w odpowiednie urządzenia do odlewania i narzędzia do wykańczania gotowych odlewów.

 

W Dokumencie referencyjnym dla najlepszych dostępnych technik w kuźnictwie i odlewnictwie, zamieszczonym na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska, możemy przeczytać, że: „odlewnie zajmują się topieniem metali żelaznych i nieżelaznych oraz ich stopów i przekształcaniem w wyroby w ich ostatecznym kształcie, bądź kształcie zbliżonym do ostatecznego, poprzez wlewanie ciekłego metalu lub stopu do formy i pozostawianie go w niej do zakrzepnięcia”.

Dokument opisuje również poszczególne etapy procesu odlewniczego. Rozpoczyna się on od topienia i obróbki metali. Następnie do przygotowanych form i rdzeni wlewa się ciekłą masę. Kolejnym etapem jest chłodzenie prowadzące do krzepnięcia substancji. Po wyschnięciu wyciąga się już surowy odlew i go wykańcza.

 

Zawód giser - czy to opłacalna profesja?

 

Czym giser (czyli odlewnik) może zajmować się obecnie? Metale są używane w najróżniejszych dziedzinach życia, więc odlewanie z metalu nadal jest potrzebną funkcją w wielu branżach.

 

Kiedyś giserzy używali najprostszych sposobów do obróbki metali. Dziś mamy do czynienia z wielkim przemysłem, nowoczesnymi technologiami wspomagającymi tę dziedzinę i wyrobami produktów metalowych na masową skalę. Praca odlewnika często wiąże się nie z ręcznym odlewaniem, ale z kontrolą łańcucha produkcyjnego i sprawdzania jakości odlewów. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z lutego 2019 mediana pensji osób wykonujących takie właśnie obowiązki wynosi ok 2463 zł netto.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Global Benefits Analyst with Swedish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Overview of the role Global Benefits Analyst is a member of Expat Team, a part of larger Global Benefits Team in Krakow. Expat Team focuses on providing services to clients seeking risk and health insurance for their employees that are working outside their country of residence. In our Team, Global...
  • Privacy Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    As a Privacy Project Manager, you will play a pivotal role in advancing privacy standards throughout the organization. We are seeking a detail-oriented and proactive individual to join our team in a role focused on the development and execution of our program methodology and operational models. If...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.