Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Geodeta - co robi, jak zostać, zarobki

Geodeta - co robi, jak zostać, zarobki

 
Geodeta - co robi, jak zostać, zarobki

Geodeta

 

Dobry geodeta powinien zwracać uwagę na detale, być dokładny i skupiony, a przede wszystkim odpowiedzialny. W tym zawodzenie wyobraźnia przestrzenna jest na wagę złota, nie mniej niż cierpliwość. Niejednokrotnie trzeba spędzić długie godziny w terenie, niezależnie od warunków pogodowych.

 

Geodeta zajmuje się nauką zwaną geodezją. Geodezja z kolei zajmuje się ustaleniem wielkości i kształtu Ziemi, a także określaniem położenia punktów na jej powierzchni. Nazwa tej dziedziny została wprowadzona przez Arystotelesa. Pochodzi z języka greckiego: geo - Ziemia i daiso - będę dzielił.

 

Co robi geodeta?

 

Geodeta zazwyczaj pracuje w firmach wyspecjalizowanych geodezyjnie. Jednak często jest to także praca w firmach związanych z budownictwem. Geodeta w głównej mierze zajmuje się pomiarami działek i gruntów pod różnorodne inwestycje z zakresu budownictwa. Sporządza wyrysy map do ksiąg wieczystych oraz wszelką, niezbędną dokumentację pod określony projekt. Niejednokrotnie pracuje także nad urządzeniem terenów leśnych, a nawet rolnych i prowadzi ewidencję gruntów.

Niekiedy pracuje także w firmach górniczych, czy poszukiwawczych. Dokonuje opisu rzeźby terenu czy przekroju złóż mineralnych. Niektórzy geodeci wyceniają wartości nieruchomości w oparciu o sporządzoną przez nich dokumentację geodezyjno-kartograficzną.

 

Geodeta może piastować także stanowisko urzędnicze lub pracować w niektórych jednostkach administracji państwowej jak np. Ministerstwo Infrastruktury, lub Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Bywa, że to, co robi geodeta, nieco wykracza poza ww. obszar. Zdarza się, że geodeta pracuje nawet w wydawnictwach kartograficznych lub podobnych miejscach, gdzie sporządzanie mapy terenu stanowi główną oś działania firmy.

 

Jak zostać geodetą?

 

Zawód geodety wymaga zdobycia uprawnień państwowych do jego samodzielnego wykonywania. Wynika to z faktu, że jest to jeden z zawodów tzw. regulowanych. Aby je uzyskać, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje, które zapisane są w rozporządzeniu.

 

O uprawnienia mogą starać się osoby z wykształceniem średnim lub wyższym kierunkowym. Ważny aspekt - nie mogą być karane, muszą mieć zdolność do czynności prawnych i doświadczenie zawodowe (3 lata dla pracowników z wykształceniem wyższym i 6 lat dla pracowników z wykształceniem średnim).

 

Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii wymienia poszczególne obszary dla geodetów. Są to:

  • geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne
  • rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
  • geodezyjne pomiary podstawowe
  • geodezyjna obsługa inwestycji
  • geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych
  • redakcja map
  • fotogrametria i teledetekcja.

Zarobki geodety w Polsce

 

Sedlak&Sedlak podaje medianę rynkową zarobków geodetów na poziomie 3 243 PLN. Jednak wynagrodzenie zależne jest od wielkości firmy, w której pracuje geodeta, od stażu pracy, regionu Polski, a także wykształcenia. Wiele zależy też od firmy, czy jest to kapitał narodowy, czy zagraniczny.

 

Zarobki technika geodety mogą być nieco niższe niż w przypadku zarobków inżyniera geodety. Według powyższego raportu 25% geodetów zarabia powyżej średniej rynkowej tj. 4 300 PLN. W tej grupie zawodowej znajdują się też osoby, które zarabiają poniżej określonej mediany, a ich płaca kształtuje się na poziomie 2 617 PLN.

Zarobki geodety w Polsce kształtują się najlepiej przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.