Geodeta
Dobry geodeta powinien zwracać uwagę na detale, być dokładny i skupiony, a przede wszystkim odpowiedzialny. W tym zawodzenie wyobraźnia przestrzenna jest na wagę złota, nie mniej niż cierpliwość. Niejednokrotnie trzeba spędzić długie godziny w terenie, niezależnie od warunków pogodowych.
Geodeta zajmuje się nauką zwaną geodezją. Geodezja z kolei zajmuje się ustaleniem wielkości i kształtu Ziemi, a także określaniem położenia punktów na jej powierzchni. Nazwa tej dziedziny została wprowadzona przez Arystotelesa. Pochodzi z języka greckiego: geo - Ziemia i daiso - będę dzielił.
Co robi geodeta?
Geodeta zazwyczaj pracuje w firmach wyspecjalizowanych geodezyjnie. Jednak często jest to także praca w firmach związanych z budownictwem. Geodeta w głównej mierze zajmuje się pomiarami działek i gruntów pod różnorodne inwestycje z zakresu budownictwa. Sporządza wyrysy map do ksiąg wieczystych oraz wszelką, niezbędną dokumentację pod określony projekt. Niejednokrotnie pracuje także nad urządzeniem terenów leśnych, a nawet rolnych i prowadzi ewidencję gruntów.
Niekiedy pracuje także w firmach górniczych, czy poszukiwawczych. Dokonuje opisu rzeźby terenu czy przekroju złóż mineralnych. Niektórzy geodeci wyceniają wartości nieruchomości w oparciu o sporządzoną przez nich dokumentację geodezyjno-kartograficzną.
Geodeta może piastować także stanowisko urzędnicze lub pracować w niektórych jednostkach administracji państwowej jak np. Ministerstwo Infrastruktury, lub Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Bywa, że to, co robi geodeta, nieco wykracza poza ww. obszar. Zdarza się, że geodeta pracuje nawet w wydawnictwach kartograficznych lub podobnych miejscach, gdzie sporządzanie mapy terenu stanowi główną oś działania firmy.
Jak zostać geodetą?
Zawód geodety wymaga zdobycia uprawnień państwowych do jego samodzielnego wykonywania. Wynika to z faktu, że jest to jeden z zawodów tzw. regulowanych. Aby je uzyskać, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje, które zapisane są w rozporządzeniu.
O uprawnienia mogą starać się osoby z wykształceniem średnim lub wyższym kierunkowym. Ważny aspekt - nie mogą być karane, muszą mieć zdolność do czynności prawnych i doświadczenie zawodowe (3 lata dla pracowników z wykształceniem wyższym i 6 lat dla pracowników z wykształceniem średnim).
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii wymienia poszczególne obszary dla geodetów. Są to:
- geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne
- rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
- geodezyjne pomiary podstawowe
- geodezyjna obsługa inwestycji
- geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych
- redakcja map
- fotogrametria i teledetekcja.
Zarobki geodety w Polsce
Sedlak&Sedlak podaje medianę rynkową zarobków geodetów na poziomie 3 243 PLN. Jednak wynagrodzenie zależne jest od wielkości firmy, w której pracuje geodeta, od stażu pracy, regionu Polski, a także wykształcenia. Wiele zależy też od firmy, czy jest to kapitał narodowy, czy zagraniczny.
Zarobki technika geodety mogą być nieco niższe niż w przypadku zarobków inżyniera geodety. Według powyższego raportu 25% geodetów zarabia powyżej średniej rynkowej tj. 4 300 PLN. W tej grupie zawodowej znajdują się też osoby, które zarabiają poniżej określonej mediany, a ich płaca kształtuje się na poziomie 2 617 PLN.
Zarobki geodety w Polsce kształtują się najlepiej przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.