Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gdynia: rynek pracy – aktualna sytuacja

Gdynia: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Gdynia: rynek pracy – aktualna sytuacja

Gdynia to jedno z największych miast północnej Polski, które wraz z pozostałymi miejscowościami Trójmiasta – Gdańskiem i Sopotem – tworzą prężnie rozwijające się centrum gospodarcze. Trójmiasto to bowiem jeden ze strategicznych węzłów transportowych w kraju i w skali europejskiej, a także istotny punkt na kulturalnej i turystycznej mapie Polski.

 

Jeśli interesują Cię oferty typu praca – Gdynia, czytaj dalej i dowiedz się:

  • jakie branże można zaliczyć do wiodących w tym mieście,
  • czy miasto zmaga się z wysokim bezrobociem, czy przeciwnie, sytuacja na rynku pracy jest dobra,
  • do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy w Gdyni.

 

Rozwinięte branże, firmy – Gdynia

 

Gdyńskich stoczni nie trzeba nikomu przedstawiać. Miasto słynie z przemysłu stoczniowego, który reprezentowany jest dziś przez kilka jednostek. W Porcie Gdynia budowane i naprawiane są między innymi okręty wojenne (obecnie PGZ Stocznia Wojenna, wcześniej Stocznia Marynarki Wojennej). W mieście rozwijają się też inne sektory gospodarcze wykorzystujące bliskość Bałtyku – rybołówstwo i przetwórstwo rybne, transport, w tym morski i turystyka. Ponadto prężnie rozwijają się np. branże motoryzacyjna, elektromaszynowa, budowlana, telekomunikacyjna oraz spożywcza.

 

Gdynia jest zarazem ośrodkiem akademickim (działa tu między innymi Uniwersytet Morski) oraz naukowo-badawczym (w mieście funkcjonują np. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Pomorskie Centrum Technologiczno-Badawcze, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Oddział Morski, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej i wiele innych).

 

Do atutów inwestycyjnych Gdyni należą między innymi strategiczna lokalizacja (na przecięciu wodnych i drogowych szlaków europejskich, w sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego), dostęp do terenów inwestycyjnych, zaplecze technologiczne, zwolnienia podatkowe w ramach działalności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście inwestują podmioty z polskim i zagranicznym kapitałem. Łączna liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w mieście (stan na koniec lipca 2021 r, REGON / GUS) wynosi 43 587. 3 z nich to bardzo duże jednostki zatrudniające co najmniej tysiąc osób. Kolejne 43 to duże zakłady pracy o stanie zatrudnienia rzędu 250-999 pracowników.

 

Warto zwrócić uwagę na przekrój branżowy Gdyni. Zgodnie z przywołanym rejestrem REGON, w mieście najliczniej reprezentowane są sekcje PKD:

  • handel detaliczny i hurtowy, naprawa pojazdów samochodowych – 16,2%,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 14,4%,
  • budownictwo – 9,7%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 9,4%,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 7,5%,
  • transport i gospodarka magazynowa – 7,1%.

 

Barometr zawodów – Gdynia

 

Na kogo czeka zatem w Gdyni praca? Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów, wykonywanym każdego roku z inicjatywy resortu pracy, w 2021 r. w Gdyni notuje się bardzo duży deficyt chętnych do podjęcia pracy jako pielęgniarka, położna i ratownik medyczny.

 

Lista profesji deficytowych jest jednak o wiele dłuższa. Ze znalezieniem ofert pracy w Gdyni nie powinni mieć kłopotu przedstawiciele kolejnych 45 grup zawodów deficytowych:

  • z branży IT – analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
  • z branży maszynowej, elektromaszynowej i motoryzacji – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy maszyn i urządzeń, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze,
  • z branży meblowej – robotnicy obróbki drewna i stolarze, tapicerzy,
  • z pozostałej produkcji przemysłowej – lakiernicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy poligraficzni, przetwórcy mięsa i ryb,
  • z branży budowlanej – monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • z branży TSL – spedytorzy i logistycy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, listonosze i kurierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, magazynierzy,
  • z branż związanych z ochroną ludzi bądź mienia – gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy służb mundurowych, agenci ubezpieczeniowi,
  • z branży finansowej – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych,
  • z usług opiekuńczych i zdrowotnych – lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, opiekunki dziecięce,
  • z oświaty – nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
  • z gastronomii – cukiernicy, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne,
  • personel sprzątający – pracownicy myjni, pralni i prasowalni, sprzątaczki i pokojowe.

 

Osoby wykonujące zawody deficytowe mają spore szanse na znalezienie licznych ogłoszeń o pracę w Gdyni. Na stronie Barometru zawodów dostępna jest także lista profesji nadwyżkowych w tym mieście. Prognoza na 2021 r. obejmuje 9 pozycji i są na niej osoby głównie z wyższym wykształceniem: biolodzy, biotechnolodzy i diagności laboratoryjni, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, inżynierowie chemicy i chemicy, meteorolodzy, geolodzy, geografowie, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.

 

W nadwyżce poszukujących pracy są też pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej. Twórcy Barometru wskazują, że duża liczba szukających zatrudnienia w turystyce to skutek wcześniejszych obostrzeń gospodarczych i redukcji etatów w tej branży.

 

Na liście zawodów nadwyżkowych wskazano także pracowników ds. ochrony środowiska i bhp oraz specjalistów administracji publicznej. W tych grupach zawodowych duża liczba chętnych wynika z łatwości uzyskania kwalifikacji, a także stabilnych warunków zatrudnienia w pracy biurowej.

 

Bezrobocie – Gdynia

 

Bezrobocie w Gdyni, a także w pozostałych częściach Trójmiasta jest wyjątkowo niskie, zarówno na tle kraju, jak i województwa pomorskiego. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w końcu lipca 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła:

  • w Gdyni – 3,1%,
  • w Gdańsku – 3,6%,
  • w Sopocie – 2,2%,
  • w województwie pomorskim – 5,6%,
  • w Polsce – 5,8%.

 

Tak niski wskaźnik bezrobocia to dobry prognostyk dla osób poszukujących posady w Gdyni i okolicy. Jak szukać pracy? Najlepiej wielotorowo. Jeśli aktualnie pozostajsz bez zatrudnienia, dobrym pomysłem jest zarejestrowanie się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni:

 

PUP Gdynia
Adres: Hugo Kołłątaja 8, 81-332 Gdynia
Telefon: 58 776 12 28

 

Możesz zarejestrować się na miejscu w urzędzie, a także online. Możliwa jest też opcja pośrednia – wypełnienie formularza dostępnego w internecie, a następnie umówienie się na wizytę w urzędzie. W PUP znajdziesz nie tylko oferty pracy, ale też możesz skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego, znaleźć ciekawe szkolenie, uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, dofinansowanie na kurs zawodowy, zasiłek aktywizacyjny.

 

Urząd pracy służy wsparciem w dość szerokim zakresie. Pamiętaj jednak, że PUP nie powinien być jedynym źródłem ofert pracy, gdyż zdecydowana większość pracodawców w Polsce woli szukać pracowników z pominięciem urzędu. Dlatego dobrze jest przede wszystkim samodzielnie szukać ogłoszeń – oczywiście najwięcej znajduje się w internecie.

Żeby zobaczyć oferty od pracodawców na praca.pl, wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania nazwę: Gdynia. Warto poszerzyć także zakres poszukiwań o Gdańsk i Sopot – bliskość tych miast oraz bardzo dobra infrastruktura komunikacyjna sprawia, że dojazd do pracy w obrębie całego Trójmiasta przebiega szybko i sprawnie. Po wpisaniu w wyszukiwarce praca.pl słowa Twójmiasto zobaczymy ogłoszenia z Gdyni, Sopotu oraz Gdańska.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    18 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    18 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.