Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fundusz socjalny — w firmie prywatnej i budżetówce

Fundusz socjalny — w firmie prywatnej i budżetówce

 
Fundusz socjalny — w firmie prywatnej i budżetówce

Firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników mają obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W praktyce jednak świadczenia socjalne w zakładzie pracy należącym do prywatnego pracodawcy są rzadkością. Dlaczego? Czym różni się fundusz socjalny w budżetówce od ZFŚS w firmie prywatnej?


Fundusz socjalny czy jest obowiązkowy ?


Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (z dnia 4 marca 1994 r.) nakłada na pracodawców obowiązek tworzenia Fundusz Socjalnego w:

    • każdej firmie należącej do sfery budżetowej i samorządowej, bez względu na ilość zatrudnionych pracowników,
    • w pozostałych firmach, jeśli ilość zatrudnionych pracowników na dzień 1 stycznia danego roku wynosi minimum 50 osób, w przeliczeniu na pełne etaty. Jednocześnie, jeśli w firmie zatrudnionych jest więcej niż 20 pracowników i istniejąca w firmie organizacja związkowa wniesie wniosek o stworzenie funduszu, pracodawca będzie musiał go utworzyć.


Pracowniczy fundusz socjalny jest zatem nieobowiązkowy jedynie dla pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 50 osób (chodzi tu o umowę o pracę) i nie są jednostką budżetową bądź samorządową. Tacy pracodawcy mogą zamiast tworzenia funduszu socjalnego, wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe, ale mogą też zrezygnować z tego dodatku. W takiej sytuacji mają obowiązek poinformować pracowników w pierwszym dniu pracy w nowym roku, że w zakładzie pracy nie będzie tworzony ani fundusz świadczeń socjalnych, ani wypłacane świadczenie urlopowe. Informacja w sprawie rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego i tworzenia ZFŚS może być podana w dowolnej formie (np. opublikowana w intranecie, wywieszona na tablicy zakładowej). Ważne, by pracownicy mogli się z nią zapoznać.
To, że ustawa o ZFŚS nakłada na pracodawców zatrudniających minimum 50 pracowników obowiązek tworzenia funduszu socjalnego nie znaczy jednak, że firma nie ma możliwości uniknięcia jego tworzenia. Może to zrobić, jeśli dojdzie do porozumienia z organizacjami związkowymi działającymi w firmie i na mocy porozumienia ustali rezygnację z tworzenia funduszu.
Jeśli w firmie nie działają organizacje związkowe, pracodawca może porozumieć się z przedstawicielem pracowników wyłonionym w sposób zwyczajowy w danej firmie.
Odpowiadając zatem na pytanie, czy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest obowiązkowy dla firm zatrudniających powyżej 50 pracowników, należy odpowiedzieć, że tak, ale firma może zrezygnować z jego tworzenia, jeśli porozumie się w tym obszarze z pracownikami i zawrze taką informację w regulaminie wynagradzania bądź układzie zbiorowym pracy. Dlatego właśnie, tak wiele firm średnich, Funduszu nie prowadzi.


Fundusz socjalny w firmie prywatnej


Informację o tworzeniu bądź nietworzeniu ZFŚŚ pracodawca przekazuje pracownikom na początku roku w zwyczajowej, przyjętej w firmie formie przekazywania informacji (np. w intranecie czy na tablicy ogłoszeń).


Fundusz socjalny w budżetówce


Dla jednostek budżetowych, fundusz socjalny jest obowiązkowy i ustawa nie przewiduje możliwości rezygnacji z jego utworzenia. Z tego powodu zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w szkole, urzędzie państwowym, instytucji kultury będzie tworzony zawsze.
Zasady jego działania są identyczne z tymi, które tyczą się firm prywatnych. W Instytucji musi też istnieć regulamin świadczeń socjalnych.
Zarówno w firmie prywatnej, jak i w budżetówce, pracodawca musi uwzględniać sytuację socjalną pracownika. Regulamin świadczeń socjalnych powinien określać kryteria otrzymania wsparcia z ZFŚŚ oraz sposoby udokumentowania przez pracownika swojej sytuacji materialnej.

 

Jak napisać o zapomogę z funduszu socjalnego


Nie istnieje jeden wzór podania o zapomogę z funduszu socjalnego. Sposób napisania prośby i jej umotywowania zależy od indywidualnej sytuacji wnioskującego. W podaniu powinny znaleźć się: dane pracownika, wnioskowana kwota zapomogi, opis powodów, dla których pracownik potrzebuje zapomogi. Do podania należy dołączyć wszelkie dokumenty, które uwiarygadniają sytuację pracownika.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.