Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Franczyza - zasady, franczyzobiorca, wady i zalety

Franczyza - zasady, franczyzobiorca, wady i zalety

 
Franczyza - zasady, franczyzobiorca, wady i zalety

Myślisz o własnym biznesie? Nie wiesz, czy sobie poradzisz? Może warto rozważyć franczyzę?

 

Franczyza co to jest?

 

Na początek należy wyjaśnić, że jedyną poprawną formą funkcjonującą w języku polskim jest FRANCZYZA. Niepoprawne jest używanie słowa franszczyza, franszczyzna, gdyż one po prostu nie istnieją. Największym błędem jest opowiadać, na czym polega franczyza, używając zwrotu franszyza, gdyż oznacza on zgoła zupełnie coś innego. Można także wspierać się angielską wersją franchising. Jaka jest zatem definicja franczyzy? Na czym polega system franczyzowy? 

 

Franczyza - najprościej rzecz ujmując - to własny biznes prowadzony pod logo znanej marki. Jest to bezpieczniejsza forma działalności gospodarczej. Otwierasz swój biznes pod czyimś logo i już na starcie masz gotową opinię. Ryzyko bankructwa jest znacznie mniejsze, gdyż znana marka ma na celu „dostarczanie” klienteli od początku działania. Decydując się na tego typu prowadzenie biznesu, kupujesz licencję. Podpisujesz umowę, w której zobowiązujesz się wraz z franczyzodawcą do przestrzegania wzajemnych reguł i dostosowania swojego biznesu do zasad ogólnie przyjętych. Jesteś także zobowiązany do regulowania opłat franczyzowych. Warunki korzystania z franczyzy określa cały system franczyzowy, będący zbiorem reguł, których muszą przestrzegać obie strony. 

 

Franczyza - zasady 

 

Franczyza w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Jej rozwój widać głównie po ilości nowo otwieranych sieci sklepów spożywczych i przemysłowych, czy punktów gastronomicznych. W modzie są także biura podróży, stacje paliw, hotele itp. Zasady franczyzy są proste. 

 

Franczyzobiorca

 

Według Encyklopedii Gazety Prawnej franczyzobiorca to „podmiot gospodarczy działający pod szyldem i wg koncepcji franczyzodawcy w oparciu o umowę franczyzy. Franczyzobiorca jest podmiotem niezależnym gospodarczo, prawnie i organizacyjnie od franczyzodawcy, który za możliwość korzystania z know-how i metod prowadzenia działalności gospodarczej płaci franczyzodawcy opłaty franczyzowe.”

 

Osoba otwierająca działalność na zasadzie współpracy franczyzowej płaci za licencję oraz opłatę franczyzową. Zysk, który pojawia się w wyniku prowadzenia działalności, może być wyższy poprzez marżę, jaką franczyzobiorca nałoży na swoje produkty bądź usługi. Zysk franczyzobiorcy należy do niego. 

 

Franczyza w Polsce

 

Raport o franczyzie w Polsce z 2017 roku firmy doradczej Profit System oraz Franchising.pl podaje, że na rynku franczyzy działa około 1200 konceptów franczyzowych i blisko 71,5 tys. sklepów i punktów usługowych. Wzrosty na rynku widoczne są stale. Na koniec 2016 w Polsce istniało 1171 sieci franczyzowych.

    

LICZBA SIECI FRANCZYZOWYCH W POLSCE W 2016 ROKI WG. ARSS

 

 

 

 Źródło:forbes.pl/biznes/franczyza-w-polsce-czy-oplaca-sie-zalozyc-biznes-na-licencji

 

Oferty franczyzy dostępne są bez problemu w Internecie. Swobodnie można przeglądać także katalog franczyz, czy kontaktować się w sprawie oferty współpracy franchisingowej. Przeglądając sieć w poszukiwaniu ofert franchisingowych, warto skorzystać z katalogu franczyzy i systemów partnerskich, zwłaszcza jeśli nie masz pomysłu na biznes. Wtedy łatwiej jest zastanowić się, jaki rodzaj biznesu chcesz prowadzić. Niezależnie od tego, czy będzie to sklep franczyzowy, czy franczyza budowlana to będzie twoja najlepsza franczyza. 

 

FRANCZYZA RZĄDZI W HANDLU 

 

 Franczyza

 Źródło: forbes.pl/biznes/franczyza-w-polsce-czy-oplaca-sie-zalozyc-biznes-na-licencji

 

Dodatkowo bardzo ważnym wydarzeniem w społeczności franczyzowej są targi franczyzy. Jedne z najważniejszych odbywają się w stolicy. Targi franczyzy w Warszawie to jedna z największych imprez w Europie tego typu. Tutaj można porozmawiać bezpośrednio z wielkimi potentatami oraz nieco mniejszymi przedsiębiorcami. Jest to miejsce, gdzie inspirujących pomysłów na biznes z pewnością nie zabraknie. Aby zaczerpnąć wiedzę na temat franczyzy z pierwszej ręki, warto sprawdzić Polską Organizację Franczyzobiorców. Na stronie znajdziesz aktualne raporty i wszelkie niezbędne informacje związane z prowadzeniem własnego biznesu na licencji. 

 

Franczyza bez wkładu

 

Franchising w Polsce, czy gdziekolwiek indziej nie jest darmowy. Nie możemy oczekiwać, że ktoś sprzeda nam gotową receptę na świetnie prosperujący biznes za zero złotych. Franczyza bez wkładu własnego po prostu nie istnieje. Jeżeli ktoś mówi inaczej - uważaj. Zawsze musisz dysponować wkładem. Ceny są różne. Zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy i przechodzą przez setki, a nawet miliony złotych. Wszystko zależy od rodzaju działalności. Jeżeli nie masz grosza przy duszy, możesz postarać się o dotację z unijną. Co prawda, otrzymując dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy, nie możesz finansować żadnych opłat związanych z franczyzą. Jednak możesz porozumieć się z franczyzodawcą, że faktura za opłaty wstępne, będzie fakturą za marketing, reklamę, www czy branding. Wtedy można swobodnie wprowadzić w życie swój plan, jak zostać franczyzobiorcą.

 

Wady i zalety franczyzy

 

Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Wady i zalety franczyzy istnieją i tego nie unikniemy. Ważne, żeby wypośrodkować całość i umiejętnie ocenić ryzyko oraz zalety franczyzowe. 

 

Zacznijmy od gorszej strony, czyli od wad. 

 

Wady franczyzy:

 

  • Działalność na licencji to stała kontrola ze strony franczyzodawcy. Związane jest to z monitorowaniem przestrzegania zasad umowy franczyzowej. Trzeba przywyknąć do tego, że pomimo prowadzenia własnej działalności, masz obowiązek dostosowania się do standardów określonych przez licencję. Jeśli nie przestrzegasz zaleceń, możesz pożegnać się licencją. 
  • Niestety nie stworzysz tu własnego znaku towarowego i nie będziesz mógł rozwijać firmy zgodnie z twoim zamysłem i wizją. 
  • Sieci franczyzowe generują opłaty franczyzowe. Musisz pamiętać, że nieuniknione jest ponoszenie wydatków. Na początku należy uregulować wstępną opłatę franczyzową, a potem dochodzą regularne opłaty bieżące oraz fundusz marketingowy. 
  • Jest ryzyko, że mimo znanej marki na początku własny biznes nie będzie przynosił żadnych zysków. 
  • Drugim ryzykiem jest fakt, że umowa zawierana jest na czas określony. Dlatego też franczyzodawca może nie chcieć przedłużyć z tobą umowy na kolejne lata i ma do tego prawo. 
  • Franczyzodawca jako „głowa” może wprowadzać modyfikację do swojego biznesu. Niestety niekiedy okazują się one nietrafione i cierpi na tym najbardziej franczyzobiorca. 

 

Prowadzenie firmy franczyzowej ma też swoje zalety.

 

Zalety franczyzy:

  • Podstawową zaletą systemu franczyzowego jest korzystanie z gotowego modelu firmy wraz z opracowaną strategią biznesową. Nie musisz mieć pomysłu na biznes, po prostu go przyjmujesz. 
  • Otrzymujesz pomoc od franczyzodawcy, gdyż jemu samemu zależy, abyś odniósł sukces w prowadzeniu biznesu. Możesz często liczyć na pomoc w: znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, siedziby, działaniach promocyjnych, szkoleniach itp.
  • Małe ryzyko niepowodzenia. Masz licencję, ściśle określone działania, wsparcie - coś czego nie ma samodzielny przedsiębiorca na starcie.
  • Niepotrzebny budżet reklamowy. Firma-matka daje reklamę i swoje dobre imię, które od początku przyciąga klientów. 
  • Z racji tego, że franczyzodawca ma wynegocjowane korzystne warunki zakupu określonych produktów, korzystasz na tym także ty. Fakt, że musisz zamawiać to, co ci każą, jednak korzyści są przeważające. 

 

Franczyza - czy warto?

 

Czy warto być franczyzobiorcą? Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Jednak biorąc pod uwagę skalę - tak. Po pierwsze zostajesz swoim własnym szefem i prowadzisz dochodowy (praktycznie od początku) biznes. Swoją działalność opierasz na sprawdzonym modelu koncepcji biznesowej i masz wsparcie silnego partnera. Twoja marka jest znana od samego początku, stąd towarzyszy ci umiarkowane ryzyko. Zawsze i wszędzie możesz liczyć na wsparcie merytoryczne i realizować swoje pasje. Ty decydujesz o godzinach swojej pracy. Dodatkowo możesz w sposób zupełnie niezależny planować rozwój swojej kariery w innych obszarach. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Inspektor nadzoru budowlanego

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    nadzór na pracownikami, podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych, dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Gdańsk, ul. Grunwaldzka    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.