Nim zdecydujesz się otworzyć własny biznes, sprawdź, jakie są rodzaje działalności gospodarczej w Polsce i czym się różnią.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa, indywidualna działalność gospodarcza to najprostszy, niewymagający wielu formalności sposób prowadzenia firmy przez jedną osobę fizyczną. Założenie działalności gospodarczej przez internet sprowadza się w tym przypadku do złożenia wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i jest bardzo proste. Zalety tego rozwiązania to możliwość prowadzenia księgi przychodów i rozchodów – uproszczonej księgowości (do limitu przychodów 2 mln euro – po jego przekroczeniu obowiązkowa jest pełna księgowość – księgi rachunkowe). Przedsiębiorca wybiera też formę rozliczania podatku: opodatkowanie na zasadach ogólnych (wg skali 17% lub 32% czy podatek liniowy 19%), ryczałt ewidencjonowany albo kartę podatkową.
Ten rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej ma wiele zalet, ale trzeba pamiętać, że przedsiębiorca za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem osobistym. Nawet gdy biznes nie przynosi dochodu, trzeba opłacać składki ZUS. Podstawowym aktem prawnym określającym tę formę prawną jest Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
Spółki
Rodzaje prowadzenia działalności w formie spółek różnią się pod wieloma względami.
- Spółki cywilne
Spółka cywilna, czyli spółka prawa cywilnego, działa na zasadach uregulowanych w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
- Spółki handlowe
O spółkach handlowych mówimy wtedy, gdy co najmniej dwa podmioty współdziałają w celu zarobkowym. Spółki te dzielą się na spółki osobowe i spółki kapitałowe. Te formy prowadzenia działalności gospodarczej reguluje Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Znajdziemy w nim zasady tworzenia, organizacji, funkcjonowania, rozwiązywania, łączenia, podziału i przekształcania spółek handlowych. W kwestiach nieuregulowanych w tym akcie prawnym należy sięgnąć do Kodeksu cywilnego.
Spółki osobowe to:
- spółka jawna,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowa,
- spółka komandytowo-akcyjna.
Spółki kapitałowe to:
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
- prosta spółka akcyjna,
- spółka akcyjna.
Podstawową różnicą między spółką cywilną a spółkami osobowymi i kapitałowymi jest fakt, że w pierwszym przypadku spółka nie ma osobowości prawnej. Podmiotami prawa są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej i to oni osobiście odpowiadają za powstałe zobowiązania – spółka jako taka nie ma własnego mienia – jest ono współwłasnością partnerów. Każdy ze wspólników musi być zarejestrowany w CEIDG. Łączy ich umowa zawarcia spółki.