Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

 
Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

Fizjoterapeuta - jak nim zostać?

 

Fizjoterapeuta/fizjoterapeutka to osoba, która ukończyła studia medyczne, takie same jak pielęgniarka, czy lekarz. Fizjoterapeutą nie staniesz się, kończąc kursy czy szkolenia.

 

Jeszcze nie tak dawno temu, usługi związane z fizjoterapią mógł świadczyć każdy, nawet bez kierunkowego wykształcenia. Wynikało to z braku uregulowań prawnych co do tego zawodu. Dziś jest to zawód i specjalność regulowana. Kod zawodu fizjoterapeuty to 228301.

Studia na kierunku fizjoterapia można ukończyć zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach z tytułem licencjata lub magistra. W trakcie kształcenia nabywa się wiedzy z anatomii człowieka, kinezyterapii, terapii manualnej, fizykoterapii, masażu leczniczego, fizjoterapii ogólnej, fizjoterapii klinicznej, metod specjalnych fizjoterapii, aktywności ruchowej adaptacyjnej, sportu osób niepełnosprawnych oraz psychologii.

 

Fizjoterapeuta - czym się zajmuje?

 

Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje wiedzę i umiejętności manualne oraz środki techniczne. Dzięki temu eliminuje procesy chorobowe zachodzące w ludzkim organizmie oraz zapobiega postępowaniu choroby, jej nawrotom oraz usuwa dolegliwości.

Nie da się w 100% jednoznacznie określić, co robi fizjoterapeuta, gdyż to zależy od specjalności, którą wybrał. Fizjoterapeuci mogą zatem pracować w obszarach związanych z:
• rehabilitacją medyczną,
• rehabilitacją ruchową,
• rehabilitacją psychomedyczną,
• metodami specjalistycznymi rehabilitacji,
• fizjoterapią gerontologiczną,
• fizjoterapią w medycynie uzdrowiskowej,
• fizjoterapią w sporcie i odnowie biologicznej,
• hipoterapią,
• terapią zajęciową,
• terapią manualną,
• arteterapią,
• balneologią,
• masażem limfatycznym lub relaksacyjnym.

 

W pracy fizjoterapeuty są też przestrzenie związane z: kosmetyką, pielęgnacją zdrowia i urody, sportem niepełnosprawnych, badaniami czynnościowymi, podstawami muzykoterapii, podstawami żywienia człowieka z elementami dietetyki, promocją zdrowia, turystyką czy nawet ustawodawstwem.


Często zamiennie stosuje się trzy pojęcia leczenia układu ruchu: rehabilitacja, fizjoterapia i fizykoterapia. Jednak pomiędzy fizykoterapią, fizjoterapią a rehabilitacją różnice występują na poziomie procesu leczenia.

 

Fizykoterapia to techniki leczenia bazujące na fizycznych bodźcach, które oddziałują na organizm. Są to np. prądy, lasery, ultradźwięki itp. Fizjoterapia to rodzaj rehabilitacji ruchowej lub fizycznej. To leczenie stosowane po to, by utrzymać lub przywracać sprawność fizyczną. Rehabilitacja to całościowy proces leczenia chorób narządu ruchu. Stosowane techniki mają na celu poprawę aktywności ruchowej oraz kondycji psychicznej.

 

Różnice pomiędzy fizykoterapeutą a fizjoterapeutą widać gołym okiem, tak samo jak pomiędzy rehabilitantem a fizjoterapeutą.

 

Kompetencje fizjoterapeuty

 

Praca fizjoterapeuty to przede wszystkim bliski kontakt z pacjentem. Aby wykonywać ten zawód, trzeba być jednocześnie osobą empatyczną oraz życzliwą i zarazem odporną emocjonalnie. Do fizjoterapeuty zgłaszają się ludzie z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego ważne jest, by przedstawiciel tego zawodu był w stanie jednocześnie podtrzymać na duchu swojego pacjenta, a z drugiej strony nie przeżywał każdej indywidualnej tragedii, jak swoją osobistą.

 

Fizjoterapeuta musi być cierpliwy, dokładny, delikatny. Swoją postawą powinien motywować pacjentów i nie pozwalać utracić im wiary w sukces terapii. Nie bez znaczenia są też psychologiczne podstawy wyniesione z etapu studiów.

Ponieważ jest to zawód, w którym wykonuje się wiele ruchów, fizjoterapeuta musi być sprawny ruchowo i silny.

 

Obowiązki fizjoterapeuty:
• dokonanie oceny stanu zdrowia pacjenta przed zabiegiem,
• wykonanie badań czynnościowych,
• przeprowadzanie zabiegów fizjoterapeutycznych,
• dobór i dostosowanie wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta,
• instruktaż pacjenta w posługiwaniu się wyrobami medycznymi,
• kontrola procesu fizjoterapii,
• prowadzenie dokumentacji oraz działalności profilaktycznej,
• wydawanie opinii odnośnie przebiegu procesu fizjoterapii.

 

Fizjoterapeuta - zarobki

 

Według raportu płacowego przygotowanego przez Sedlak&Sedlak mediana zarobków fizjoterapeutów wynosi 2 648 PLN. Wysokość zarobków w dużej mierze uzależniona jest od regionu, w którym pracują fizjoterapeuci. Szansę na większe zarobki mają osoby, które prowadzą swoją indywidualną praktykę. Prywatnych gabinetów przybywa, co świadczy także o ogromnym zapotrzebowaniu społecznym na fizjoterapeutyczne zabiegi.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Global Benefits Analyst with Swedish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview of the role Global Benefits Analyst is a member of Expat Team, a part of larger Global Benefits Team in Krakow. Expat Team focuses on providing services to clients seeking risk and health insurance for their employees that are working outside their country of residence. In our Team, Global...
  • Privacy Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    As a Privacy Project Manager, you will play a pivotal role in advancing privacy standards throughout the organization. We are seeking a detail-oriented and proactive individual to join our team in a role focused on the development and execution of our program methodology and operational models. If...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.