Usługi sprzątające - czym są?
W dzisiejszym świecie czas jest na wagę złota. Przekonują się o tym nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne. Brak czasu to największa choroba ostatnich lat. Coraz więcej pracujemy i mamy coraz mniej czasu na rzeczy, które wydają się oczywiste np. sprzątanie.
Pracownicy firm nie powinni zajmować się sprzątaniem, gdyż skutecznie odciąga ich to od obowiązków służbowych. Po pracy z kolei tę garstkę czasu, który pozostaje do naszej dyspozycji, lepiej przeznaczyć na rzeczy przyjemniejsze, niż sprzątanie. Co zatem zrobić, aby nie utonąć w śmieciach i kurzu? Warto pomyśleć o wynajęciu firmy sprzątającej.
Usługi sprzątające to obecnie jedne z najczęściej wyszukiwanych usług w sieci. Polacy najczęściej szukają pod hasłem „pani do sprzątania domu”, a w sieci równocześnie można znaleźć wiele ogłoszeń z tego zakresu. Najmniej czasu na sprzątanie mieszkań mają mieszkańcy dużych miast, dlatego najwięcej ofert w Internecie można znaleźć pod hasłem „sprzątanie mieszkań Warszawa”, „sprzątanie mieszkań Wrocław” itp.
Zatrudnienie jednej osoby np. raz w tygodniu do zaprowadzenia porządku w mieszkaniu czy domu, staje się coraz popularniejsze. Z kolei zapotrzebowanie firm na osoby, a wręcz całe firmy świadczące usługi porządkowe, rośnie z roku na rok. Tym samym założenie firmy sprzątającej jest obecnie gwarancją sukcesu. Sprzątanie mieszkań i biur, które znajdują się w ofercie tego rodzaju działalności, pozwalają pracownikom w prosty sposób skupić się na pracy, a w wolnym czasie na życiu.
Firma sprzątająca - jak zacząć?
Gdy chcesz założyć własną firmę sprzątającą, to na początek zrób porządny biznesplan. Co prawda zapotrzebowanie jest duże, ale konkurencji, na rynku usług sprzątających, także nie brakuje. Firmy sprzątające mieszkania, firmy sprzątające domy, sprzątanie biur - rynek firm porządkowych podbija sieć. W skrzynkach pocztowych stacjonarnych można znaleźć kolejne ulotki, a mailem rozsyłane są coraz nowsze oferty.
Jeśli stawiasz na biznes - firmę sprzątającą, na początek zorientuj się:
• z kim przyjdzie ci się mierzyć na lokalnym rynku,
• do kogo kierujesz ofertę,
• czy działasz lokalnie, czy globalnie,
• czy będzie to jednoosobowa firma sprzątająca, czy też agencja sprzątająca,
• jak pozyskać klientów,
• jaki sprzęt zakupić,
• czy potrzebne jest ubezpieczenie firmy sprzątającej.
W zależności od tego, jaki profil sprzątania wybierzesz, wyposażenie firmy sprzątającej w odpowiednie sprzęty jest kluczowe. Na początek nie musisz inwestować w drogie maszyny, na użycie których nie wiesz jeszcze, czy znajdziesz popyt. Skup się na podstawowych czynnościach i dobierz pod nie sprzęt, który przyniesie ci dochód. To, co zaoszczędzisz, lepiej przeznacz na reklamę i akcje promocyjne.
Wymyśl chwytliwą nazwę firmy sprzątającej, która będzie jednoznacznie kojarzyć się z pracami porządkowymi.
Na początek, zanim zjednasz sobie grono stałych zleceniodawców, lepszą opcją może być wypożyczenie sprzętu. Kiedy twoja sytuacja będzie już stabilna, wtedy inwestuj w sprzęt. Gdy już będziesz wiedzieć, czy zajmiesz się sprzątaniem powierzchni biurowych, sprzątaniem po remontach, sprzątaniem mieszkań i domów prywatnych, łatwiej będzie dobrać odpowiedni sprzęt.
Założenie firmy sprzątającej
Twój pomysł na biznes - firmę sprzątającą, wymaga teraz pewnych formalności. Zakładanie firmy sprzątającej nie jest problemem. Procedura jest taka sama jak w przypadku zakładania każdej innej działalności gospodarczej.
Otwarcia firmy sprzątającej (założenia) dokonuje się w Urzędzie Miasta lub Gminy. Należy tam złożyć wniosek CEIDG-1 (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna). Nie potrzebujesz dosłownie niczego, poza dowodem osobistym i wnioskiem, który możesz także złożyć drogą elektroniczną. Następnie uzyskujesz wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, który jest bezpłatny. Gdy chcesz założyć spółkę jawną, z ograniczoną odpowiedzialnością, należy złożyć wniosek o wpis do rejestru KRS.
Przy składaniu wniosku należy określić odpowiednie PKD, czyli Polską Klasyfikację Działalności. W tym przypadku będzie to PKD 81.21.Z - niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych. PKD można rozszerzyć na każdym etapie funkcjonowania działalności.
Przy składaniu CEIDG-1 trzeba wybrać także formę opodatkowania oraz zgłosić osobę do ubezpieczeń społecznych w ZUS.
Ważne, aby firma (nieważne czy jednoosobowa, czy nie), która ma świadczyć usługi, posiadała swoje konto firmowe i pieczątkę.
Firma sprzątająca - jak pozyskać klientów
Oferta firmy sprzątającej musi być klarowna. Jednak jej samo przygotowanie nie przysporzy ci klientów. Musisz wyjść z nią do ludzi. Załóż stronę internetową i przeznacz środki na jej pozycjonowanie. Im wyżej w wynikach wyszukiwania, tym lepiej. Zrób akcję promocyjną np. dzień darmowego sprzątania. Prowadź bloga z poradami dotyczącymi sprzątania.
Rozdawaj wizytówki, ulotki, rozwieszaj plakaty. Możesz dodać ogłoszenie w lokalnej prasie i serwisach ogłoszeniowych. Jeśli masz możliwość, oklej samochód reklamą firmy. Warto też udzielać się w serwisach społecznościowych, gdzie przebywa ponad 90% twoich potencjalnych klientów.
Firma sprzątająca czy się opłaca?
Duża, czy mała firma sprzątająca, wielkość nie ma znaczenia. Tego rodzaju pomysł na biznes to strzał w dziesiątkę w obecnych czasach. Rynek porządkowy rośnie w siłę z roku na rok, a klientów zarówno prywatnych, jak i z sektora instytucji pracy przybywa. Warto to rozważyć, bo pieniądze najlepiej zarabia się tam, gdzie inni chętnie je wydają, kupując sobie czas.