Każdy przedsiębiorca wie, jak ważna jest płynność finansowa. Firmy, zwłaszcza te, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, chętnie korzystają z usługi faktoringu. Na czym polega faktoring jawny? Kiedy warto go stosować?
Faktoring jawny – definicja
Faktoring ma kilkanaście rodzajów, ale każdy z nich służy zamianie faktur na gotówkę. Sposób działania tej formy finansowania jest bardzo prosty.
Przedsiębiorstwo (faktorant) podpisuje umowę z firmą faktoringową (faktorem). Ta wykupuje przeterminowane wierzytelności faktoranta, czyli niezwłocznie reguluje faktury kontrahentów (dłużników faktoranta). Następnie kontrahenci rozliczają się z faktorem. Koszt usługi faktoringowej zależy od umowy, jest to zazwyczaj prowizja od sfinansowanej faktury, opłaty na wypadek braku spłaty faktury przez kontrahenta. Koszt faktoringu jawnego jest opodatkowany 23% stawką VAT i można tę usługę odliczyć od podatku.
Cała procedura faktoringu jawnego nie wymaga wielu formalności. To również najpopularniejszy i najtańszy rodzaj takiego finansowania, nazywany także otwartym, notyfikowanym, z cesją jawną. W tym przypadku kontrahenci zostają powiadomieni, że firma korzysta z usług faktora. Cesja wierzytelności, czyli przeniesienie praw wierzyciela na faktora, jest w pełni jawna. Można ją wykonać, jeśli między partnerami biznesowymi nie było zapisu o zakazie cesji wierzytelności. Firma faktoringowa kontaktuje się bezpośrednio z dłużnikiem faktoranta, przekazując mu informację o przeniesieniu wierzytelności, numerze konta do spłaty faktury itd.
W opozycji do faktoringu jawnego stoi faktoring cichy, w którym kontrahent nie jest informowany o cesji wierzytelności.
Faktoring jawny – zalety
Umowa faktoringu minimalizuje ryzyko pojawienia się zatorów płatniczych. Przedsiębiorca zaraz po dokonaniu sprzedaży czy wykonaniu usługi otrzymuje środki na bieżące wydatki, np. pensje dla pracowników, opłacenie ZUS-u, zakup materiałów itd. Może też bez obaw o utratę płynności finansowej oferować swoim partnerom wydłużone terminy zapłaty.
Nie bez przyczyny faktoring jawny jest tak popularny. Po pierwsze, pozwala na minimalizację formalności, ma także niższą cenę niż inne formy finansowania. Cały proces charakteryzuje transparentność – dłużnik wie, że dana firma korzysta z usług faktoringowych, dzięki temu ma motywację, aby szybciej zapłacić. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli nieuczciwy kontrahent przeciągnie termin spłaty lub nie zapłaci w ogóle, to obciążony (wg zasad zgodnych z umową z faktorantem) zostanie przedsiębiorca będący faktorantem. Nim jednak to się stanie, firmy faktoringowe wdrażają swoje procedury działania, w tym pomoc w windykacji należności.