Faktoring cichy i jawny to bardzo popularne, wygodne formy finansowania przedsiębiorstw. W przypadku obu firma (określana faktorantem) może zaraz po dokonaniu sprzedaży albo zrealizowaniu usługi, bez czekania na uregulowanie faktury przez kontrahenta (dłużnika faktoranta), otrzymać pieniądze, które na mocy odpowiedniej umowy wypłaca faktor (firma faktoringowa). Stojąc przed wyborem, jaki faktoring wybrać, warto poznać różnice i ocenić, która forma ma szansę najlepiej się sprawdzić w danej sytuacji.
Faktoring cichy i jawny – różnice
Faktoring to nieobarczona wieloma formalnościami usługa finansowa, polegająca na tym, że faktorant przekazuje swoje faktury (z odroczonym terminem płatności) faktorowi. Ten wypłaca środki, a następnie czeka na zapłatę faktur i rozlicza się z faktorantem w zależności od tego, na jakich zasadach przebiega finansowanie.
Faktoring jawny i cichy różni to, że w pierwszym przypadku kontrahent musi zostać poinformowany o tym, że nastąpiła cesja wierzytelności. Kontaktuje się z nim firma faktoringowa, która bierze na siebie ściągnięcie należności, przekazuje nowy rachunek bankowy do zapłaty. W drugim przypadku kontrahent nie zostaje poinformowany o cesji (mówimy wtedy o cichej cesji wierzytelności). Z jego punktu widzenia nic się nie zmienia. Wypłaca należność w terminie z faktury swojemu partnerowi biznesowemu. Następnie to faktorant przelewa pieniądze na numer konta firmy faktoringowej.
W obu przypadkach kosztami dla firmy (faktoranta) są m.in. prowizja dla faktora, odsetki za nieterminową spłatę. Wydatki te można odliczyć od podatku.
Faktoring cichy jest zazwyczaj nieco droższy niż jawny, co wynika głównie z większego ryzyka dla firmy faktoringowej. Kontrahent i jego możliwości finansowe nie mogą być bowiem weryfikowane tak dokładnie, jak w przypadku faktoringu jawnego.
Faktoring jawny a cichy – który najlepiej wybrać?
Tak naprawdę obie opcje mają swoje atuty, pozwalają dysponować środkami "zamrożonymi" z powodu odroczonych faktur z długimi terminami spłaty. Odpowiedź na pytanie, czy wybrać faktoring cichy, czy jawny, zależy wyłącznie od potrzeb przedsiębiorcy. W obu przypadkach cel jest taki sam – zapewnienie firmie płynności finansowej, unikanie zatorów, które są bardzo ryzykowne dla biznesu.
Kiedy lepiej sprawdzi się faktoring jawny?
Gdy przedsiębiorca nie chce i nie musi ukrywać faktu, że korzysta z faktoringu. W ten sposób ma szansę w pewien sposób zdyscyplinować kontrahentów do płacenia w terminie. Plusem jest także niższa cena faktoringu jawnego.
W jakich przypadkach lepiej postawić na faktoring cichy?
Faktoring cichy przypomina formę pożyczki. W tym przypadku faktor wypłaca faktorantowi należność za faktury, ale nie kontaktuje się z wierzycielami, nie ściąga należności. To po stronie przedsiębiorcy jest wyegzekwowanie w terminie spłaty, a następnie uregulowanie zobowiązania wobec faktora, co niesie ze sobą dodatkowe obowiązki, ale pozwala na nieingerowanie w relacje biznesowe między kontrahentami.