Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ewidencjonowanie godzin pracy

Ewidencjonowanie godzin pracy

 
Ewidencjonowanie godzin pracy

Przedsiębiorca, na którego rzecz pełniona jest praca w ramach umowy-zlecenia i umowy o świadczeniu usług, wypłaca pensje zgodne z minimalnymi stawkami godzinowego wynagrodzenia, obowiązującymi w danym roku. Do tego celu konieczne jest ustalenie czasu, jaki zleceniobiorca spędził na wykonaniu pracy lub usługi. Najczęstszą praktyką jest więc ewidencjonowanie godzin pracy. Jak to robić w sposób poprawny i przejrzysty, by nie powstały żadne wątpliwości co do rozliczeń finansowych ze zleceniobiorcą?

 

Ewidencjonowanie godzin pracy przy umowie-zleceniu 


Ewidencjonowanie godzin pracy przy umowie-zleceniu nastręcza trudności wielu przedsiębiorcom. Żadne przepisy nie określają, w jaki sposób tego typu ewidencję prowadzić, ani też wprost nie nakładają na zleceniodawcy takiego obowiązku. Niemniej w przyszłości przedsiębiorca musi być w stanie udowodnić, że przestrzegał norm minimalnego wynagrodzenia godzinowego za pracę. W praktyce więc w większości przypadków ewidencja jest prowadzona.

By uniknąć późniejszych sporów na tym tle, najlepiej, jeśli sposób ewidencjonowania czasu pracy jest określony w umowie ze zleceniobiorcą. W innym wypadku konieczne jest sporządzenie oddzielnego dokumentu, w którym zostają wyszczególnione zasady dotyczące czasu wykonywania zlecenia lub usługi. Współpracownik musi się z nim zapoznać przed ustaloną datą zapłaty za wykonaną pracę. Dokumenty te mogą stanowić dowód podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy bądź w przypadku sprawy prowadzonej przez sąd pracy.

 

Ewidencjonowanie godzin pracy - wzór


Ponieważ istnieje dowolność w sposobie ustalania czasu spędzonego na wykonywaniu zadania, nie ma jednego wzoru ewidencjonowania godzin pracy przy umowie-zleceniu lub umowie o świadczeniu usług. Dokument może mieć zatem na przykład formę deklaracji zleceniobiorcy. Innym sposobem jest prowadzenie ewidencji przy pomocy oprogramowania komputerowego, liczącego np. czas pozostania zalogowanym w systemie.

 

Umowa o pracę a prowadzenie ewidencji


Warto przy tym również pamiętać, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku umowy o pracę. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy (art. 149.): „Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.