Przedsiębiorca, na którego rzecz pełniona jest praca w ramach umowy-zlecenia i umowy o świadczeniu usług, wypłaca pensje zgodne z minimalnymi stawkami godzinowego wynagrodzenia, obowiązującymi w danym roku. Do tego celu konieczne jest ustalenie czasu, jaki zleceniobiorca spędził na wykonaniu pracy lub usługi. Najczęstszą praktyką jest więc ewidencjonowanie godzin pracy. Jak to robić w sposób poprawny i przejrzysty, by nie powstały żadne wątpliwości co do rozliczeń finansowych ze zleceniobiorcą?
Ewidencjonowanie godzin pracy przy umowie-zleceniu
Ewidencjonowanie godzin pracy przy umowie-zleceniu nastręcza trudności wielu przedsiębiorcom. Żadne przepisy nie określają, w jaki sposób tego typu ewidencję prowadzić, ani też wprost nie nakładają na zleceniodawcy takiego obowiązku. Niemniej w przyszłości przedsiębiorca musi być w stanie udowodnić, że przestrzegał norm minimalnego wynagrodzenia godzinowego za pracę. W praktyce więc w większości przypadków ewidencja jest prowadzona.
By uniknąć późniejszych sporów na tym tle, najlepiej, jeśli sposób ewidencjonowania czasu pracy jest określony w umowie ze zleceniobiorcą. W innym wypadku konieczne jest sporządzenie oddzielnego dokumentu, w którym zostają wyszczególnione zasady dotyczące czasu wykonywania zlecenia lub usługi. Współpracownik musi się z nim zapoznać przed ustaloną datą zapłaty za wykonaną pracę. Dokumenty te mogą stanowić dowód podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy bądź w przypadku sprawy prowadzonej przez sąd pracy.
Ewidencjonowanie godzin pracy - wzór
Ponieważ istnieje dowolność w sposobie ustalania czasu spędzonego na wykonywaniu zadania, nie ma jednego wzoru ewidencjonowania godzin pracy przy umowie-zleceniu lub umowie o świadczeniu usług. Dokument może mieć zatem na przykład formę deklaracji zleceniobiorcy. Innym sposobem jest prowadzenie ewidencji przy pomocy oprogramowania komputerowego, liczącego np. czas pozostania zalogowanym w systemie.
Umowa o pracę a prowadzenie ewidencji
Warto przy tym również pamiętać, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku umowy o pracę. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy (art. 149.): „Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie”.