Od stycznia 2021 r. zaczął w Polsce obowiązywać estoński CIT. To rozwiązanie mające zminimalizować formalności przy rozliczeniu podatków, będące ułatwieniem dla małych i średnich spółek kapitałowych. Czym dokładnie jest estoński CIT? Kogo obowiązuje i na jakich zasadach?
Estoński CIT: na czym polega?
Przypomnijmy, że podatek CIT płacą osoby prawne, czyli spółki prawa handlowego, podatkowe grupy kapitałowe i inne – np. stowarzyszenia, czy banki. CIT-8 to formularz służący do rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych.
Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, jest nowym rozwiązaniem, które od lat funkcjonuje i świetnie sprawdza się w Estonii. Nowe zasady wprowadzono Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Wg założeń estońskiego CIT-u spółka nie musi płacić podatku dochodowego dopóty, dopóki nie wypłaca zysków, ale reinwestuje środki, które zarobiła.
Estoński CIT: od kiedy?
Przedstawiciel spółki, która kwalifikuje się do estońskiego CIT-u, aby z tej możliwości skorzystać, powinien złożyć w urzędzie skarbowym druk ZAW-RD, czyli Zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek
kapitałowych. Można to zrobić do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, który ma być pierwszym rokiem opodatkowanym ryczałtem.
Estoński CIT: dla kogo?
Z nowoczesnego sposobu opodatkowania mogą korzystać firmy będące spółkami kapitałowymi, a więc spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile spełnią wszystkie ustawowe wymagania. Zgodnie z art. 28j. 1. Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych są to m.in.:
- limit przychodów spółki nie większy niż 100 mln zł brutto rocznie (z VAT); po przekroczeniu limitu w trakcie korzystania z estońskiego CIT-u, będzie obowiązywać 5% dopłaty od nadwyżki),
- mniej niż połowa przychodów pochodząca z dochodów pasywnych (czyli np. z wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, z części odsetkowej raty leasingowej),
- zatrudnianie co najmniej 3 osób na podstawie umowy o pracę bądź wypłacanie minimum trzykrotności średniego wynagrodzenia dla trzech osób innych niż udziałowcy, w przypadku małych podatników (przychody poniżej 2 mln zł) – 1 osoby,
- wymóg, aby funkcję udziałowców albo akcjonariuszy spółki pełniły wyłącznie osoby fizyczne będące rezydentami Polski. Z estońskiego CIT-u wykluczone są też spółki z udziałami w innych spółkach oraz takie, w których inne spółki mają udziały.
Zalety wprowadzenia estońskiego CIT-u
Wprowadzenie ryczałtu ma przynieść szereg korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak i całej polskiej gospodarce. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie łatwiej zachować płynność finansową przedsiębiorstwa, zwłaszcza w okresach dekoniunktury. Estoński CIT ma wspierać innowacyjność i zwiększać możliwości inwestycyjne polskich firm. W szerszym ujęciu przełoży się to na wzrost konkurencyjności spółek reprezentujących sektor MŚP, poprawę sytuacji na rynku pracy i wzrost atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju. Co więcej, zgodnie z zapowiedziami od 2022 r. estoński CIT ma być dostępny dla jeszcze szerszego grona spółek, niezależnie od limitu przychodów.