Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Escape room - pomysł na biznes

Escape room - pomysł na biznes

 
Escape room - pomysł na biznes

Ludzie poszukują najróżniejszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Jedni stres w pracy odreagowują na łonie natury, drudzy skupiają się na aktywnościach sportowych, a jeszcze inni dla relaksu czytają książki lub oglądają seriale. Od wielu lat wśród wielbicieli aktywnego spędzania czasu dużą popularnością cieszą się pokoje zagadek. Czy warto otworzyć własny escape room. Czy to dobry biznes?

 

Escape room - biznesplan

 

Czym jest escape room? To pokój zagadek, a grupa, która go wynajmuje ma za zadanie z niego wyjść. Warunkiem jest wspólne rozwikłanie nietypowych łamigłówek, wychodzenie z ukrytych pułapek. Innymi słowy - zabawa w Indianę Jonesa w realnym świecie. Czy każdy może założyć escape room? Biznes wymaga przemyślenia. Trzeba zorientować się, jak w okolicy wygląda konkurencja - jeśli jest spora liczba pokoi, wtedy nasz pokój ucieczki powinien wyróżniać się na tle pozostałych. Kiedy w okolicy nie ma podobnej rozrywki - możemy skorzystać z bardziej standardowych rozwiązań. Escape room wymaga początkowo także nakładów finansowych. Stąd warto dużo uwagi poświęcić na szczegółowy biznesplan.

 

Dobrze, by w lokalu można było przyjąć równolegle minimum dwie grupy klientów. Ważne jest także pomieszczenie, w którym pracuje mentor - osoba obserwująca za pomocą kamer to, co dzieje się w pomieszczeniach. Jeśli grupa utknie w miejscu, nie potrafiąc rozwiązać zadania lub pojawią się reakcje lękowe z powodu zamknięcia, pracownik ma możliwość natychmiastowej interwencji.

 

Przechodząc do tematu wyposażenia – konieczne jest zainstalowanie monitoringu. A co powinno znaleźć się w pokojach, by zapewnić klientom rozrywkę? Oczywiście największą popularnością cieszą się wszelkie przedmioty związane z tematyką grozy, zombie, narzędziami tortur itp. Kajdanki, łańcuchy, stare szafy, skrzynie, klatki - to wszystko powinno znaleźć się na liście zakupów. Warto rozeznać się na tzw. rynku wtórnym, by obniżyć koszty.

 

Jak zaplanować samą grę? Napisanie scenariusza można zlecić specjalistom, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować samemu stworzyć plan zabawy.

 

Mimo że nie ma regulacji prawnych dotyczących ściśle samego escape roomu, to zwraca się uwagę na konieczność przestrzegania zasad ochrony przeciwpożarowej w obiektach budowlanych przeznaczonych na pobyt ludzi. Chodzi głównie o dostęp do wyjść ewakuacyjnych - co w przypadku zamykanych pokoi ma szczególne znaczenie.

 

Escape room - czy to dobry biznes

 

Ludzie nieustannie szukają emocji, wrażeń i adrenaliny. Chcą się też sprawdzić w sytuacjach ekstremalnych. Na swój sposób tych doznań dostarczają im escape roomy. Jednak aby przynosiły dochody, właściciele muszą skupić się na odpowiedzi na oczekiwania klientów. Trzy czy cztery proste zagadki to zdecydowanie za mało.

 

Należy postawić na kreatywność, budowanie napięcia, elementy zaskoczenia i niespodziewane zwroty akcji. Oczywiście ofertę trzeba dopasować pod określoną grupę docelową. Kto może być naszym klientem? Regulaminy poszczególnych obiektów określają minimalny wiek na ok. 12-13 lat (młodsze dzieci mogą sobie nie poradzić z trudnymi poleceniami), tutaj też często wymaga się obecności dorosłego opiekuna. Klientami mogą także okazać się firmy organizujące wyjazdy integracyjne. Escape room to idealne miejsce, by pobudzić i przetestować umiejętność pracy w zespole. Pokoje zagadek są też wspaniałym pomysłem na rodzinne spędzenie popołudnia lub na aktywne wyjście z przyjaciółmi.

 

Jako właściciele musimy jednak pamiętać o tym, jakie ograniczenia narzuca escape room. Pomysł na biznes powinien być nieustannie modyfikowany. Chodzi przede wszystkim o to, by zmieniać co jakiś czas wyposażenie pokoju ucieczki. Ktoś, kto raz odwiedził obiekt, nie będzie chciał przechodzić przez niego ponownie, kiedy już wcześniej poznał wszelkie rozwiązania. Ewentualne zmiany należy uwzględniać już na początku planowania - przy zakupie akcesoriów warto skupić się na takich, które łatwo będzie w przyszłości wymienić, dobrze zaplanować scenariusze oraz jednostkowe gry na takie, które mają kilka wariantów.

 

Oprócz normalnych, codziennych biletów wstępu, warto zastanowić się nad zorganizowaniem voucherów, kart podarunkowych, promocji na wejścia w mniej obleganych godzinach itp. Jak w przypadku każdej firmy, tak samo i tutaj ważne jest, by odpowiednio zareklamować własny biznes. Escape room daje wiele możliwości, wystarczy tylko dobrze się zorganizować.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.