Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ergonomia stanowiska pracy – podstawowe informacje

Ergonomia stanowiska pracy – podstawowe informacje

 
Ergonomia stanowiska pracy – podstawowe informacje

Organizacja stanowiska pracy zgodnie z wymogami ergonomii jest ważnym aspektem przy tworzeniu nowych miejsc pracy. Wpływa to bowiem na jakość wykonywanych obowiązków. Pracownicy muszą być skoncentrowani, a może im w tym pomóc wygodne miejsce do pracy. Jest to o tyle ważne, że np. źle dobrane krzesło może mieć negatywny wpływ na stan kręgosłupa. Czym zatem jest ergonomia?

Ergonomia jest dyscypliną naukową, która zajmuje się przystosowaniem stanowisk pracowniczych do psychofizycznych warunków człowieka. Artykuł 15. Kodeksu Pracy mówi, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest ochrona zdrowia oraz życia zatrudnianych osób poprzez zapewnienie bezpiecznych warunków pracy.

 

Stanowisko pracy – jak powinno wyglądać


Stanowisko pracy w każdej firmie będzie wyglądało inaczej. Jest to związane ze specyfiką danego zawodu. Ważne jednak aby zachowane były wszystkie normy bezpieczeństwa. Elementy stanowiska pracy muszą być tak ułożone, aby były zgodne z ergonomią pracy. Oznacza to, że trzeba brać pod uwagę budowę człowieka. Stanowisko pracy powinno być czyste, a nie „zagracone”. Ciężko się bowiem skupić w miejscu pełnym różnych rzeczy, które odciągają naszą uwagę od wykonywania obowiązków. Ważnym czynnikiem może także być temperatura w miejscu pracy, czy rodzaj oświetlenia.

 

Ergonomiczne stanowisko pracy


Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, które nie powoduje żadnych chorób oraz zwyrodnień. Wszystkie elementy sprzętu biurowego muszą być dobrane do pracownika, aby mógł on wygodnie siedzieć. Niezależnie od tego, jaką pracę wykonujemy, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, jak nasze stanowisko pracy jest zorganizowane. W przypadku wątpliwości możemy się zwrócić do pracodawcy, który ma obowiązek przekazać nam pełną informację na ten temat oraz dostosować się do naszych potrzeb.

 

Ergonomia pracy biurowej


Przy pracy biurowej bardzo ważne jest krzesło, na którym siedzimy praktycznie 8 godzin. Siedzący tryb życia może prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa. Dodatkowo źle dobrany fotel biurowy może powodować bóle w różnych odcinkach kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
Fotel biurowy powinien mieć regulacje wysokości siedziska oraz oparcia. Dodatkowo oparcie powinno dać się odchylać. Fotel biurowy musi mieć podłokietniki oraz zagłówek, aby można było oprzeć głowę i dać w ten sposób odpocząć odcinkowi szyjnemu. Najważniejsze jest wyprofilowanie siedziska tak, aby było ono odpowiednie z naturalną krzywizną ludzkiego kręgosłupa.

Często też przydatny okazuje się podnóżek. Jest to przede wszystkim udogodnienie dla niskich osób. Najlepiej ustawić podnóżek pod kątem 15 stopni tak, aby stopy były płasko ustawione.
Kolejnym wyposażeniem biura są biurka, które powinny być na tyle szerokie i głębokie, aby pomieściły się na nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

Bardzo ważnym  aspektem, na który musimy zwrócić uwagę podczas pracy biurowej, jest ustawienie monitora (najlepiej w odległości 40-75 cm od oczu).

 

Ergonomia miejsca pracy


Ergonomia pracy przy komputerze ma nam pomóc podczas 8 godzin wpatrywania się w monitor, co  jest bardzo męczące dla oczu oraz kręgosłupa. Warto także pamiętać, że po każdej godzinie pracy przed monitorem powinniśmy zrobić sobie 5 minut przerwy, podczas których będziemy się mogli  rozluźnić. Musimy jednak pamiętać, że te pięciominutowe przerwy nie mogą być sumowane w jedną długą przerwę.

 

Organizacja stanowiska pracy biurowej


Ergonomiczne warunki pracy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na redukcję zmęczenia, co z kolei będzie wpływało na jakość naszej pracy. Dlatego warto pytać swoich podwładnych, czy ich miejsce pracy jest zorganizowane zgodnie z ich budową oraz warunkami psychofizycznymi. Jeżeli nasi pracownicy zgłaszają zażalenia, to pracodawca ma obowiązek zastosować się do naszych potrzeb (np. jeżeli niska osoba poprosi o podnóżek, to pracodawca powinien mu taki przedmiot udostępnić).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?