Ergofobia – co to jest
Czy nie zdarza się nam poczuć przypływ zimnego potu, kiedy myślimy, że na następny dzień musimy znowu pójść do pracy? Być może ledwo śpimy i tylko czekamy, aż zadzwoni budzik, aby po raz kolejny udać się do pracy, która napawa nas lękiem. Być może cierpimy na ergofobię, chociaż prawdopodobnie mało kto słyszał o takim terminie.
Ergofobia to paniczny lęk przed pracą. Jest to schorzenie zaliczane do fobii, które podlegają leczeniu, ponieważ w znacznym stopniu utrudniają życie. Ergofobia jest jedną z tak zwanych fobii społecznych, które wpływają na zakłócenia funkcjonowania w społeczeństwie. Nie należy jej jednak mylić z lenistwem.
W przypadku ergofobii osoba chora boi się odpowiedzialności. W momencie, kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji, chorzy na ergofobię nie są w stanie tego zrobić. Odczuwają niesamowity lęk, zły nastrój. Wpływa to także na ich zdrowie fizyczne: mają przyśpieszone tętno, kołatanie serca, nadmierną potliwość. Mogą wystąpić także duszności, nudności czy biegunka. Samo pójście do pracy jest dla osoby chorej koszmarem. Znaczące jest także, że w momencie, gdy nie ma danego czynnika stresującego, wszystkie objawy przechodzą. Oznacza to, że osoba cierpiąca na ergofobię będzie czuła się dobrze w czasie wolnym od pracy. Najczęściej u chorych osób lęk i złe samopoczucie rozpoczynają się już w niedzielę, kiedy zdajemy sobie sprawę, że na następny dzień znowu musimy rano wstać i udać się do miejsca pracy. Natomiast w momencie wyjścia z pracy czujemy się, jak przysłowiowy „młody bóg”.
Lęk przed pracą – przyczyny
Bardzo często strach przed pracą wiąże się z samokrytycznym podejściem do własnej osoby. Boimy się, że zostaniemy źle ocenieni, że nasze starania nie zostaną docenione, albo po prostu, że nie sprostamy stawianym przed nami wymaganiom. Przyczyną ergofobii może być źle dobrana profesja. Należy się tutaj zastanowić, czy to, co robimy, przynosi nam satysfakcję. Jeżeli marzymy o tym, by spełniać się w zupełnie innej roli, to być może warto pomyśleć o zmianie zawodu. Próba przekwalifikowania się może okazać się dobrym pomysłem, który znacząco poprawi jakość naszego życia. Musimy jednak pamiętać, że jest to powolny proces, który warto solidnie zaplanować.
Czasem do naszego zawodowego życia wkrada się rutyna, która bardzo skutecznie zabiła naszą motywację oraz chęć do pracy. Bywa, że atmosfera w miejscu pracy jest bardzo zła. Ludzie nie są dla siebie życzliwi, wręcz odczuwają satysfakcję, jeżeli będą działali na czyjąś niekorzyść. Jeżeli zatem czujemy wstręt przed przyjściem do pracy, może czas poszukać nowej firmy, w której atmosfera będzie bardziej przyjazna.
Jak każdą fobię, także i ergofobię można leczyć za pomocą terapii. Jeżeli problem jest dużo głębszy, może oznaczać to, że niezależnie od tego, gdzie pracujemy, cały czas odczuwamy paniczny lęk. W takiej sytuacji warto zwrócić się po profesjonalną pomoc.
Strach przed pracą – konsekwencje
Podstawową konsekwencją ergofobii może być utrata pracy. Możemy zostać zwolnieni, ponieważ nie jesteśmy w stanie funkcjonować w miejscu pracy i przestajemy wypełniać swoje obowiązki. Możliwe też, że w przypływie bardzo złego samopoczucia sami złożymy wypowiedzenie, odczuwając przy tym wielką ulgę. W przypadku ergofobii może także dojść do częstych zmian pracy, ponieważ cały czas będziemy mieli nadzieję, że następne miejsce pracy będzie lepsze od poprzedniego.
Innymi konsekwencjami może być znaczne obniżenie poczucia własnej wartości – w końcu nie radzimy sobie ze swoimi obowiązkami, a inni dają radę. W bardzo nasilonych momentach ergofobia może doprowadzić nawet do stanów depresyjnych oraz do chęci odizolowania się od reszty społeczeństwa. Także inne osoby mogą postrzegać osobę chorą, jako lenia czy pasożyta, nie zdając sobie przy tym sprawy z tego, że jest to problem głębszej natury psychologicznej.
Dochodzą do tego wszystkiego konsekwencje natury zdrowotnej. Długotrwały stres i stany lękowe znacznie obniżają odporność, a także prowadzą do wielu chorób, takich jak bezsenność, problemy żołądkowe, wrzody, nowotwory, choroby układu krążenia. Wzrasta wtedy możliwość wystąpienia zawału.
Ergofobię można leczyć za pomocą terapii oraz farmakologii. Bardzo często obie metody są łączone. Ważne jednak jest, aby skorzystać z pomocy psychoterapeutów, ponieważ czasem możemy sobie nie poradzić ze swoim problem samodzielnie.