Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ergofobia – czym jest, przyczyny i konsekwencje

Ergofobia – czym jest, przyczyny i konsekwencje

 
Ergofobia – czym jest, przyczyny i konsekwencje

Ergofobia – co to jest


Czy nie zdarza się nam poczuć przypływ zimnego potu, kiedy myślimy, że na następny dzień musimy znowu pójść do pracy? Być może ledwo śpimy i tylko czekamy, aż zadzwoni budzik, aby po raz kolejny udać się do pracy, która napawa nas lękiem. Być może cierpimy na ergofobię, chociaż prawdopodobnie mało kto słyszał o takim terminie.

Ergofobia to paniczny lęk przed pracą. Jest to schorzenie zaliczane do fobii, które podlegają leczeniu, ponieważ w znacznym stopniu utrudniają życie. Ergofobia jest jedną z tak zwanych fobii społecznych, które wpływają na zakłócenia funkcjonowania w społeczeństwie. Nie należy jej jednak mylić z lenistwem.

W przypadku ergofobii osoba chora boi się odpowiedzialności. W momencie, kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji, chorzy na ergofobię nie są w stanie tego zrobić. Odczuwają niesamowity lęk, zły nastrój. Wpływa to także na ich zdrowie fizyczne: mają przyśpieszone tętno, kołatanie serca, nadmierną potliwość. Mogą wystąpić także duszności, nudności czy biegunka. Samo pójście do pracy jest dla osoby chorej koszmarem. Znaczące jest także, że w momencie, gdy nie ma danego czynnika stresującego, wszystkie objawy przechodzą. Oznacza to, że osoba cierpiąca na ergofobię będzie czuła się dobrze w czasie wolnym od pracy. Najczęściej u chorych osób lęk i złe samopoczucie rozpoczynają się już w niedzielę, kiedy zdajemy sobie sprawę, że na następny dzień znowu musimy rano wstać i udać się do miejsca pracy. Natomiast w momencie wyjścia z pracy czujemy się, jak przysłowiowy „młody bóg”.

 

Lęk przed pracą – przyczyny


Bardzo często strach przed pracą wiąże się z samokrytycznym podejściem do własnej osoby. Boimy się, że zostaniemy źle ocenieni, że nasze starania nie zostaną docenione, albo po prostu, że nie sprostamy stawianym przed nami wymaganiom. Przyczyną ergofobii może być źle dobrana profesja. Należy się tutaj zastanowić, czy to, co robimy, przynosi nam satysfakcję. Jeżeli marzymy o tym, by spełniać się w zupełnie innej roli, to być może warto pomyśleć o zmianie zawodu. Próba przekwalifikowania się może okazać się dobrym pomysłem, który znacząco poprawi jakość naszego życia. Musimy jednak pamiętać, że jest to powolny proces, który warto solidnie zaplanować.

Czasem do naszego zawodowego życia wkrada się rutyna, która bardzo skutecznie zabiła naszą motywację oraz chęć do pracy. Bywa, że atmosfera w miejscu pracy jest bardzo zła. Ludzie nie są dla siebie życzliwi, wręcz odczuwają satysfakcję, jeżeli będą działali na czyjąś niekorzyść. Jeżeli zatem czujemy wstręt przed przyjściem do pracy, może czas poszukać nowej firmy, w której atmosfera będzie bardziej przyjazna.

Jak każdą fobię, także i ergofobię można leczyć za pomocą terapii. Jeżeli problem jest dużo głębszy, może oznaczać to, że niezależnie od tego, gdzie pracujemy, cały czas odczuwamy paniczny lęk. W takiej sytuacji warto zwrócić się po profesjonalną pomoc.

 

Strach przed pracą – konsekwencje


Podstawową konsekwencją ergofobii może być utrata pracy. Możemy zostać zwolnieni, ponieważ nie jesteśmy w stanie funkcjonować w miejscu pracy i przestajemy wypełniać swoje obowiązki. Możliwe też, że w przypływie bardzo złego samopoczucia sami złożymy wypowiedzenie, odczuwając przy tym wielką ulgę. W przypadku ergofobii może także dojść do częstych zmian pracy, ponieważ cały czas będziemy mieli nadzieję, że następne miejsce pracy będzie lepsze od poprzedniego.

Innymi konsekwencjami może być znaczne obniżenie poczucia własnej wartości – w końcu nie radzimy sobie ze swoimi obowiązkami, a inni dają radę. W bardzo nasilonych momentach ergofobia może doprowadzić nawet do stanów depresyjnych oraz do chęci odizolowania się od reszty społeczeństwa. Także inne osoby mogą postrzegać osobę chorą, jako lenia czy pasożyta, nie zdając sobie przy tym sprawy z tego, że jest to problem głębszej natury psychologicznej.

Dochodzą do tego wszystkiego konsekwencje natury zdrowotnej. Długotrwały stres i stany lękowe znacznie obniżają odporność, a także prowadzą do wielu chorób, takich jak bezsenność, problemy żołądkowe, wrzody, nowotwory, choroby układu krążenia. Wzrasta wtedy możliwość wystąpienia zawału.

Ergofobię można leczyć za pomocą terapii oraz farmakologii. Bardzo często obie metody są łączone. Ważne jednak jest, aby skorzystać z pomocy psychoterapeutów, ponieważ czasem możemy sobie nie poradzić ze swoim problem samodzielnie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Konsultant ds. Sprzedaży Produktów Finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians      za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Szukamy osoby z ambicją, która chce rozwijać się w finansach, ma pozytywne podejście i lubi zdobywać nowych klientów. Co będziesz robić: Obsługiwać klientów w Polsce, Opowiadać o plusach współpracy z nami, Dbac o dobre relacje z klientami i...
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...
  • Kierownik Warsztatu

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Koordynowanie i nadzorowanie pracy serwisu pojazdów ciężarowych; Dbałość o dobry stan techniczny pojazdów floty firmy (ponad 250 samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych ) Odpowiedzialność za jakościową i terminową realizację wykonywanych...
  • Pracownik Magazynu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach, Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień. Wymagania: Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego,, Gotowość do przeprowadzki do Niemiec, Dobra kondycja fizyczna.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.