Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elastyczny czas pracy - zalety i wady, wniosek, ustawa

Elastyczny czas pracy - zalety i wady, wniosek, ustawa

 
Elastyczny czas pracy - zalety i wady, wniosek, ustawa

Ruchomy czas pracy - zalety

 

Artykuł 140. Kodeksu pracy mówi o możliwości zastosowania ruchomego czasu pracy, który dzieli się na 2 rodzaje. W pierwszym przypadku to pracodawca określa różne godziny przyjścia do zakładu w poszczególnych dniach. W drugim rodzaju ruchomego czasu pracy podwładny samodzielnie decyduje, o której godzinie rozpoczyna wykonywanie swoich obowiązków. Nie oznacza to jednak, że można przyjść do pracy o godzinie np. 14:30. Z reguły właściciel firmy podaje ramy czasowe np. od 7:00 do 9:00, w których zatrudnieni powinni zjawić się w zakładzie. Istotne jest zachowanie przy tym 11-godzinnych odpoczynków dobowych oraz 35-godzinnych tygodniowych.

 

Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Przede wszystkim jest to dobry wybór dla ludzi chcących połączyć studia z pracą. Dzięki temu można iść na zajęcia na uczelnię, a później przyjść do zakładu. Także rodziny, w których nie ma innego opiekuna, korzystają z tego systemu, wymiennie sprawując opiekę nad dzieckiem.

 

Wprowadzenie ruchomego rozkładu pracy do firmy może dobrze działać na jej wizerunek na rynku. Dzięki temu przedsiębiorcy pokazują, że idą z duchem czasu, są nowocześni i otwarci na potrzeby zatrudnionych. Ma to wpływ na przyciągnięcie młodych osób, które cenią sobie swobodę.

 

Elastyczne godziny pracy - wady

 

Powszechnie wiadomo, że każdy kij ma dwa końce. Pomimo wielu zalet, jakie przynosi wprowadzenie ruchomego czasu pracy, warto zastanowić się, czy są też jakieś wady tego systemu. Przede wszystkim wymaga on od podwładnych samodyscypliny, dojrzałości oraz poczucia odpowiedzialności. Uczciwa osoba będzie w stanie w ten sposób realizować wszystkie swoje zadania. Nie w każdym zawodzie jest możliwy taki rozkład czasu pracy. Nie zostanie on wprowadzony np. w szkołach, na oddziałach ratunkowych, w szpitalach, na posterunkach policyjnych lub na halach produkcyjnych.

 

Takie rozwiązanie może także spowodować problemy z ewidencjonowaniem czasu pracy. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na wprowadzenie ruchomych godzin przyjścia i wyjścia, to jest zobowiązany do zmodyfikowania regulaminu zakładu.

 

Wniosek o elastyczny czas pracy

 

Zatrudniony ma prawo złożyć wniosek o wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Powinien mieć formę pisemną i zawierać następujące elementy:

• miejscowość i data,
• dane pracownika (imię nazwisko, dział oraz stanowisko),
• nagłówek: „Wniosek w sprawie wprowadzenia ruchomego czasu pracy”,
• formułkę: „Na podstawie art. 150 § 5 Kodeksu pracy uprzejmie proszę o objęcie mnie ruchomym czasem pracy” (tutaj najczęściej podaje się także od kiedy miałaby nastąpić zmiana oraz umotywowanie prośby),
• podpis osoby zainteresowanej,
• podpis przełożonego, pieczątka oraz informacja o wrażeniu zgody bądź odmowie.

 

Elastyczny czas pracy - ustawa

 

Ustawa zezwalająca na zastosowanie elastycznego czasu pracy, została podpisana 13 czerwca 2013 roku. Według zapisów prawnych przedsiębiorca, który zdecyduje się zastosować ruchomy rozkład, powinien poinformować o tym Państwową Inspekcję Pracy. Dodatkowo został wydłużony czas rozliczeniowy do 12 miesięcy oraz możliwość odpracowywania prywatnych wyjść.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.