Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elastyczny czas pracy - zalety i wady, wniosek, ustawa

Elastyczny czas pracy - zalety i wady, wniosek, ustawa

 
Elastyczny czas pracy - zalety i wady, wniosek, ustawa

Ruchomy czas pracy - zalety

 

Artykuł 140. Kodeksu pracy mówi o możliwości zastosowania ruchomego czasu pracy, który dzieli się na 2 rodzaje. W pierwszym przypadku to pracodawca określa różne godziny przyjścia do zakładu w poszczególnych dniach. W drugim rodzaju ruchomego czasu pracy podwładny samodzielnie decyduje, o której godzinie rozpoczyna wykonywanie swoich obowiązków. Nie oznacza to jednak, że można przyjść do pracy o godzinie np. 14:30. Z reguły właściciel firmy podaje ramy czasowe np. od 7:00 do 9:00, w których zatrudnieni powinni zjawić się w zakładzie. Istotne jest zachowanie przy tym 11-godzinnych odpoczynków dobowych oraz 35-godzinnych tygodniowych.

 

Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Przede wszystkim jest to dobry wybór dla ludzi chcących połączyć studia z pracą. Dzięki temu można iść na zajęcia na uczelnię, a później przyjść do zakładu. Także rodziny, w których nie ma innego opiekuna, korzystają z tego systemu, wymiennie sprawując opiekę nad dzieckiem.

 

Wprowadzenie ruchomego rozkładu pracy do firmy może dobrze działać na jej wizerunek na rynku. Dzięki temu przedsiębiorcy pokazują, że idą z duchem czasu, są nowocześni i otwarci na potrzeby zatrudnionych. Ma to wpływ na przyciągnięcie młodych osób, które cenią sobie swobodę.

 

Elastyczne godziny pracy - wady

 

Powszechnie wiadomo, że każdy kij ma dwa końce. Pomimo wielu zalet, jakie przynosi wprowadzenie ruchomego czasu pracy, warto zastanowić się, czy są też jakieś wady tego systemu. Przede wszystkim wymaga on od podwładnych samodyscypliny, dojrzałości oraz poczucia odpowiedzialności. Uczciwa osoba będzie w stanie w ten sposób realizować wszystkie swoje zadania. Nie w każdym zawodzie jest możliwy taki rozkład czasu pracy. Nie zostanie on wprowadzony np. w szkołach, na oddziałach ratunkowych, w szpitalach, na posterunkach policyjnych lub na halach produkcyjnych.

 

Takie rozwiązanie może także spowodować problemy z ewidencjonowaniem czasu pracy. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na wprowadzenie ruchomych godzin przyjścia i wyjścia, to jest zobowiązany do zmodyfikowania regulaminu zakładu.

 

Wniosek o elastyczny czas pracy

 

Zatrudniony ma prawo złożyć wniosek o wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Powinien mieć formę pisemną i zawierać następujące elementy:

• miejscowość i data,
• dane pracownika (imię nazwisko, dział oraz stanowisko),
• nagłówek: „Wniosek w sprawie wprowadzenia ruchomego czasu pracy”,
• formułkę: „Na podstawie art. 150 § 5 Kodeksu pracy uprzejmie proszę o objęcie mnie ruchomym czasem pracy” (tutaj najczęściej podaje się także od kiedy miałaby nastąpić zmiana oraz umotywowanie prośby),
• podpis osoby zainteresowanej,
• podpis przełożonego, pieczątka oraz informacja o wrażeniu zgody bądź odmowie.

 

Elastyczny czas pracy - ustawa

 

Ustawa zezwalająca na zastosowanie elastycznego czasu pracy, została podpisana 13 czerwca 2013 roku. Według zapisów prawnych przedsiębiorca, który zdecyduje się zastosować ruchomy rozkład, powinien poinformować o tym Państwową Inspekcję Pracy. Dodatkowo został wydłużony czas rozliczeniowy do 12 miesięcy oraz możliwość odpracowywania prywatnych wyjść.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.