Przepływ towarów w krajach Unii Europejskiej jest swobodny i nie wymaga załatwiania formalności przy przekraczaniu granic państw. Eksport poza UE wiąże się już z koniecznością przestrzegania ściśle określonych procedur. Oto zbiór najważniejszych informacji dla eksporterów towarów do krajów nienależących do Wspólnoty.
Wywóz towarów poza UE – postępowanie celne
Aby eksportować towary poza państwa członkowskie Unii Europejskiej, należy zarejestrować się w na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych i uzyskać numer EORI.
Odprawa celna towarów rozpoczyna się od elektronicznego zgłoszenia towarów do procedury wywozu w Automatycznym Systemie Eksportu. Zgłoszenie przyjmuje urząd celno-skarbowy i przesyła nr ewidencyjny operacji przewozowej do eksportera. Następnie towary są zwalniane po kontroli i wygenerowany zostaje Wywozowy Dokument Towarzyszący. Procedurę celną zamyka udzielenie zgody urzędu na wywiezienie towaru poza obszar celny.
Częstą praktyką przedsiębiorców jest korzystanie z usług agencji celnych.
Zabezpieczenie należności celnych dla tranzytu towarów – TIR karnet
Karnet TIR (z fr. Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy) pozwala eksporterom korzystać z ułatwień w międzynarodowym transporcie. To ważne, kiedy odbywa się tranzyt towarów przez kilka krajów poza granicami UE do kraju docelowego np. z Polski przez Ukrainę i Rosję do Kazachstanu. Towar przechodzi procedurę celną, opuszczając kraj wysyłki, tam nakładane są na niego plomby czy inne zamknięcia celne, które akceptują kolejne kraje podczas transportu. Dzięki temu towar nie musi być kontrolowany w każdym państwie.
Bezcłowe czasowe przemieszczanie towarów na wystawy, targi – ATA karnet
Karnet ATA pozwala na przewóz bez opłat celnych towarów i próbek na targi czy wystawy, a także na transport sprzętu filmowego, instrumentów muzycznych, rekwizytów, sprzętu sportowego czy aparatury badawczej, które wrócą do kraju w niezmienionym stanie. Karnet jest wydawany na 12 miesięcy, ale przy wywozie towarów urząd celno-skarbowy określa termin nieprzekraczający roku, w którym towary należy przywieźć z powrotem. W innym przypadku zostaną nałożone opłaty celne.
Eksport towarów a świadectwa:
-
świadectwo pochodzenia towarów
W niektórych krajach, na mocy umów międzynarodowych, obowiązują preferencje celne (np. niższe stawki) dla towarów z określonego obszaru. Potwierdzeniem, że dany towar spełnia wymogi dotyczące jego pochodzenia (zostaw wyprodukowany w UE) jest świadectwo preferencyjne, które wydaje urząd celno-skarbowy.
-
świadectwo fitosanitarne
Świadectwo fitosanitarne jest potrzebne przy eksporcie lub reeksporcie roślin oraz produktów roślinnych, ziaren zbóż, ziemi i podłoży do upraw, o ile wymaga go państwo, do którego towary są wywożone.
Certyfikat jest potwierdzeniem stanu roślin i produktów roślinnych, wydają go wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa.
-
świadectwo potwierdzenia jakości towarów
Świadectwa potwierdzające jakość handlową polskich towarów spożywczych wydają Wojewódzkie Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Dokument nie jest obligatoryjny do wywozu towarów, ale potwierdza ich wysoką jakość, co może być atutem w kontaktach z partnerami biznesowymi. Świadectwo wydaje się dla konkretnej partii towarów.
źródło: Biznes.gov.pl