Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

 
Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

O ekologii, ekologicznym stylu życia i praktykach przyjaznych środowisku wiemy coraz więcej. Chcemy i staramy się być i żyć eko. Jak wynika z raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska 2022, aż 81 proc. Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze”. Inną kwestią jest to, czy nasze przekonania dotyczące ochrony środowiska rzeczywiście są zgodne z tym, co faktycznie jest najlepsze dla planety. Czy to, co robimy, chcąc działać ekologicznie, rzeczywiście ma sens? Na to pytanie pomaga odpowiedzieć edukator ekologiczny, specjalista, który szkoli i radzi, jak dbać o środowisko naturalne. Zapotrzebowanie na edukatorów ds. środowiska i inne zawody należące do tzw. zielonych kołnierzyków rośnie.

 

Spis treści

Edukator ekologiczny – kto to?

 

Edukator ekologiczny to osoba, która – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się działalnością edukacyjną i szkoleniową, informacyjną oraz doradczą związaną z szeroko rozumianą ekologią. Pracownik ten może specjalizować się w pracy zarówno z różnymi grupami wiekowymi (edukacja dzieci w szkołach, osób dorosłych w firmach), a także np. z różnymi grupami zawodowymi (działania ekologiczne w danej branży).

Obecnie spory nacisk kładzie się na edukację ekologiczną dzieci oraz młodzieży. Ekologia dla dzieci staje się coraz bardziej przystępna chociażby dzięki organizowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć, takich jak tydzień ekologiczny w szkole, celebrowanie takich świąt jak na przykład Dzień Ziemi (22 kwietnia), Dzień Ochrony Środowiska (5 czerwca) czy organizowanie tak zwanych zielonych szkół, w ramach których dzieci uczą się i bawią w otoczeniu natury.

 

Pamiętaj!

 

Edukator ekologiczny jest osobą, która prowadzi szeroko rozumiane działania z zakresu ekologii. Jego zadaniem jest przede wszystkim kształcenie społeczeństwa, zaszczepienie w nim wzorców przyjaznych środowisku i podniesienie świadomości ekologicznej. 

 

Jak zostać edukatorem ekologicznym?

 

Osoby, które mają ambicję, by wejść na ścieżkę ekologiczną i kształcić społeczeństwo w tym temacie, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie. Znacznie większe szanse na karierę w zawodzie mają jednak osoby, które wybiorą studia wyższe na kierunkach związanych z ekologią. Preferowani są przede wszystkim absolwenci ochrony środowiska czy inżynierii środowiska. Osoba chcąca prowadzić zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą musi mieć także kwalifikacje pedagogiczne. Można je zdobyć chociażby podczas studiów podyplomowych.

 

Kompleksową wiedzę może zapewnić także kurs edukatora ekologicznego, który nie tylko wyjaśni, czym tak naprawdę jest edukacja ekologiczna, ale da również praktyczne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób w sposób przystępny i ciekawy przekazywać wiedzę na temat działań proekologicznych i ochrony środowiska.

 

  • Predyspozycje zawodowe

 

Miłośnik ochrony środowiska. Człowiek nieustannie rozwijający zielone umiejętności. Zwolennik stylu eko, który doskonale orientuje się w odnawialnych źródłach energii, wie wszystko o zmianie klimatu, transformacji energetycznej, śladzie węglowym czy chociażby sortowaniu odpadów i recyklingu. Ma szeroką wiedzę specjalistyczną, a jednocześnie swoim zachowaniem daje przykład innym, jak na co dzień każdy z nas może dbać o środowisko. Tak mogłaby malować się sylwetka edukatora ekologicznego. Warto jednak wiedzieć, że samo zafascynowanie ekologią i nawet bogata wiedza merytoryczna nie wystarczą, by sprawdzić się w tym zawodzie. Niezbędne są także wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, wysoka kultura osobista oraz umiejętność pracy z ludźmi w różnym wieku. Pamiętajmy, że edukator ekologiczny – bez względu na miejsce zatrudnienia – pracuje przede wszystkim z ludźmi. Przyda się więc życzliwość, wyrozumiałość, cierpliwość oraz charyzma czy poczucie humoru.

 

Czytaj takżeEkologiczne biuro w praktyce

 

Jak wygląda praca edukatora ekologicznego?

 

Charakter pracy edukatora ekologicznego w dużej mierze podyktowany jest miejscem pracy. Specjalista może pracować zarówno w zespole, jak i indywidualnie. Jest to przede wszystkim osoba odpowiedzialna zarówno za scenariusze zajęć, tworzenie programów edukacyjnych i przekazywanie wiedzy. Miejscem wykonywania obowiązków może być placówka edukacyjna, siedziba firmy lub instytucji, ale także otwarty teren.

 

Bardzo często w ramach zajęć edukatorzy ekologiczni organizują wycieczki do lasu, parku czy wspomniane wyżej zielone szkoły dla dzieci. Ich działalność ma na celu przede wszystkim propagowanie konkretnych zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego oraz przekazywanie wiedzy o przyrodzie i jej ochronie.

 

W zakresie obowiązków specjalistów leży również pozyskiwanie informacji o stanie środowiska naturalnego czy technologiach uwzględniających politykę ekologiczną. W zawodzie tym konieczne jest więc nieustanne dokształcanie się i poszerzanie wiedzy.

 

 

Edukator ekologiczny – perspektywy zatrudnienia

 

Obecnie edukatorzy kojarzeni są przede wszystkim z placówkami i obiektami o charakterze oświatowym, gdzie prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży. Możliwości zatrudnienia w zawodzie dają także ośrodki badawcze i instytucje związane z ochroną środowiska, a także stacje sanitarno-epidemiologiczne. Edukator ekologiczny może podejmować pracę również w parkach miejskich czy parkach krajobrazowych. 

 

Co więcej, jak wynika z Raportu Konfederacji Lewiatan, do 2030 roku w Polsce ma powstać aż 300 tys. nowych miejsc pracy dla osób posiadających tzw. zielone umiejętności. Już teraz widać rosnące zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w dziedzinach związanych z ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem oraz odpowiedzialnością korporacyjną wobec środowiska i społeczności. Można się spodziewać, że wśród tzw. zielonych kołnierzyków na rynku pracy znajdzie się miejsce także dla edukatorów ekologicznych, czyli osób, które będą przekazywać lokalnej społeczności informacje dotyczące działań proekologicznych danej jednostki czy w ramach całej dziedziny gospodarczej. Ponadto wraz ze zmianą przepisów dotyczących wdrażania i raportowania ESG i innych unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska, również w przedsiębiorstwach może zajść potrzeba zatrudniania edukatorów ekologicznych szkolących personel, biorących udział w kształtowaniu kampanii społecznych i marketingowych bądź prowadzących komunikację z klientami.

 

Czytaj takżeStacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

 

Edukator ekologiczny – zarobki

 

Zarobki w zawodzie edukatora ekologicznego – podobnie jak zakres jego pracy – zależą od wielu czynników. Miejsce zatrudnienia, wykształcenie i umiejętności, ale także staż pracy – to wszystko może mieć realny wpływ na wysokość wynagrodzenia. A na jakie średnie zarobki mogą liczyć edukatorzy ekologiczni? 

 

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) w styczniu 2024 roku mediana zarobków na stanowisku edukatora ekologicznego wynosiła 5470 złotych brutto. Na pensje powyżej 6490 złotych mogła liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych specjalistów. 

 

Edukator ekologiczny – ryzyko zawodowe

 

Praca w charakterze edukatora ekologicznego często odbywa się w terenie. Prowadzenie zajęć w środowisku naturalnym niesie za sobą ryzyko ukąszenia owadów, zetknięcie z dzikimi zwierzętami czy kontaktu z alergenną roślinnością. Możliwe jest też niebezpieczeństwo bezpośredniego narażenia na kontakt z chemikaliami wykorzystywanymi na przykład do oprysku roślin. Ważną kwestią jest także praca w różnych warunkach atmosferycznych. Z kolei czynnikiem stresogennym i obciążającym psychicznie może być konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w terenie osobom, którym udzielana jest lekcja.

 

Kluczowe w tym zawodzie jest więc nieustanne monitorowanie środowiska, stosowanie się do wytycznych bezpieczeństwa, a także dbałość o własny komfort psychiczny i fizyczny. 

 

Czytaj także: Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

 

Edukator ekologiczny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Edukator ekologiczny – gdzie może pracować?

 

Edukator ekologiczny ma szansę zatrudnienia w placówkach edukacyjnych i instytucjach prowadzących edukację ekologiczną, takich jak stowarzyszenia działające na rzecz ochrony środowiska, firmach nastawionych na zrównoważony rozwój, a także w jednostkach publicznych, np. w parkach miejskich czy parkach krajobrazowych, rezerwatach przyrody itp.

 

  • Edukator ekologiczny – gdzie szukać ofert pracy?

 

Osoby poszukujące pracy w charakterze edukatora ekologicznego mogą szukać ofert zarówno na Praca.pl, jak również bezpośrednio u potencjalnych pracodawców – w firmach i organizacjach działających w sektorze ekologicznym, ośrodkach edukacji ekologicznej czy rezerwatach przyrody i parkach narodowych. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Spedytor międzynarodowy z doświadczeniem

    STM Group Sp. z o.o.   Olsztyn, Wyszyńskiego 1    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 25 000 zł brutto/mies.
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja transportów FTL/LTL na trasach międzynarodowych; Planowanie przewozów oraz ustalanie warunków transportu; Przygotowywanie wycen dla klientów firmy; Dbanie o wysoką jakość usług oferowanych klientom; Współpraca z działem administracyjnym; Aktywne...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.