Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

 
Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

O ekologii, ekologicznym stylu życia i praktykach przyjaznych środowisku wiemy coraz więcej. Chcemy i staramy się być i żyć eko. Jak wynika z raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska 2022, aż 81 proc. Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze”. Inną kwestią jest to, czy nasze przekonania dotyczące ochrony środowiska rzeczywiście są zgodne z tym, co faktycznie jest najlepsze dla planety. Czy to, co robimy, chcąc działać ekologicznie, rzeczywiście ma sens? Na to pytanie pomaga odpowiedzieć edukator ekologiczny, specjalista, który szkoli i radzi, jak dbać o środowisko naturalne. Zapotrzebowanie na edukatorów ds. środowiska i inne zawody należące do tzw. zielonych kołnierzyków rośnie.

 

Spis treści

Edukator ekologiczny – kto to?

 

Edukator ekologiczny to osoba, która – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się działalnością edukacyjną i szkoleniową, informacyjną oraz doradczą związaną z szeroko rozumianą ekologią. Pracownik ten może specjalizować się w pracy zarówno z różnymi grupami wiekowymi (edukacja dzieci w szkołach, osób dorosłych w firmach), a także np. z różnymi grupami zawodowymi (działania ekologiczne w danej branży).

Obecnie spory nacisk kładzie się na edukację ekologiczną dzieci oraz młodzieży. Ekologia dla dzieci staje się coraz bardziej przystępna chociażby dzięki organizowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć, takich jak tydzień ekologiczny w szkole, celebrowanie takich świąt jak na przykład Dzień Ziemi (22 kwietnia), Dzień Ochrony Środowiska (5 czerwca) czy organizowanie tak zwanych zielonych szkół, w ramach których dzieci uczą się i bawią w otoczeniu natury.

 

Pamiętaj!

 

Edukator ekologiczny jest osobą, która prowadzi szeroko rozumiane działania z zakresu ekologii. Jego zadaniem jest przede wszystkim kształcenie społeczeństwa, zaszczepienie w nim wzorców przyjaznych środowisku i podniesienie świadomości ekologicznej. 

 

Jak zostać edukatorem ekologicznym?

 

Osoby, które mają ambicję, by wejść na ścieżkę ekologiczną i kształcić społeczeństwo w tym temacie, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie. Znacznie większe szanse na karierę w zawodzie mają jednak osoby, które wybiorą studia wyższe na kierunkach związanych z ekologią. Preferowani są przede wszystkim absolwenci ochrony środowiska czy inżynierii środowiska. Osoba chcąca prowadzić zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą musi mieć także kwalifikacje pedagogiczne. Można je zdobyć chociażby podczas studiów podyplomowych.

 

Kompleksową wiedzę może zapewnić także kurs edukatora ekologicznego, który nie tylko wyjaśni, czym tak naprawdę jest edukacja ekologiczna, ale da również praktyczne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób w sposób przystępny i ciekawy przekazywać wiedzę na temat działań proekologicznych i ochrony środowiska.

 

  • Predyspozycje zawodowe

 

Miłośnik ochrony środowiska. Człowiek nieustannie rozwijający zielone umiejętności. Zwolennik stylu eko, który doskonale orientuje się w odnawialnych źródłach energii, wie wszystko o zmianie klimatu, transformacji energetycznej, śladzie węglowym czy chociażby sortowaniu odpadów i recyklingu. Ma szeroką wiedzę specjalistyczną, a jednocześnie swoim zachowaniem daje przykład innym, jak na co dzień każdy z nas może dbać o środowisko. Tak mogłaby malować się sylwetka edukatora ekologicznego. Warto jednak wiedzieć, że samo zafascynowanie ekologią i nawet bogata wiedza merytoryczna nie wystarczą, by sprawdzić się w tym zawodzie. Niezbędne są także wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, wysoka kultura osobista oraz umiejętność pracy z ludźmi w różnym wieku. Pamiętajmy, że edukator ekologiczny – bez względu na miejsce zatrudnienia – pracuje przede wszystkim z ludźmi. Przyda się więc życzliwość, wyrozumiałość, cierpliwość oraz charyzma czy poczucie humoru.

 

Czytaj takżeEkologiczne biuro w praktyce

 

Jak wygląda praca edukatora ekologicznego?

 

Charakter pracy edukatora ekologicznego w dużej mierze podyktowany jest miejscem pracy. Specjalista może pracować zarówno w zespole, jak i indywidualnie. Jest to przede wszystkim osoba odpowiedzialna zarówno za scenariusze zajęć, tworzenie programów edukacyjnych i przekazywanie wiedzy. Miejscem wykonywania obowiązków może być placówka edukacyjna, siedziba firmy lub instytucji, ale także otwarty teren.

 

Bardzo często w ramach zajęć edukatorzy ekologiczni organizują wycieczki do lasu, parku czy wspomniane wyżej zielone szkoły dla dzieci. Ich działalność ma na celu przede wszystkim propagowanie konkretnych zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego oraz przekazywanie wiedzy o przyrodzie i jej ochronie.

 

W zakresie obowiązków specjalistów leży również pozyskiwanie informacji o stanie środowiska naturalnego czy technologiach uwzględniających politykę ekologiczną. W zawodzie tym konieczne jest więc nieustanne dokształcanie się i poszerzanie wiedzy.

 

 

Edukator ekologiczny – perspektywy zatrudnienia

 

Obecnie edukatorzy kojarzeni są przede wszystkim z placówkami i obiektami o charakterze oświatowym, gdzie prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży. Możliwości zatrudnienia w zawodzie dają także ośrodki badawcze i instytucje związane z ochroną środowiska, a także stacje sanitarno-epidemiologiczne. Edukator ekologiczny może podejmować pracę również w parkach miejskich czy parkach krajobrazowych. 

 

Co więcej, jak wynika z Raportu Konfederacji Lewiatan, do 2030 roku w Polsce ma powstać aż 300 tys. nowych miejsc pracy dla osób posiadających tzw. zielone umiejętności. Już teraz widać rosnące zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w dziedzinach związanych z ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem oraz odpowiedzialnością korporacyjną wobec środowiska i społeczności. Można się spodziewać, że wśród tzw. zielonych kołnierzyków na rynku pracy znajdzie się miejsce także dla edukatorów ekologicznych, czyli osób, które będą przekazywać lokalnej społeczności informacje dotyczące działań proekologicznych danej jednostki czy w ramach całej dziedziny gospodarczej. Ponadto wraz ze zmianą przepisów dotyczących wdrażania i raportowania ESG i innych unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska, również w przedsiębiorstwach może zajść potrzeba zatrudniania edukatorów ekologicznych szkolących personel, biorących udział w kształtowaniu kampanii społecznych i marketingowych bądź prowadzących komunikację z klientami.

 

Czytaj takżeStacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

 

Edukator ekologiczny – zarobki

 

Zarobki w zawodzie edukatora ekologicznego – podobnie jak zakres jego pracy – zależą od wielu czynników. Miejsce zatrudnienia, wykształcenie i umiejętności, ale także staż pracy – to wszystko może mieć realny wpływ na wysokość wynagrodzenia. A na jakie średnie zarobki mogą liczyć edukatorzy ekologiczni? 

 

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) w styczniu 2024 roku mediana zarobków na stanowisku edukatora ekologicznego wynosiła 5470 złotych brutto. Na pensje powyżej 6490 złotych mogła liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych specjalistów. 

 

Edukator ekologiczny – ryzyko zawodowe

 

Praca w charakterze edukatora ekologicznego często odbywa się w terenie. Prowadzenie zajęć w środowisku naturalnym niesie za sobą ryzyko ukąszenia owadów, zetknięcie z dzikimi zwierzętami czy kontaktu z alergenną roślinnością. Możliwe jest też niebezpieczeństwo bezpośredniego narażenia na kontakt z chemikaliami wykorzystywanymi na przykład do oprysku roślin. Ważną kwestią jest także praca w różnych warunkach atmosferycznych. Z kolei czynnikiem stresogennym i obciążającym psychicznie może być konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w terenie osobom, którym udzielana jest lekcja.

 

Kluczowe w tym zawodzie jest więc nieustanne monitorowanie środowiska, stosowanie się do wytycznych bezpieczeństwa, a także dbałość o własny komfort psychiczny i fizyczny. 

 

Czytaj także: Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

 

Edukator ekologiczny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Edukator ekologiczny – gdzie może pracować?

 

Edukator ekologiczny ma szansę zatrudnienia w placówkach edukacyjnych i instytucjach prowadzących edukację ekologiczną, takich jak stowarzyszenia działające na rzecz ochrony środowiska, firmach nastawionych na zrównoważony rozwój, a także w jednostkach publicznych, np. w parkach miejskich czy parkach krajobrazowych, rezerwatach przyrody itp.

 

  • Edukator ekologiczny – gdzie szukać ofert pracy?

 

Osoby poszukujące pracy w charakterze edukatora ekologicznego mogą szukać ofert zarówno na Praca.pl, jak również bezpośrednio u potencjalnych pracodawców – w firmach i organizacjach działających w sektorze ekologicznym, ośrodkach edukacji ekologicznej czy rezerwatach przyrody i parkach narodowych. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.