Resort pracy chce, by e-zwolnienia zastąpiły w całości papierowe L4 od grudnia 2018 roku, czyli o kilka miesięcy później niż pierwotnie planowano. Proponuje też stworzenie instytucji asystenta medycznego, jako osoby stanowiącej wsparcie przy wystawianiu zwolnień elektronicznych.
Pierwotną datą, od której e-zwolnienia miały całkowicie zastąpić papierowe L4 i stać się jedyną formą wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy, był 1 lipca br. Resort pracy podkreśla, że lekarze wystawiają coraz więcej e-zwolnień, ale są też jeszcze regiony, w których ten odsetek jest wciąż niewielki. Dlatego też przygotowano propozycję opóźnienia o kilka miesięcy wejścia w życie nowych przepisów.
„Zdecydowaliśmy o przesunięciu terminu obligatoryjnego wejścia w życie e-zwolnienia na grudzień 2018 roku”, mówi minister Elżbieta Rafalska, cytowana na stronie MPRiPS. Dodała, że zwróci się do Sejmu o przygotowanie nowelizacji ustawy, która obejmie proponowane zmiany.
Z danych przestawionych przez MPRiPS wynika, że od stycznia do 18 kwietnia 2018 roku lekarze wystawili 3,02 mln zaświadczeń lekarskich w formie e-ZLA, 171,9 tys. zaświadczeń lekarskich w aplikacjach gabinetowych, a 53,6 mln w formie papierowej.
E-zwolnienia oraz tradycyjne, papierowe L4 funkcjonują razem już od początku 2016 roku. Obie formy są dopuszczalne, a lekarze, decydując się na jedną z nich, postępują według własnego uznania. Po 1 grudnia możliwe będzie już jedynie wystawienie zwolnień w wersji elektronicznej, co ma usprawnić i przyspieszyć cały proces. Elektroniczne zwolnienia niosą za sobą korzyści nie tylko dla wystawiających je lekarzy, ale też pracowników i pracodawców.
Przesunięcie terminu ws. e-zwolnień to nie jedyna proponowana zmiana. Resort pracy postuluje także utworzenie stanowisk asystentów medycznych. Takie osoby stanowiłyby istotne wsparcie dla lekarzy przy wystawianiu e-zwolnień. W ten sposób rządzący wychodzą naprzeciw postulatom podnoszonym przez środowisko medyczne.
„E-zwolnienia to rozwiązanie przyjazne pacjentom. Po analizie przygotowaliśmy rozwiązania, które mają być pomocne lekarzom, aby nie było to dla nich dodatkowym obciążeniem”, dodaje minister Rafalska.
E-zwolnienia zastąpią tradycyjne L4 dopiero od grudnia
Polecane oferty
-
Pracownik sezonowy
Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG Niemcy, Capplen (Niemcy)pracownik fizyczny umowa o pracę / o pracę tymczasową pełny etat aplikuj bez CV -
Data Protection Lead
Aon Kraków praca hybrydowakierownik/koordynator / menedżer umowa o pracę pełny etat -
Finance Application Support Analyst - German Speaker
Aon Kraków praca zdalnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Brygadzista produkcji
HSV Polska Sp. z o.o. Łódź, Polesie praca stacjonarnapracownik fizyczny / kierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
LINKTIS Sp. z o.o. za 3 dni wygasa
- Bydgoszcz
- Gdańsk
- Gdynia
- Głuchowo (pow. poznański, gm. Komorniki)
- Grodzisk Mazowiecki
- Legnica
- Mińsk Mazowiecki
- Oleśnica
- Poznań
- Warszawa
- Wrocław
specjalista mid / senior / ekspert umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B pełny etat -
Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji
Resi4Rent Leasing Warszawa praca stacjonarnaspecjalista (mid) kontrakt B2B pełny etat
Najnowsze artykuły
Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?
Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.
Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy
– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?
Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?