Wzrost stopy bezrobocia to zjawisko, które bardzo niepokoi. Świadczy bowiem o rosnących problemach z pracą, kryzysie w gospodarce. Aktualnie w Polsce obserwujemy stabilizację sytuacji na rynku pracy po zawirowaniach związanych z pandemią COVID-19, trwających od marca 2020 r. Przeciwdziałanie bezrobociu to zadanie trudne, ale bardzo potrzebne, dlatego ma swoje święto. Kiedy obchodzimy Dzień Walki z Bezrobociem? Dlaczego ważne jest, aby zwracać uwagę na problem bezrobocia w Polsce?
Dzień walki z bezrobociem – kiedy przypada?
Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem obchodzimy 11 kwietnia. W 2022 r. będzie to zatem poniedziałek. Ta data stanowi doskonałą okazję do skoncentrowania się na problemie bezrobocia, ale też na działalności instytucji rynku pracy walczących z tym zjawiskiem.
Przypomnijmy, że stopa bezrobocia wyraża w procentach udział osób bezrobotnych w ogóle ludności aktywnej zawodowo na danym obszarze. Na koniec stycznia 2022 r. w całej Polsce zarejestrowanych w urzędach pracy było 927,1 tys. osób. Stopa bezrobocia wynosiła natomiast 5,5% (dane GUS). Warto jednak wspomnieć, że statystyki te dotyczą wyłącznie osób zarejestrowanych w PUP. Rzeczywista skala bezrobocia i liczba bezrobotnych mogą być jednak o wiele większe. Część osób szuka ofert pracy na własną rękę, nie korzysta z instytucjonalnej pomocy dla bezrobotnych.
Dzień Walki z Bezrobociem – jakie działania są podejmowane?
Wizyta w powiatowym urzędzie pracy wielu osobom kojarzy się wyłącznie z chęcią pozyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Warto jednak – szczególnie w Dniu Walki z Bezrobociem – zwrócić uwagę na to, że PUP dysponuje szeregiem narzędzi służących pomocy osobom poszukującym pracy. Można skorzystać z możliwości podniesienia swoich kwalifikacji na bezpłatnych szkoleniach dla bezrobotnych albo ubiegać się o sfinansowanie studiów podyplomowych czy przyznanie stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki. Bezrobotny może też zostać skierowany na staż, do prac interwencyjnych lub robót publicznych.
Do powiatowego urzędu pracy warto też udać się, planując założenie własnej działalności gospodarczej. Przyszły przedsiębiorca może uzyskać dotację, bardzo przydatną na start biznesu albo pożyczkę na preferencyjnych warunkach.
Walka z bezrobociem polega też na wsparciu aktywności zawodowej ludzi. Urzędnicy oferują bezpłatne poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy, doradzą w wyborze nowego zawodu, przygotowaniu CV i listu motywacyjnego.