Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dyskryminacja - rodzaje, przyczyny, przejawy, skutki, prawo pracy

Dyskryminacja - rodzaje, przyczyny, przejawy, skutki, prawo pracy

 
Dyskryminacja - rodzaje, przyczyny, przejawy, skutki, prawo pracy

Dyskryminacja

 

Dyskryminacja to nierówne traktowanie osoby lub grupy ludzi. Może polegać na ograniczaniu praw lub prześladowaniach. Jest powodowane nieobiektywnymi przyczynami, zależnymi przeważnie od osoby sprawującej władzę/kontrolę nad dyskryminowanymi jednostkami. Kryteria, które są głównymi przyczynami dyskryminacji to m.in. płeć, wiek, wyznanie, pochodzenie, orientacja seksualna, przekonania polityczne, ale też wiele innych.

Dyskryminacja jest zjawiskiem zakazanym przez prawo. W kontekście rynku pracy nie można dyskryminować osób starających się o pracę, ani osób zatrudnionych.

 

Rodzaje dyskryminacji

 

Są różne sposoby klasyfikacji zjawiska dyskryminacji. Jednak podstawowy podział to rozróżnienie na dyskryminację pośrednią i bezpośrednią.

 

Dyskryminacja bezpośrednia, jest zachowaniem celowym. Występuje wtedy kiedy daną osobę traktuje się w gorszy sposób niż innych w porównywalnej sytuacji. Powodem takich działań osoby dyskryminującej są kryteria np. wieku, płci, orientacji.
Przykładem dyskryminacji bezpośredniej jest np. nierówne traktowanie płacowe kobiet i mężczyzn na tym samym stanowisku, z takimi samymi kwalifikacjami i umiejętnościami, innym przejawem jest zatrudnianie tylko kobiet lub tylko mężczyzn na dane stanowisko.

 

Dyskryminacja pośrednia to trudniejsze do wykrycia, a w przyszłości też do udowodnienia, zjawisko. Według definicji umieszczonej na stronie siecrownosci.gov.pl „ma miejsce wtedy, kiedy pozornie neutralny przepis, kryterium lub działanie w praktyce powoduje niekorzystną sytuację dla osoby lub pewnej grupy osób w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub wyznanie, światopogląd, poglądy polityczne, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny w porównaniu z innymi osobami, nie jest prawnie i obiektywnie uzasadnione, a środki mające służyć osiągnięciu tego celu nie są właściwe i niezbędne”.

Przykład dyskryminacji pośredniej to np. zakaz wejścia do restauracji lub innego lokalu z psem przewodnikiem.

 

Przyczyny dyskryminacji

 

Kiedy omawia się pojęcie dyskryminacji definicje najczęściej podają kilka podstawowych przyczyn. Najczęściej są to: płeć, wiek, niepełnosprawność, światopogląd, religię, orientację seksualną.

 

Ale dobrze jest mieć świadomość, że przyczyn jest zdecydowanie więcej. Ktoś może dyskryminować ze względu na status społeczny, majątkowy, na sytuację rodzinną, wygląd zewnętrzny. 

 

Przejawy dyskryminacji

 

Dyskryminacja w miejscu pracy może przybierać różne formy. Występuje w mniejszym lub większym natężeniu. Przejawem dyskryminacji jest np. zwolnienie pracownika po ujawnieniu przez niego wyznania lub pochodzenia. Innym przykładem jest pominięcie kobiet w ścieżkach awansu.

Przejawami dyskryminacji jest również formułowanie ogłoszeń o pracę w sposób dyskryminujący poszczególne grupy bez konkretnego, racjonalnego uzasadnienia. Kiedy poszukuje się pracowników, warto zadbać o odpowiednie treści. Należy unikać takich zwrotów jak np. ”zatrudnimy młodą osobę”, „potrzeba osoby z nienaganną aparycją” itp.

 

Skutki dyskryminacji

 

Jak wcześniej wspomniano w artykule są różne rodzaje dyskryminacji. Jedne są łatwiejsze do udowodnienia, inne mogą być trudniejsze do wykrycia. Warto jednak pamiętać, że prawo zabrania dyskryminacji. Jeśli ktoś ma obawy, przed zgłoszeniem takiej sytuacji, powinien pamiętać, że w sprawach o dyskryminację, to na pracodawcy spoczywa ciężar dowodu – czyli to pracodawca będzie musiał udowodnić, że jest niewinny.

 

Jeśli prawda będzie po stronie osoby dyskryminowanej, to może ona ubiegać się o odszkodowanie.

 

Dyskryminacja - prawo pracy

 

Równość wobec prawa gwarantuje konstytucja. Wg art. 32. nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny - czy to w życiu politycznym, społecznym czy gospodarczym.
Dodatkowe regulacje na temat dyskryminowania znajdują się w art. 183b § 1 Kodeksu pracy. Dotyczą ściśle sytuacji na rynku pracy – dyskryminacji osób pracujących lub ubiegających się o stanowisko.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?