Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dyplomata: kim jest, zarobki, jak zostać

Dyplomata: kim jest, zarobki, jak zostać

 
Dyplomata: kim jest, zarobki, jak zostać

Praca w dyplomacji jest marzeniem wielu osób. Kojarzy się z podróżami i mieszkaniem w odległych zakątkach świata, poznawaniem nowych kultur, spotkaniami na najwyższym szczeblu, bankietami, realizacją ambitnych projektów międzynarodowych. Jak faktycznie wygląda praca dyplomaty? Kto ma szansę na zatrudnienie w placówce dyplomatycznej? Oto podstawowe kwestie, jakie powinna wziąć pod uwagę osoba, która zastanawia się, jak zostać dyplomatą.

 

Na czym polega praca w dyplomacji?

 

Kariera w dyplomacji może oznaczać wiele różnych rzeczy. Ogólnie rzecz ujmując, dyplomata jest to osoba, którą dane państwo (resort spraw zagranicznych) wysyła do innego kraju. W tzw. państwie przyjmującym dyplomata reprezentuje interesy swojej ojczyzny zgodnie z obowiązkami właściwymi dla swojego stanowiska. Wszyscy pracownicy dyplomatyczni tworzą tzw. korpus dyplomatyczny. Pracę korpusu reguluje Ustawa z dn. 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej.

 

Akt prawny reguluje to, kto wchodzi w skład służby zagranicznej. Zgodnie z art. 3. są to między innymi:

  • dyplomaci zawodowi stanowiący personel dyplomatyczno-konsularny,
  • pracownicy krajowi zatrudnieni na podstawie powołania w celu wykonywania obowiązków służbowych w placówce zagranicznej jako członkowie personelu pomocniczego lub personelu obsługi;
  • pełnomocni przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej w innym państwie lub przy organizacji międzynarodowej;
  • pracownicy zagraniczni zatrudnieni na podstawie powołania w celu wykonywania obowiązków służbowych w placówce zagranicznej jako członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego.

 

W misji dyplomatycznej biorą z kolei udział zarówno członkowie personelu dyplomatycznego, personelu służby misji dyplomatycznej, jak i pozostałego personelu (administracyjnego czy technicznego).

 

Jeśli chodzi o sam personel dyplomatyczny, w Polsce wyróżnia się takie stopnie jak ambasador, radca minister, pierwszy radca, radca, pierwszy sekretarz, drugi sekretarz, trzeci sekretarz, attaché.

 

Jak zostać dyplomatą?

 

Informacji o naborach należy szukać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej). Jak wyżej wspomniano, nie wszyscy pracownicy biorący udział w misjach dyplomatycznych to osoby ze stopniem dyplomatycznym.

 

Jeśli zaś chodzi o personel dyplomatyczny, proces naboru / obejmowania danych stanowisk warunkuje prawo (Konstytucja RP, a także szczegółowe ustawy, jak Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej).

 

Jak zostać dyplomatą i reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej? Dwukrotnie w ciągu roku resort spraw zagranicznych przyjmuje chętnych na aplikację dyplomatyczno-konsularną. Nabór organizuje Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej.

 

Rekrutacja jest wieloetapowa. Sprawdzane są nie tylko wiedza ogólna, ale też znajomość języków obcych. Kandydat musi znać co najmniej dwa języki obce w stopniu umożliwiającym pracę w służbie zagranicznej, ponadto być obywatelem Polski, mieć co najmniej stopień magistra (bądź równorzędny), a także cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

 

Osoby przyjęte do aplikacji kształcą się na kursach przygotowujących do kariery w dyplomacji, organizowanych przez Akademię Dyplomatyczną Spraw Zagranicznych. Zgodnie z informacją Ministerstwa, aplikacja obejmuje:

  • 5 miesięcy zajęć stacjonarnych,
  • 5 miesięcy staży w komórkach organizacyjnych Ministerstwa w kraju,
  • 2 miesiące praktyk na placówkach za granicą.

Po zakończeniu aplikacji, kandydaci podchodzą do egzaminu dyplomatyczno-konsularnego. Osoby z pozytywną oceną uzyskują pierwszy stopień w służbie zagranicznej.

 

Dyplomata: cechy

 

Praca w dyplomacji to przede wszystkim praca z ludźmi. Kwestią podstawową, predysponującą do zawodu dyplomaty, są więc wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne – komunikatywność, umiejętność nawiązywania i długofalowego podtrzymywania relacji, zdolności negocjacyjne, odporność na presję i manipulacje. Dyplomata musi umieć w sposób doskonały rozpoznawać motywacje i intencje innych osób, rozumieć, co może mieć wpływ na poszczególne decyzje, potrafić przekonywać i zjednywać sobie partnerów międzynarodowych. Prowadzenie negocjacji dyplomatycznych to niezwykle skomplikowany proces, wiele rozmów odbywa się poza oficjalnymi spotkaniami, w kuluarach, także na bankietach i wydarzeniach kulturalnych czy charytatywnych.

 

Ponadto dyplomata powinien być odporny na stres, gotowy do zmiany miejsca zamieszkania, otwarty na nowe doświadczenia, tolerancyjny.

 

Ile zarabia dyplomata?

 

Tryb wypłacania wynagrodzeń jest regulowany przepisami. Zgodnie z przywołaną ustawą o służbie zagranicznej:

 

Art. 50. 1. Wynagrodzenie członków służby zagranicznej składa się z wynagrodzenia określonego dla członków korpusu służby cywilnej, z tym że dyplomatom zawodowym przysługuje dodatek służby zagranicznej.

2. Dodatek służby zagranicznej wynosi 40% wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej (...).

Art. 51. 1. Członkowi służby zagranicznej za wykonywanie obowiązków służbowych w placówce zagranicznej przysługuje dodatek zagraniczny za wykonywanie obowiązków służbowych w placówce zagranicznej.

2. Dodatek zagraniczny podlega corocznej waloryzacji według wskaźnika inflacji w państwie przyjmującym (...).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?