Duże przedsiębiorstwo - definicja
Najpopularniejszym z przyjętych podziałów firm i jednocześnie bardzo praktycznym jest podział na:
- mikroprzedsiębiorstwa,
- małe przedsiębiorstwa,
- średnie przedsiębiorstwa,
- duże przedsiębiorstwa.
Trzy pierwsze typy przedsiębiorstw tworzą tak zwany sektor MŚP i stanowią 99% firm w Unii Europejskiej. Duże przedsiębiorstwo to każde, które nie kwalifikuje się do MŚP, czyli jest większe niż średnie. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców pozwala wskazać, co dzieli średnie i duże przedsiębiorstwa.
Artykuł 7. 1. definiuje średniego przedsiębiorcę, jako: „przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro
– i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą”.
Zatem duży przedsiębiorca to ten, który zatrudnia 250 lub więcej pracowników albo pomimo mniejszej liczby zatrudnionych przekroczył oba kryteria finansowe (roczny obrót przekracza 50 milionów euro, a całkowity bilans roczny - 43 miliony euro).
Duże przedsiębiorstwo - kryteria
Jak już zostało wspomniane, kryteria, które są brane pod uwagę w klasyfikacji przedsiębiorstw to:
- średnioroczne zatrudnienie,
- obrót lub suma aktywów.
Warto sprecyzować, czym jest kryterium związane z liczbą pracowników. Zgodnie z przytoczoną wyżej ustawą, średnioroczne zatrudnienie oblicza się: „w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania
zawodowego”.
Jeśli chodzi o kryteria finansowe. Przy zaliczaniu do sektora MŚP, bierze się pod uwagę to z nich, które jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy.
Duże przedsiębiorstwo - charakterystyka
Czym charakteryzuje się duże przedsiębiorstwo? Przede wszystkim skala jego działania i kapitał, jakim dysponuje wiążą się z koniecznością posiadania rozbudowanej struktury. Największe firmy działają w międzynarodowym środowisku, mają oddziały często na całym świecie. Takie przedsiębiorstwa są stabilniejsze, a posiadane przez nie zasoby pozwalają zazwyczaj minimalizować ryzyko i skutecznie radzić sobie z zawahaniami na rynku.