Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej

Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej

 
Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej

Etapy rekrutacji

 

Przedsiębiorstwa planujące zatrudnianie pracowników kierują się różnymi motywami i potrzebami. W zależności od tego, na jakie stanowisko poszukują pracownika, jakie elementy chcą sprawdzić, ale też od ilości kandydatów, prowadzić będą odpowiednie działania.

 

Często decyzja zapada po przeprowadzeniu jednej rozmowy rekrutacyjnej. Inną metodą jest najpierw przeprowadzenie testów (wykonanie jakiegoś zadania - np. napisanie tekstu, rozwiązanie problemu technicznego itp.), by wyselekcjonować osoby do zaproszenia na rozmowę. Czasem dzieje się odwrotnie - najpierw jest rozmowa, potem zadanie.

 

Niekiedy kandydaci zastanawiają się, ile trwa rozmowa kwalifikacyjna. Jednak powinni też postawić inne pytanie - ile ich będzie? Ponieważ jeszcze innym sposobem rekrutacji i selekcji kandydatów jest przeprowadzenie dwóch rozmów kwalifikacyjnych.
Zarówno z jednej, jak i z drugiej rozmowy i rekruter/pracodawca i sam kandydat mogą zyskać bardzo wiele.

 

Drugi etap rekrutacji - dla rekrutera

 

Kiedy pozytywnie przejdziemy pierwszą rozmowę i zostaniemy zaproszeni na następną, trzeba będzie odpowiednio się do niej przygotować.

 

Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej to kolejne, oddzielne spotkanie, które ma w jeszcze większym stopniu zweryfikować umiejętności kandydata. Pierwszy etap rekrutacji prowadzony jest najczęściej przez sam dział HR. Specjaliści sprawdzają profile osób kandydujących na dane stanowisko. To wstępna selekcja, która weryfikuje informacje zawarte w CV. Na tym poziomie obie strony orientują się, czy ich wizje danego stanowiska są spójne i czy w dalszym ciągu planują współprace.

 

Jeśli firma postanawia zaprosić kandydata na drugą rozmowę kwalifikacyjną, ma już wobec niego konkretne wymagania. Na tym etapie szczegółowo kontroluje się to, czego będzie wymagało się od kandydata na danym stanowisku.

 

Bardzo często w drugiej rozmowie biorą udział inni pracownicy firmy, np. managerowie. Czasami mają oni za zadanie postawić kandydata w trudniejszej sytuacji – wywołać presję, zbadać odporność na stres itp. W ten sposób sprawdza się cechy charakteru kandydata, rewiduje umiejętności interpersonalne.

 

Sprawdza się też ciągłość elementów, które zaprezentowane zostały podczas pierwszej rozmowy. Czy tak samo odpowiadamy na postawione pytania, czy robimy takie samo wrażenie (chociażby entuzjastycznego podejścia do stanowiska).

 

Jeśli podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej zostały kandydatowi przekazane jakieś materiały informacyjne - prezentacje, katalogi, informacje o specjalnych stronach, to dobrze będzie się z nimi zapoznać przed kolejnym etapem. Mogą się bowiem pojawić pytania dotyczące przekazanych dokumentów.

 

Warto mieć na uwadze fakt, że na tym etapie wybiera się taką osobę, z którą najlepiej będzie się współpracowało. Umiejętności, wykształcenie, dodatkowe kwalifikacje – te elementy zostały już ocenione podczas pierwszego etapu. Teraz będzie czas na porównywanie z innymi kandydatami – ich zachowaniem, sposobem wypowiedzi, radzenia sobie z problemami itp. Mimo że osób na drugiej rozmowie będzie zdecydowanie mniej, to jednak kryteria kwalifikacji będą surowsze.

 

Drugi etap rekrutacji - dla kandydata

 

Jednak nie należy się zniechęcać do takiej rozmowy. Druga rozmowa kwalifikacyjna to również okazja dla kandydata na zebranie większej ilości informacji na temat ewentualnego przyszłego pracodawcy.

 

Oprócz tego, że będziemy odpowiadać na pytania lub rozwiązywać zadania, możemy sami przygotować sobie zestaw informacji, które chcielibyśmy uzyskać od przyszłego pracodawcy. Najbardziej sprawdzone na drugim etapie rozmowy kwalifikacyjnej pytania dotyczą przyszłości pracownika w firmie.

 

Można więc spytać pracodawcy, jakich wyników się oczekuje od kandydata np. po trzech miesiącach czy po pół roku pracy, ile czasu ma się na wdrożenie. To też dobry moment, by zorientować się w możliwościach wsparcia rozwoju kariery, a także w możliwościach awansu w strukturach firmy.

 

Na tym etapie z pewnością padnie ponownie pytanie o wynagrodzenie. Dobrze trzymać się stawki podanej podczas pierwszej rozmowy. Daje to pracodawcy informację, że, po pierwsze, przygotowaliśmy się już do pierwszej rozmowy i ustaliliśmy odpowiednie widełki, a po drugie, że wynagrodzenie nie jest jedynym wyznacznikiem podjęcia pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Budowy

    Cermag Construction Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Lokalizacja - Polkowice Czego oczekujemy: doświadczenia związanego z zarządzaniem procesem budowlanym na stanowisku Kierownika Budowy, komunikatywna znajomość jęz. angielskiego, uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, umiejętności organizacji pracy własnej,...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Asystent Brokera

    Aon Polska Services Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    asystent  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Aktywne wsparcie Brokerów. Przygotowywanie slipów brokerskich, opracowań, raportów, rekomendacji i innych niezbędnych dokumentów. Raportowanie zgodnie z procedurami Aon. Dbanie o porządek w dokumentacji zgodnie z procedurami Aon. Poszerzanie wiedzy...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.