Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 
Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 

Dotacje unijne - czym są?

 

Dotacje unijne pochodzą z budżetów europejskich państw członkowskich. Unia Europejska rozporządza budżetem tj. w pewnym sensie „wydaje” pieniądze za pośrednictwem różnych funduszy, programów i instrumentów finansowych.

 

Wszystkie Państwa członkowskie obowiązuje jeden, wspólny zestaw przepisów rozporządzania budżetem. 

 

Unia Europejska rozporządza pieniędzmi za pośrednictwem różnorodnych funduszy, programów oraz instrumentów finansowych.

 

Fundusze Europejskie wzmacniają konkurencyjność gospodarek państw członkowskich. Dzięki nim podejmowana jest walka z bezrobociem oraz realizowane są różnorodne działania, które mają na celu pomoc w rozwoju uboższych regionów wspólnoty. 

 

Dotacje na działalność gospodarczą z Unii Europejskiej są formą pomocy, która szczególnie przewidziana jest dla ludzi młodych, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia na lokalnym rynku pracy, mają pomysł na własny biznes, chcą go otworzyć, ale nie mają środków. 

 

Dotacja na rozpoczęcie działalności - warunki

 

Dofinansowania unijne mogą zostać wykorzystane, gdy chcesz rozpocząć własną działalność gospodarczą. Może to być także dofinansowanie dla firm już istniejących w formie dotacji na rozwój firmy. 

 

O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz postarać się dzięki programowi unijnemu. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną, dotację na rozpoczęcie działalności możesz pozyskać za pośrednictwem Urzędu Pracy.

 

Aby postarać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, musisz być przede wszystkim osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie. Następnie przejść przez profilowanie, które wskaże II profil bezrobotnego. Następnie po rozmowie ze swoim doradcą zawodowym możesz starać się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na początek musisz stworzyć biznesplan, a następnie wypełnić dokumentację w postaci wniosków, w których oszacujesz koszty prowadzenia działalności oraz wykażesz potrzebne narzędzia do prowadzenia własnego biznesu.

 

Dotacje unijne na założenie firmy udzielane są z Funduszy Europejskich. Jeśli jest to forma dotacji, oznacza to, że są to środki bezzwrotne. Należy uważać, na jaką formę wsparcia działalności gospodarczej się decydujemy, gdyż występują także zwrotne pożyczki na założenie działalności.

 

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności nowej firmy jest bezzwrotne pod warunkiem, że beneficjent wywiąże się z umowy. W przeciwnym razie czeka go zwrot nie tylko podjętych środków, ale także zapłata odsetek. Fundusze europejskie na założenie firmy zakładają możliwość pozyskania dotacji na otwarcie działalności w kwocie nawet 40 000 złotych.

 

Dofinansowanie działalności gospodarczej na start mogą otrzymać:

  • osoby, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują, 
  • osoby, które ukończyły 20 lat i nie pracują,
  • bezrobotnych kobiet,
  • osób po 45 roku życia,
  • osób trwale bezrobotnych,
  • osób niepełnosprawnych,
  • osoba z bardzo niskim wykształceniem.

 

Jak pozyskać dotacje unijne?

 

Na początek dowiedz się więcej w Powiatowym lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Pamiętaj, że musisz mieć status osoby bezrobotnej. Poza tym więcej informacji możesz uzyskać, kontaktując się także z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich (funduszeeuropejskie.gov.pl), który jest takim portalem funduszy europejskich.

 

Dotacje unijne na otwarcie działalności przyznawane są w ramach programów unijnych. Najbardziej aktualne programy możesz sprawdzić w Wyszukiwarce Dotacji. 

 

Następnie przygotuj wniosek oraz biznesplan i złóż go w urzędzie. Jeśli twoje wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, na twoje konto wpłyną środki unijne, które będziesz musiał rozdysponować w 100% zgodnie z zakładanym planem opisanym we wniosku. W innym przypadku będziesz zmuszony zwrócić co do grosza pozyskaną dotację.

 

Jak księgować dotacje unijne 

 

Projekty europejskie zakładają pozyskanie funduszy na rozwój firmy, dotacje unijne dla firm jednoosobowych, dofinansowania na rozwój firmy. Jak w świetle księgowości wygląda księgowanie dotacji?

 

Dotacje zapisywane w księgach rachunkowych mogą zostać ujęte metodą kapitałową lub wynikową. W metodzie kapitałowej otrzymane środki ujmowane są jako zwiększenia kapitału własnego. W metodzie wynikowej środki są przychodem. 

 

Jak napisać wniosek o dotacje unijne

 

Jak uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej? Wniosek nie jest bardzo skomplikowanym dokumentem. Wystarczy bardzo uważnie go przeczytać, aby wiedzieć, co w nim zawrzeć. Zawsze, gdy masz problem, możesz zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za fundusze unijne w urzędzie pracy i uzyskać bezpośrednią pomoc. Można też skorzystać z pomocy firm doradczych, jednak trzeba się liczyć z poniesieniem kosztów z tym związanych. 

 

Twój biznesplan będzie oceniany przez Komisję Oceny Wniosków, od której zależy, czy otrzymasz dotację, czy nie. 

 

We wniosku o dotację musisz uzupełnić część dotyczącą informacji na temat wnioskodawcy, część związaną z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej, tj. opis pomysłu, lokalizację, opis branży, opis konkurencji na rynku zbytu w ujęciu lokalnym oraz wszystkie załączniki. Jako integralna część wniosku powinien zostać dołączony szczegółowy biznesplan z opisem pomysłu, przewidywanym działaniem, planowanymi kosztami oraz analizą konkurencji.

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.