Dotacje unijne - czym są?
Dotacje unijne pochodzą z budżetów europejskich państw członkowskich. Unia Europejska rozporządza budżetem tj. w pewnym sensie „wydaje” pieniądze za pośrednictwem różnych funduszy, programów i instrumentów finansowych.
Wszystkie Państwa członkowskie obowiązuje jeden, wspólny zestaw przepisów rozporządzania budżetem.
Unia Europejska rozporządza pieniędzmi za pośrednictwem różnorodnych funduszy, programów oraz instrumentów finansowych.
Fundusze Europejskie wzmacniają konkurencyjność gospodarek państw członkowskich. Dzięki nim podejmowana jest walka z bezrobociem oraz realizowane są różnorodne działania, które mają na celu pomoc w rozwoju uboższych regionów wspólnoty.
Dotacje na działalność gospodarczą z Unii Europejskiej są formą pomocy, która szczególnie przewidziana jest dla ludzi młodych, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia na lokalnym rynku pracy, mają pomysł na własny biznes, chcą go otworzyć, ale nie mają środków.
Dotacja na rozpoczęcie działalności - warunki
Dofinansowania unijne mogą zostać wykorzystane, gdy chcesz rozpocząć własną działalność gospodarczą. Może to być także dofinansowanie dla firm już istniejących w formie dotacji na rozwój firmy.
O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz postarać się dzięki programowi unijnemu. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną, dotację na rozpoczęcie działalności możesz pozyskać za pośrednictwem Urzędu Pracy.
Aby postarać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, musisz być przede wszystkim osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie. Następnie przejść przez profilowanie, które wskaże II profil bezrobotnego. Następnie po rozmowie ze swoim doradcą zawodowym możesz starać się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na początek musisz stworzyć biznesplan, a następnie wypełnić dokumentację w postaci wniosków, w których oszacujesz koszty prowadzenia działalności oraz wykażesz potrzebne narzędzia do prowadzenia własnego biznesu.
Dotacje unijne na założenie firmy udzielane są z Funduszy Europejskich. Jeśli jest to forma dotacji, oznacza to, że są to środki bezzwrotne. Należy uważać, na jaką formę wsparcia działalności gospodarczej się decydujemy, gdyż występują także zwrotne pożyczki na założenie działalności.
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności nowej firmy jest bezzwrotne pod warunkiem, że beneficjent wywiąże się z umowy. W przeciwnym razie czeka go zwrot nie tylko podjętych środków, ale także zapłata odsetek. Fundusze europejskie na założenie firmy zakładają możliwość pozyskania dotacji na otwarcie działalności w kwocie nawet 40 000 złotych.
Dofinansowanie działalności gospodarczej na start mogą otrzymać:
- osoby, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują,
- osoby, które ukończyły 20 lat i nie pracują,
- bezrobotnych kobiet,
- osób po 45 roku życia,
- osób trwale bezrobotnych,
- osób niepełnosprawnych,
- osoba z bardzo niskim wykształceniem.
Jak pozyskać dotacje unijne?
Na początek dowiedz się więcej w Powiatowym lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Pamiętaj, że musisz mieć status osoby bezrobotnej. Poza tym więcej informacji możesz uzyskać, kontaktując się także z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich (funduszeeuropejskie.gov.pl), który jest takim portalem funduszy europejskich.
Dotacje unijne na otwarcie działalności przyznawane są w ramach programów unijnych. Najbardziej aktualne programy możesz sprawdzić w Wyszukiwarce Dotacji.
Następnie przygotuj wniosek oraz biznesplan i złóż go w urzędzie. Jeśli twoje wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, na twoje konto wpłyną środki unijne, które będziesz musiał rozdysponować w 100% zgodnie z zakładanym planem opisanym we wniosku. W innym przypadku będziesz zmuszony zwrócić co do grosza pozyskaną dotację.
Jak księgować dotacje unijne
Projekty europejskie zakładają pozyskanie funduszy na rozwój firmy, dotacje unijne dla firm jednoosobowych, dofinansowania na rozwój firmy. Jak w świetle księgowości wygląda księgowanie dotacji?
Dotacje zapisywane w księgach rachunkowych mogą zostać ujęte metodą kapitałową lub wynikową. W metodzie kapitałowej otrzymane środki ujmowane są jako zwiększenia kapitału własnego. W metodzie wynikowej środki są przychodem.
Jak napisać wniosek o dotacje unijne
Jak uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej? Wniosek nie jest bardzo skomplikowanym dokumentem. Wystarczy bardzo uważnie go przeczytać, aby wiedzieć, co w nim zawrzeć. Zawsze, gdy masz problem, możesz zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za fundusze unijne w urzędzie pracy i uzyskać bezpośrednią pomoc. Można też skorzystać z pomocy firm doradczych, jednak trzeba się liczyć z poniesieniem kosztów z tym związanych.
Twój biznesplan będzie oceniany przez Komisję Oceny Wniosków, od której zależy, czy otrzymasz dotację, czy nie.
We wniosku o dotację musisz uzupełnić część dotyczącą informacji na temat wnioskodawcy, część związaną z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej, tj. opis pomysłu, lokalizację, opis branży, opis konkurencji na rynku zbytu w ujęciu lokalnym oraz wszystkie załączniki. Jako integralna część wniosku powinien zostać dołączony szczegółowy biznesplan z opisem pomysłu, przewidywanym działaniem, planowanymi kosztami oraz analizą konkurencji.