Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 
Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 

Dotacje unijne - czym są?

 

Dotacje unijne pochodzą z budżetów europejskich państw członkowskich. Unia Europejska rozporządza budżetem tj. w pewnym sensie „wydaje” pieniądze za pośrednictwem różnych funduszy, programów i instrumentów finansowych.

 

Wszystkie Państwa członkowskie obowiązuje jeden, wspólny zestaw przepisów rozporządzania budżetem. 

 

Unia Europejska rozporządza pieniędzmi za pośrednictwem różnorodnych funduszy, programów oraz instrumentów finansowych.

 

Fundusze Europejskie wzmacniają konkurencyjność gospodarek państw członkowskich. Dzięki nim podejmowana jest walka z bezrobociem oraz realizowane są różnorodne działania, które mają na celu pomoc w rozwoju uboższych regionów wspólnoty. 

 

Dotacje na działalność gospodarczą z Unii Europejskiej są formą pomocy, która szczególnie przewidziana jest dla ludzi młodych, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia na lokalnym rynku pracy, mają pomysł na własny biznes, chcą go otworzyć, ale nie mają środków. 

 

Dotacja na rozpoczęcie działalności - warunki

 

Dofinansowania unijne mogą zostać wykorzystane, gdy chcesz rozpocząć własną działalność gospodarczą. Może to być także dofinansowanie dla firm już istniejących w formie dotacji na rozwój firmy. 

 

O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz postarać się dzięki programowi unijnemu. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną, dotację na rozpoczęcie działalności możesz pozyskać za pośrednictwem Urzędu Pracy.

 

Aby postarać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, musisz być przede wszystkim osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie. Następnie przejść przez profilowanie, które wskaże II profil bezrobotnego. Następnie po rozmowie ze swoim doradcą zawodowym możesz starać się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na początek musisz stworzyć biznesplan, a następnie wypełnić dokumentację w postaci wniosków, w których oszacujesz koszty prowadzenia działalności oraz wykażesz potrzebne narzędzia do prowadzenia własnego biznesu.

 

Dotacje unijne na założenie firmy udzielane są z Funduszy Europejskich. Jeśli jest to forma dotacji, oznacza to, że są to środki bezzwrotne. Należy uważać, na jaką formę wsparcia działalności gospodarczej się decydujemy, gdyż występują także zwrotne pożyczki na założenie działalności.

 

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności nowej firmy jest bezzwrotne pod warunkiem, że beneficjent wywiąże się z umowy. W przeciwnym razie czeka go zwrot nie tylko podjętych środków, ale także zapłata odsetek. Fundusze europejskie na założenie firmy zakładają możliwość pozyskania dotacji na otwarcie działalności w kwocie nawet 40 000 złotych.

 

Dofinansowanie działalności gospodarczej na start mogą otrzymać:

  • osoby, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują, 
  • osoby, które ukończyły 20 lat i nie pracują,
  • bezrobotnych kobiet,
  • osób po 45 roku życia,
  • osób trwale bezrobotnych,
  • osób niepełnosprawnych,
  • osoba z bardzo niskim wykształceniem.

 

Jak pozyskać dotacje unijne?

 

Na początek dowiedz się więcej w Powiatowym lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Pamiętaj, że musisz mieć status osoby bezrobotnej. Poza tym więcej informacji możesz uzyskać, kontaktując się także z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich (funduszeeuropejskie.gov.pl), który jest takim portalem funduszy europejskich.

 

Dotacje unijne na otwarcie działalności przyznawane są w ramach programów unijnych. Najbardziej aktualne programy możesz sprawdzić w Wyszukiwarce Dotacji. 

 

Następnie przygotuj wniosek oraz biznesplan i złóż go w urzędzie. Jeśli twoje wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, na twoje konto wpłyną środki unijne, które będziesz musiał rozdysponować w 100% zgodnie z zakładanym planem opisanym we wniosku. W innym przypadku będziesz zmuszony zwrócić co do grosza pozyskaną dotację.

 

Jak księgować dotacje unijne 

 

Projekty europejskie zakładają pozyskanie funduszy na rozwój firmy, dotacje unijne dla firm jednoosobowych, dofinansowania na rozwój firmy. Jak w świetle księgowości wygląda księgowanie dotacji?

 

Dotacje zapisywane w księgach rachunkowych mogą zostać ujęte metodą kapitałową lub wynikową. W metodzie kapitałowej otrzymane środki ujmowane są jako zwiększenia kapitału własnego. W metodzie wynikowej środki są przychodem. 

 

Jak napisać wniosek o dotacje unijne

 

Jak uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej? Wniosek nie jest bardzo skomplikowanym dokumentem. Wystarczy bardzo uważnie go przeczytać, aby wiedzieć, co w nim zawrzeć. Zawsze, gdy masz problem, możesz zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za fundusze unijne w urzędzie pracy i uzyskać bezpośrednią pomoc. Można też skorzystać z pomocy firm doradczych, jednak trzeba się liczyć z poniesieniem kosztów z tym związanych. 

 

Twój biznesplan będzie oceniany przez Komisję Oceny Wniosków, od której zależy, czy otrzymasz dotację, czy nie. 

 

We wniosku o dotację musisz uzupełnić część dotyczącą informacji na temat wnioskodawcy, część związaną z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej, tj. opis pomysłu, lokalizację, opis branży, opis konkurencji na rynku zbytu w ujęciu lokalnym oraz wszystkie załączniki. Jako integralna część wniosku powinien zostać dołączony szczegółowy biznesplan z opisem pomysłu, przewidywanym działaniem, planowanymi kosztami oraz analizą konkurencji.

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    STM Sp. z o.o.   Olsztyn, Wyszyńskiego 1    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Prowadzenie pełnej dokumentacji finansowej sp. z o.o. w oparciu o polskie standardy rachunkowości i przepisy międzynarodowe; Sporządzanie raportów i analiz finansowych; Nadzór nad zagadnieniami podatkowymi oraz prawidłowością rozliczeń podatkowych; Współpraca z...
  • Specjalista ds. logistyki – Customer Service

    Brembo POLAND Sp. z o.o.   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do Twoich głównych zadań będzie należało: Analiza i wprowadzanie zamówień klientów do systemu ERP; Uzgadnianie terminów i monitorowanie realizacji zamówień klientów; Organizacja transportu wyrobów do klientów; Obsługa portali klientów; Kompleksowa obsługa reklamacji logistycznych;...
  • Business Management Administrator

    Aon   Kraków    praca zdalna
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Role is intended to provide guidance, support, and resources for the GSS Leadership team and specific Service Owners through centralized organization of the business management processes focused on finance and people support. This role will constantly analyze our security portfolio needs in...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Główny Specjalista ds. Finansowych Projektów Budowlanych

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Załuski    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 9 000 zł brutto/mies.
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie finansami i budżetowaniem projektu. Rejestrowanie dokumentacji w systemie księgowym. Fakturowanie, monitorowanie płatności i windykacja. Kontrola rozrachunków z dostawcami i podwykonawcami. Wspieranie w rozliczeniach z kontrahentami i weryfikacja zabezpieczeń...

Najnowsze artykuły

Eurostat podał dane na temat liczby kobiet w nauce. Polska w czołówce państw UE

Eurostat podał dane na temat liczby kobiet w nauce. Polska w czołówce państw UE

Europejski Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące liczby kobiet pracujących w nauce i inżynierii. W Unii Europejskiej jest ich łącznie 7,7 mln. Polska znajduje się wśród państw, w których odsetek kobiet w tych dziedzinach jest wysoki. Pod tym względem znacząco wyprzedzamy między innymi Niemcy, Francję czy Włochy. 

5 pomysłów na promocję firmy w walentynki

5 pomysłów na promocję firmy w walentynki

Coraz liczniejsza liczba przedsiębiorców zauważa potencjał marketingowy związany z dniem zakochanych. Klienci przed walentynkami kupują prezenty dla najbliższych, poszukując w sklepach produktów z motywem serca. Jednak specjalna oferta sprzedażowa to nie jedyny sposób na promowanie biznesu przy okazji walentynek. Co jeszcze warto przygotować dla swoich klientów?

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

– Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – zauważa socjolog i coach finansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od tego, kto zapłaci za walentynkową kolację, po wspólne konto i kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie skończyło się na kłótni i pretensjach.

Wskaźniki HR – które są odpowiednie dla Twojej firmy i dlaczego?

Wskaźniki HR – które są odpowiednie dla Twojej firmy i dlaczego?

– Skuteczny HR opiera się na danych, a nie na intuicji. Firmy, które chcą efektywnie zarządzać zespołem, muszą monitorować kluczowe wskaźniki HR – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Ekspertka podkreśla, że ważne jest dobranie odpowiednich wskaźników HR do swojej firmy. Jakie są opcje? Oto przewodnik po najważniejszych wskaźnikach HR z przykładami ich zastosowania.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: praca, wymagania, wynagrodzenie

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: praca, wymagania, wynagrodzenie

Choć profesja jest perspektywiczna i bardzo wysoko opłacana, na rynku pracy brakuje 4 mln specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. – Nie jest to zawód dla kogoś, kto chciałby raz nauczyć się wszystkich niezbędnych rzeczy i później przez całe życie korzystać z tej wiedzy – komentuje Iwona Prószyńska, ekspertka z Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Poczęstunek, kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu

Poczęstunek, kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu

Nie wszystkie koszty, które ponosi firma, kwalifikują się do pomniejszenia podstawy opodatkowania. Czy wydatek na kawę i herbatę dla pracowników albo choćby catering w czasie spotkania integracyjnego może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów? Wyjaśniamy, jak zaksięgować poszczególne wydatki, by nie budziło to wątpliwości urzędu skarbowego.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379