Spotkanie z doradcą zawodowym w PUP to okazja do zweryfikowania naszej sytuacji na rynku pracy i uzyskania pomocy w planowaniu ścieżki kariery. Jak skorzystać z bezpłatnego poradnictwa zawodowego?
Doradca zawodowy dla bezrobotnych: w czym pomaga?
Dokładne zadania doradców zawodowych w urzędach pracy zostały wyliczone w art. 38. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, a także na przygotowywaniu do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy”. Do doradców mogą się zgłosić także pracodawcy, którzy uzyskają pomoc: w doborze kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i osób poszukujących pracy, a także we wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników przez udzielanie porad zawodowych.
Doradca zawodowy przede wszystkim świadczy pomoc w znalezieniu pracy. Z jego porad mogą skorzystać przede wszystkim bezrobotni, ale także:
- osoby, które szukają pierwszej pracy, studenci i absolwenci (nie tylko uczelni wyższych),
- uczniowie i studenci, którzy chcą kontynuować naukę, ale potrzebują porady, jaki kierunek wybrać pod względem własnych predyspozycji i czy podniesienie kwalifikacji przełoży się na szansę na pracę.
- zatrudnieni i bezrobotni z kierunkowym wykształceniem, ale planujący przekwalifikowanie i przebranżowienie,
- osoby mające jakiś problem zawodowy i szukające rozwiązania,
- osoby, które chciałyby zweryfikować swoje mocne strony i predyspozycje zawodowe oraz skorzystać ze szkolenia z urzędu pracy.
Ponadto w ramach doradztwa zawodowego w UP można dowiedzieć się, jak przygotować dokumenty aplikacyjne, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jak się podczas niej dobrze zaprezentować. Wizyta w urzędzie pracy może pomóc także osobom, które rozważają założenie własnej działalności gospodarczej i poszukują informacji na temat wymaganych formalności, możliwości dofinansowania firmy itd.
Spotkanie z doradcą zawodowym – przebieg
Spotkania mają charakter indywidualny bądź grupowy – i od tego w dużej mierze zależy ich przebieg. Poradnictwo grupowe ma formę warsztatów, podczas których omawia się wybrane zagadnienia i realizuje określone na początku cele.
Na spotkaniu indywidualnym w zależności od tego, z jakim problemem zgłosił się klient, doradca stosuje wybrane metody, motywujące i pomagające w podejmowaniu decyzji zawodowych. Może to być rozmowa doradcza, testy kompetencji zawodowych i zainteresowań, czy Indywidualny Plan Działania. Poza poradnictwem można w UP uzyskać też informacje na temat specyfiki zawodów, kwalifikacji, lokalnego rynku pracy.
Doradca zawodowy w PUP: jak się umówić?
Doradztwo zawodowe dla bezrobotnych, pracodawców i poszukujących pracy jest dobrowolne i bezpłatne. Aby z niego skorzystać, trzeba zapisać się na spotkanie w UP bądź umówić się telefonicznie. W wielu miastach oferowana jest też pomoc z urzędu pracy na odległość – za pośrednictwem e-maila, a nawet umożliwia konsultacje z doradcą przez Skype.