Doradztwo personalne
W dzisiejszych czasach rynek pracy nie jest zorientowany wyłącznie na umiejętności twarde, które powinien posiadać przyszły pracownik danej firmy. Liczy się również to, jak wpasuje się w klimat przedsiębiorstwa, jego idee i wartości. Czy będzie umiał współpracować z aktualnym personelem i jakie będą jego relacje z przełożonym lub podwładnymi.
I jeszcze jedna istotna rzecz – ważne jest, żeby zrekrutowanego już pracownika, który spełnia wszystkie powyższe wymagania, zatrzymać w nowej firmie jak najdłużej.
W związku z tym, że lista oczekiwań co do przyszłego pracownika jest bardzo długa, warto mieć specjalistę, który tę listę zweryfikuje. Tym właśnie zajmuje się doradztwo personalne.
Firmy rekrutacyjne zatrudnia się z kilku przyczyn. Między innymi przez brak odpowiedniej osoby w strukturach przedsiębiorstwa, która mogłaby przeprowadzić rekrutację. Kolejny powód to brak efektów w samodzielnym szukaniu pracowników. Firmy rekrutacyjne często zatrudnia się również w przypadku, kiedy stanowisko do obsadzenia wymaga specyficznych umiejętności i kwalifikacji.
Specjaliści po rozeznaniu się w potrzebach zlecającego i ze swoją znajomością rynku powinni efektywnie pomóc w zatrudnieniu nowego personelu.
Headhunter - kim jest
Praca headhuntera wymaga od osoby piastującej to stanowisko odpowiednich umiejętności. Musi łączyć ze sobą zdolności interpersonalne ze znajomością rynku pracy. Coraz częściej też powinien znać specyfikację konkretnej branży, w obrębie której prowadzi poszukiwania pracowników.
Headhunter otrzymuje zlecenie od firmy chcącej zrekrutować konkretnego pracownika. Taka firma ma swoje wymagania, oczekiwania co do danej osoby. Ma też konkretne ustalenia co do wynagrodzenia przyszłego pracownika, możliwości rozwoju jego kariery i ewentualnych benefitów.
Posiadając te dane, headhunter ma za zadanie znaleźć pracownika, który spełni oczekiwania przyszłego pracodawcy, jednocześnie będąc usatysfakcjonowanym z przyjętego stanowiska.
Headhunter - praca
Firmy headhunterskie często nie mają łatwego zadania. Ich pracę można podzielić na kilka segmentów.
Po pierwsze, kiedy podpiszą umowę ze zleceniodawcą (firmą poszukującą pracowników), muszą pamiętać, że przez jakiś czas będą stanowić część ich wizerunku. Będą bezpośrednio reprezentować daną firmę przed kandydatem.
Kolejnym etapem jest przygotowanie profilu odpowiedniego kandydata. Często wymaga to negocjacji ze zleceniodawcą, ponieważ nie zawsze można znaleźć kandydata, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Albo taka osoba będzie wymagała zupełnie innego wynagrodzenia, niż to, które może zaoferować zleceniodawca. Headhunter musi być więc obeznany w branży i wiedzieć, na które elementy musi zwrócić uwagę, a co powinien ewentualnie wyperswadować pracodawcy.
Firmy headhunterskie często rekrutują pracowników, którzy wcale nie chcą zmienić pracy. Nie wystarczy więc przejrzeć ogłoszenia osób poszukujących nowego zatrudnienia, ale zrobić odpowiedni wywiad środowiskowy, dotrzeć do najbardziej pożądanych kandydatów i na koniec przekonać ich do zmiany pracy.
Praca headhuntera to czasem „łowienie głów” np. w konkurencyjnych firmach, zwłaszcza jeśli dane stanowisko wymaga bardzo specyficznych umiejętności, a na rynku pracy jest niewiele osób, które takie kwalifikacje posiadają.
Z drugiej strony firmy headhunterskie prowadzą bazy danych z konkretnych obszarów lub przygotowują specjalną listę kandydatów na stanowisko, które trzeba obsadzić w związku z umową ze zleceniodawcą. Agencja rekrutacyjna może zostać zatrudniona do znalezienia osoby na jedno, konkretne stanowisko, ale może też dostać większy projekt – np. obsadzenia całego, nowo powstałego działu w firmie już prosperującej.
Jak widać, praca headhuntera jest mocno zróżnicowana. Wszystko zależy od klienta, stanowiska na jakie rekrutuje oraz możliwości zleceniodawcy. Jednak w każdym z tych przypadków dobry headhunter powinien być osobą komunikatywną, o wysokiej kulturze osobistej i umiejętnościach negocjacyjnych. Powinien mieć zaplecze teoretyczne, pomagające w stosowaniu różnych technik sprawdzania kandydatów oraz wiedzę dotyczącą branży, na którą rekrutuje pracowników.
Firmy rekrutacyjne - zarobki
Praca dla agencji doradztwa personalnego generuje zarobki na bardzo różnym poziomie. Najczęściej płaca headhuntera dzieli się na podstawę oraz prowizję od zatrudnionego kandydata. Uzależniona jest również od umiejętności takiej osoby - np. czy potrafi rekrutować w obcych językach, do specjalistycznych branży itp. Dużo zależy też od stażu pracy, zleceniodawcy i regionu pracy.