Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dojazd do pracy — zwrot kosztów, rozliczenie pit, czas dojazdu, dodatek paliwowy

Dojazd do pracy — zwrot kosztów, rozliczenie pit, czas dojazdu, dodatek paliwowy

 
Dojazd do pracy — zwrot kosztów, rozliczenie pit, czas dojazdu, dodatek paliwowy

Kiedy pracownikowi przysługuje zwrot kosztów dojazdu do biura? Czy należy mu się jakiś dodatek za czas dojazdu do pracy? Jak wygląda rozliczenie dojazdów do pracy w deklaracji podatkowej?

 

Dojazd do pracy


Większość pracowników w Polsce, codziennie dojeżdża do pracy. Ponad połowa Polaków dojeżdża własnym samochodem, chociaż coraz popularniejszy staje się rower. Wiele osób, które dojeżdżają powyżej 20 km, wybiera autobus lub bus, a niekiedy pociąg. Czy koszty dojazdu do pracy, które nierzadko są niemałe, są pokrywane przez pracodawcę?


Co do zasady, pracownikowi nie przysługuje zwrot kosztów dojazdu do pracy. Nie ma tu znaczenia, czy jest to dojazd do pracy z innej miejscowości, czy w obrębie tej samej gminy. Jeśli jednak pracownik pracuje poza miejscowością, w której mieszka, oraz nie otrzymuje dodatku za rozłąkę, może uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodu, uwzględniające wyższe koszty ponoszone na dojazdy. Rozłąka, jak stanowi Kodeks pracy, ma miejsce wtedy, kiedy pracownik jest czasowo przeniesiony do innego miejsca pracy (pracownik oddelegowany poza stałe miejsce pracy).

 

Zwrot kosztów dojazdu do pracy


Choć nie ma takiego obowiązku, to oczywiście pracodawca może uznać, że podwładnemu należy się zwrot bądź dofinansowanie dojazdów do pracy. Taka refundacja kosztów dojazdu do pracy może być finansowana ze środków obrotowych pracodawcy (nie wolno finansować kosztów dojazdu ze środków ZFŚS). Zwrot za dojazdy do pracy jest przychodem pracownika i podlega opodatkowaniu.


Na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 kwietnia 1996 roku osobom, które podjęły zatrudnienie, staż lub szkolenie poza miejscem stałego zamieszkania, przysługuje zwrot kosztów dojazdu do pracy ze środków Funduszu Pracy. Taka dopłata za dojazd do pracy może być wypłacana przez rejonowy urząd pracy osobom, które uzyskują wynagrodzenie nie wyższe niż 2-krotna wysokość minimalnego wynagrodzenia. Są one przy tym zatrudnione na czas nieokreślony lub odbywają staż z urzędu pracy w miejscowości, do której dojazd najtańszym środkiem komunikacji publicznej wynosi co najmniej 15% najniższego wynagrodzenia.

 

Dojazd do pracy z innej miejscowości — rozliczenie PIT


Pracownik dojeżdżający z innej miejscowości ponosi koszty z tytułu dojazdu do pracy. W związku z tym może uzyskać odliczenie kosztów dojazdu do pracy od podatku dochodowego. W art. 22 ust.2 pkt 3 ustawy o PIT przewidziano podwyższone koszty uzyskania przychodu, które stosuje się, jeśli miejsce zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Odliczanie kosztów dojazdu do pracy odbywa się za każdy miesiąc faktycznie ponoszonych kosztów. Aby pracownik mógł zastosować wyższe koszty uzyskania przychodu, nie może otrzymywać dodatku za rozłąkę. Ta ulga za dojazdy do pracy należy się jedynie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Nie przysługuje osobom pracującym na mocy umowy zlecenia.


Warto tu zauważyć, że jednym kryterium, które pozwala zastosować podwyższone, zryczałtowane koszty, jest inna miejscowość zamieszkania i pracy, a nie rzeczywista odległość miejsca zamieszkania od zakładu pracy. W praktyce zdarza się, że pracownik mieszka kilka minut piechotą od zakładu pracy (ale w obrębie innej gminy) i może zastosować wyższe koszty, ale pracownika, który musi dojechać do biura 3 środkami transportu, bo mieszka na drugim końcu tej samej miejscowości, taka ulga dla dojeżdżających do pracy już nie obejmie.


W 2019 roku podwyższone koszty uzyskania przychodu uwzględniające wyższe koszty dojazdów do pracy wynoszą 139,06 zł miesięcznie. W stosunku do standardowych kosztów uzyskania przychodu (111,25 zł) jest to różnica na poziomie 27,81 zł (która powinna pokrywać koszt dojazdu). Odliczenie za dojazd do pracy nie zmieniło się od 2008 roku, czyli od ponad 10 lat.


A czy rozliczenie PIT może obejmować faktyczne koszty dojazdu do pracy? Jeśli podatnik dysponuje imiennymi biletami okresowymi na środki komunikacji publicznej, to rachunki za ich nabycie, może uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie rachunki za bilety imienne okresowe należy przechowywać przez okres pięciu lat, gdyż fiskus może zażądać udokumentowania tego, ile realnie wyniosły podatnika koszty dojazdu do pracy z innej miejscowości. Rozliczenie dojazdu do pracy w PIT, jeśli pracownik dojeżdża własnym samochodem i ponosi koszty benzyny, nie jest możliwa.

 

Czas dojazdu do pracy


Średni czas dojazdu wynosi w Polsce 41 minut. Średnia Europejska to 42 minuty (za Page Group). Rekordziści spędzają w samochodzie bądź pociągu do 1,5 godziny w jedną stronę. Coraz częściej, odległość od miejsca zamieszkania do pracy, staje się jednym z kluczowych elementów decyzji o zmianie pracy.
Często pracownicy pytają też, czy czas dojazdu jest czasem pracy. Niestety w rozumieniu polskiego prawa, podczas dojazdu do pracy pracownik nie wykonuje służbowych obowiązków i nie jest to czas jego pracy. Za czas pracy uznaje się bowiem jedynie ten okres, kiedy podwładny pozostaje do dyspozycji przełożonego w zakładzie bądź w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Nie ma tu znaczenia, czy dojazd do pracy jest zorganizowany przez pracodawcę (np. służbowym samochodem) czy pracownik dojeżdża do pracy na własną rękę.


Jedynym wyjątkiem, w którym dojazd będzie zaliczony do czasu pracy, jest sytuacja, w której pracownik najpierw stawia się w siedzibie pracodawcy, skąd dopiero transportuje się do innego miejsca (np. oddziału firmy w innej miejscowości). W takiej sytuacji, ponieważ pracownik zaczął pracę poprzez stawienie się w biurze, czas dojazdu do miejsca pracy, będzie wliczony w czas pracy.

 

Dodatek paliwowy dla pracownika


Pracownik może otrzymywać od pracodawcy dodatek samochodowy (stała kwota przeznaczona na dojazdy w celach służbowych). Możliwe jest również rozliczanie przejechanych dystansów i wypłata ekwiwalentu – tzw. kilometrówka. Dojazd do pracy może być zatem finansowany przez pracodawcę w różny sposób, w zależności od ustaleń w regulaminie wynagradzania. Każdy taki dodatek do wynagrodzenia, musi zostać opodatkowany.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.