Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek nocny – co to jest, jak obliczyć, Kodeks Pracy

Dodatek nocny – co to jest, jak obliczyć, Kodeks Pracy

 
Dodatek nocny – co to jest, jak obliczyć, Kodeks Pracy

W niektórych przedsiębiorstwach stosuje się trzyzmianowy system pracy. Z reguły są to zakłady produkcyjne, służba zdrowia, policja oraz inne służby interwencyjne. Warto samemu zweryfikować, czy nasz organizm jest w stanie wytrzymać pracę w trybie nocnym. Zdarza się, że jest to zbyt duże przeciążenie dla pracowników, które może skutkować pogorszeniem się stanu ich zdrowia.


Dodatek nocny – co to jest?


Każdy pracownik wykonujący swoją pracę w porze nocnej ma prawo do specjalnego dodatku do pensji, który nazywany jest dodatkiem nocnym.

Kodeks Pracy - godziny nocne.

Zasady dotyczące pracy nocnej określa 151 artykuł Kodeksu Pracy. Przede wszystkim jest w nim mowa o przedziale czasowym, który możemy nazywać nocną zmianą. Z pracą nocną mamy do czynienia w godzinach 21 – 7. Kodeks Pracy podaje w tym wypadku 10 godzin, a standardowo jedna zmiana ma trwać 8 godzin. Oznacza to, że pracodawca może samodzielnie określić, o której w danym zakładzie rozpoczyna się nocna zmiana, a o której kończy, z zastrzeżeniem, że przedział ten będzie się mieścił w ramach czasowych określonych przez Kodeks Pracy. Jeżeli w zakładzie początek nocnej zmiany to godzina 22, to znaczy, że kończąc pracę o 22, nie dostajemy dodatku nocnego.

W Kodeksie Pracy mamy też ściśle określone, kogo możemy nazywać pracownikiem nocnym. Jest to osoba, która przynajmniej 3 godziny na dobę pracuje na nocnej zmianie lub ¼ czasu pracy w jednym okresie rozliczeniowym przypada na nocki.

Pracodawcy powinni zapoznać się z zapisem traktującym o nocnej zmianie, ponieważ nie każdy pracownik może wykonywać swoje obowiązki podczas pory nocnej. Obostrzenia dotyczą między innymi:

    • kobiet w ciąży,
    • pracowników, którzy mają pod opieką dziecko do 4 roku życia (chyba że pracownik wyrazi zgodę na taki system zmianowy),
    • pracowników młodocianych,
    • pracowników niepełnosprawnych (w tym przypadku lekarz może wyrazić na to zgodę).

 

Dodatek za godziny nocne


Pracodawca musi pamiętać, że dodatek za pracę na tak zwane nocki musi być wypłacany od każdej przepracowanej godziny. Dodatek nocny wynosi 20% stawki godzinowej. Jest on przyznawany każdemu pracownikowi, który pracuje w nocnych godzinach. Warto także zapoznać się z zasadami przyznawania dodatku nocnego pracownikom, którzy są zatrudnieni na pół etatu.

 

Jak obliczyć dodatek nocny


Sposób obliczania wysokości dodatku nocnego znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie Pracy.
Według zapisu, aby określić wysokość dodatku nocnego, należy podzielić minimalne wynagrodzenie za pracę przez ilość godzin, które będą przypadały na nocną porę. Dodatek ten w poszczególnych miesiącach może się różnić w zależności od ilości godzin pracy nocnej.  

Pracodawca powinien także zapoznać się z zasadami przyznawania dodatku nocnego w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.