Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek nocny – co to jest, jak obliczyć, Kodeks Pracy

Dodatek nocny – co to jest, jak obliczyć, Kodeks Pracy

 
Dodatek nocny – co to jest, jak obliczyć, Kodeks Pracy

W niektórych przedsiębiorstwach stosuje się trzyzmianowy system pracy. Z reguły są to zakłady produkcyjne, służba zdrowia, policja oraz inne służby interwencyjne. Warto samemu zweryfikować, czy nasz organizm jest w stanie wytrzymać pracę w trybie nocnym. Zdarza się, że jest to zbyt duże przeciążenie dla pracowników, które może skutkować pogorszeniem się stanu ich zdrowia.


Dodatek nocny – co to jest?


Każdy pracownik wykonujący swoją pracę w porze nocnej ma prawo do specjalnego dodatku do pensji, który nazywany jest dodatkiem nocnym.

Kodeks Pracy - godziny nocne.

Zasady dotyczące pracy nocnej określa 151 artykuł Kodeksu Pracy. Przede wszystkim jest w nim mowa o przedziale czasowym, który możemy nazywać nocną zmianą. Z pracą nocną mamy do czynienia w godzinach 21 – 7. Kodeks Pracy podaje w tym wypadku 10 godzin, a standardowo jedna zmiana ma trwać 8 godzin. Oznacza to, że pracodawca może samodzielnie określić, o której w danym zakładzie rozpoczyna się nocna zmiana, a o której kończy, z zastrzeżeniem, że przedział ten będzie się mieścił w ramach czasowych określonych przez Kodeks Pracy. Jeżeli w zakładzie początek nocnej zmiany to godzina 22, to znaczy, że kończąc pracę o 22, nie dostajemy dodatku nocnego.

W Kodeksie Pracy mamy też ściśle określone, kogo możemy nazywać pracownikiem nocnym. Jest to osoba, która przynajmniej 3 godziny na dobę pracuje na nocnej zmianie lub ¼ czasu pracy w jednym okresie rozliczeniowym przypada na nocki.

Pracodawcy powinni zapoznać się z zapisem traktującym o nocnej zmianie, ponieważ nie każdy pracownik może wykonywać swoje obowiązki podczas pory nocnej. Obostrzenia dotyczą między innymi:

    • kobiet w ciąży,
    • pracowników, którzy mają pod opieką dziecko do 4 roku życia (chyba że pracownik wyrazi zgodę na taki system zmianowy),
    • pracowników młodocianych,
    • pracowników niepełnosprawnych (w tym przypadku lekarz może wyrazić na to zgodę).

 

Dodatek za godziny nocne


Pracodawca musi pamiętać, że dodatek za pracę na tak zwane nocki musi być wypłacany od każdej przepracowanej godziny. Dodatek nocny wynosi 20% stawki godzinowej. Jest on przyznawany każdemu pracownikowi, który pracuje w nocnych godzinach. Warto także zapoznać się z zasadami przyznawania dodatku nocnego pracownikom, którzy są zatrudnieni na pół etatu.

 

Jak obliczyć dodatek nocny


Sposób obliczania wysokości dodatku nocnego znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie Pracy.
Według zapisu, aby określić wysokość dodatku nocnego, należy podzielić minimalne wynagrodzenie za pracę przez ilość godzin, które będą przypadały na nocną porę. Dodatek ten w poszczególnych miesiącach może się różnić w zależności od ilości godzin pracy nocnej.  

Pracodawca powinien także zapoznać się z zasadami przyznawania dodatku nocnego w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.