Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek funkcyjny — definicja, zasady, dla kogo, prawo

Dodatek funkcyjny — definicja, zasady, dla kogo, prawo

 
Dodatek funkcyjny — definicja, zasady, dla kogo, prawo

Jednym z często spotykanych świadczeń pracowniczych, obecnym w większości państwowych i bardzo niewielu prywatnych zakładach pracy, jest dodatek funkcyjny. Komu przysługuje i od czego zależy?

 

Dodatek funkcyjny — co to jest?


Pracownicy zatrudnieni na niektórych stanowiskach, w związku z pełnionymi funkcjami mają prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia w postaci dodatku funkcyjnego. Jest to dodatek płacowy, wypłacany miesięcznie, w stałej wysokości. Jest swego rodzaju rekompensatą dla pracownika za zwiększony zakres pracy i odpowiedzialności.
Dodatek funkcyjny w zasadzie dotyczy jedynie pracowników sfery budżetowej. Zasady jego przyznawania regulują przepisy szczegółowe dla danej grupy zawodowej. W firmach prywatnych, choć pracodawcy mogą w ramach regulaminu pracy go ustalać, zazwyczaj z niego rezygnują.

 

Dodatek funkcyjny — komu przysługuje


Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom instytucji państwowych, samorządowych, jednostek samorządu terytorialnego, publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego

Pracownicy instytucji samorządowych, którzy zostali zatrudnieni na zasadzie wyboru lub powołania, mają prawo do otrzymywania dodatków funkcyjnych regulowanych ustawą o pracownikach samorządowych. Dla pracodawcy wypłacenie im dodatku funkcyjnego jest obligatoryjne.
Dodatek pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest fakultatywny - to, czy go otrzymają, zależy od regulaminu pracy i ustaleń w danym zakładzie pracy.

Dodatek funkcyjny w służbie zdrowia

Stawki oraz warunki otrzymania dodatku funkcyjnego określa Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej (Dz.U. z 2017 r., poz. 304). W załączniku nr 4 podano wykaz stanowisk, na których przysługuje dodatek funkcyjny. Stawki określone są procentowo od wynagrodzenia zasadniczego (np. przełożona pielęgniarek może otrzymać do 35% wynagrodzenia dodatku, dodatek funkcyjny głównego księgowego w służbie zdrowia może wynosić do 45% wynagrodzenia zasadniczego).

 

Dodatek funkcyjny – zasady

 

Warunki dodatku do wynagrodzenia w postaci dodatku funkcyjnego określone są w odpowiednich rozporządzeniach (dotyczących pracowników strefy budżetowej). W przypadku firm prywatnych, które wprowadziły dodatki funkcyjne (np. dodatek brygadzistowski w firmie produkcyjnej), zasady jego przyznawania określa się w regulaminie wynagradzania. W każdej firmie dodatek służbowy może być przyznawany na innych warunkach.

Dodatek funkcyjny za zastępstwo

To, czy pracownikowi będzie przysługiwał dodatek funkcyjny za zastępstwo nieobecnego pracownika, który ma prawo do dodatku funkcyjnego, zależy od regulaminu pracy danego zakładu, umowy o pracę pracownika lub odrębnych przepisów, którymi objęty jest dany pracownik. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że w każdym przypadku zastępstwa pracownika będzie przysługiwał zastępującemu dodatek funkcyjny.

Przykład: § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe mówi o tym, że pracownikowi można zwiększyć obowiązki o zadania wynikające z zastępowania innego pracownika na okres nie dłuższy niż łącznie 30 dni kalendarzowych w roku bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia pod warunkiem, że nie spowoduje to przekroczenia obowiązującej normy czasu pracy. W efekcie pracownik zastępujący innego pracownika, nabiera prawa do dodatku funkcyjnego dopiero od 31 dnia zastępowania pracownika.

Dodatek funkcyjny a godziny nadliczbowe

Do wynagrodzenia, które stanowi podstawę obliczenia stawki za nadgodziny, wlicza się dodatek funkcyjny.

Dodatek funkcyjny – wysokość

Wynagrodzenie funkcyjne nalicza się najczęściej jako procent od wynagrodzenia zasadniczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba go dodatkowo waloryzować przy podwyżce wynagrodzenia.
Innym sposobem naliczania dodatku funkcyjnego może być stała kwota, wypłacana miesięcznie, wraz z wynagrodzeniem.
Dla pracowników samorządowych wysokość dodatku funkcyjnego reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. 2018 poz. 936). Przysługuje on pracownikom kwotowo, w zależności od pełnionego stanowiska lub stopnia zaszeregowania.


Dodatek funkcyjny Kodeks Pracy


Kodeks Pracy nie zawiera przepisów dotyczących dodatku funkcyjnego.
Zasady i warunki wypłacania dodatku funkcyjnego określane są przepisami wynikającymi z rozporządzeń odpowiednich ministrów w sprawie wynagradzania określonych grup zawodowych. Na przykład, warunki przyznawania dodatku funkcyjnego nauczycielom wynikają z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 2 lutego 2005 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej. Warunki dodatku funkcyjnego dla pracowników instytucji kultury, wynikają z Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.