Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek funkcyjny — definicja, zasady, dla kogo, prawo

Dodatek funkcyjny — definicja, zasady, dla kogo, prawo

 
Dodatek funkcyjny — definicja, zasady, dla kogo, prawo

Jednym z często spotykanych świadczeń pracowniczych, obecnym w większości państwowych i bardzo niewielu prywatnych zakładach pracy, jest dodatek funkcyjny. Komu przysługuje i od czego zależy?

 

Dodatek funkcyjny — co to jest?


Pracownicy zatrudnieni na niektórych stanowiskach, w związku z pełnionymi funkcjami mają prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia w postaci dodatku funkcyjnego. Jest to dodatek płacowy, wypłacany miesięcznie, w stałej wysokości. Jest swego rodzaju rekompensatą dla pracownika za zwiększony zakres pracy i odpowiedzialności.
Dodatek funkcyjny w zasadzie dotyczy jedynie pracowników sfery budżetowej. Zasady jego przyznawania regulują przepisy szczegółowe dla danej grupy zawodowej. W firmach prywatnych, choć pracodawcy mogą w ramach regulaminu pracy go ustalać, zazwyczaj z niego rezygnują.

 

Dodatek funkcyjny — komu przysługuje


Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom instytucji państwowych, samorządowych, jednostek samorządu terytorialnego, publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego

Pracownicy instytucji samorządowych, którzy zostali zatrudnieni na zasadzie wyboru lub powołania, mają prawo do otrzymywania dodatków funkcyjnych regulowanych ustawą o pracownikach samorządowych. Dla pracodawcy wypłacenie im dodatku funkcyjnego jest obligatoryjne.
Dodatek pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest fakultatywny - to, czy go otrzymają, zależy od regulaminu pracy i ustaleń w danym zakładzie pracy.

Dodatek funkcyjny w służbie zdrowia

Stawki oraz warunki otrzymania dodatku funkcyjnego określa Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej (Dz.U. z 2017 r., poz. 304). W załączniku nr 4 podano wykaz stanowisk, na których przysługuje dodatek funkcyjny. Stawki określone są procentowo od wynagrodzenia zasadniczego (np. przełożona pielęgniarek może otrzymać do 35% wynagrodzenia dodatku, dodatek funkcyjny głównego księgowego w służbie zdrowia może wynosić do 45% wynagrodzenia zasadniczego).

 

Dodatek funkcyjny – zasady

 

Warunki dodatku do wynagrodzenia w postaci dodatku funkcyjnego określone są w odpowiednich rozporządzeniach (dotyczących pracowników strefy budżetowej). W przypadku firm prywatnych, które wprowadziły dodatki funkcyjne (np. dodatek brygadzistowski w firmie produkcyjnej), zasady jego przyznawania określa się w regulaminie wynagradzania. W każdej firmie dodatek służbowy może być przyznawany na innych warunkach.

Dodatek funkcyjny za zastępstwo

To, czy pracownikowi będzie przysługiwał dodatek funkcyjny za zastępstwo nieobecnego pracownika, który ma prawo do dodatku funkcyjnego, zależy od regulaminu pracy danego zakładu, umowy o pracę pracownika lub odrębnych przepisów, którymi objęty jest dany pracownik. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że w każdym przypadku zastępstwa pracownika będzie przysługiwał zastępującemu dodatek funkcyjny.

Przykład: § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe mówi o tym, że pracownikowi można zwiększyć obowiązki o zadania wynikające z zastępowania innego pracownika na okres nie dłuższy niż łącznie 30 dni kalendarzowych w roku bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia pod warunkiem, że nie spowoduje to przekroczenia obowiązującej normy czasu pracy. W efekcie pracownik zastępujący innego pracownika, nabiera prawa do dodatku funkcyjnego dopiero od 31 dnia zastępowania pracownika.

Dodatek funkcyjny a godziny nadliczbowe

Do wynagrodzenia, które stanowi podstawę obliczenia stawki za nadgodziny, wlicza się dodatek funkcyjny.

Dodatek funkcyjny – wysokość

Wynagrodzenie funkcyjne nalicza się najczęściej jako procent od wynagrodzenia zasadniczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba go dodatkowo waloryzować przy podwyżce wynagrodzenia.
Innym sposobem naliczania dodatku funkcyjnego może być stała kwota, wypłacana miesięcznie, wraz z wynagrodzeniem.
Dla pracowników samorządowych wysokość dodatku funkcyjnego reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. 2018 poz. 936). Przysługuje on pracownikom kwotowo, w zależności od pełnionego stanowiska lub stopnia zaszeregowania.


Dodatek funkcyjny Kodeks Pracy


Kodeks Pracy nie zawiera przepisów dotyczących dodatku funkcyjnego.
Zasady i warunki wypłacania dodatku funkcyjnego określane są przepisami wynikającymi z rozporządzeń odpowiednich ministrów w sprawie wynagradzania określonych grup zawodowych. Na przykład, warunki przyznawania dodatku funkcyjnego nauczycielom wynikają z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 2 lutego 2005 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej. Warunki dodatku funkcyjnego dla pracowników instytucji kultury, wynikają z Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.