Dodatek aktywizacyjny – co to jest?
Urzędy pracy starają się aktywizować bezrobotnych. Jedną z takich form aktywizacji może być dodatek aktywizacyjny, czyli pieniężne „wynagrodzenie” za to, że osoba bezrobotna podjęła pracę. W jakich sytuacjach bezrobotnemu należy się taka gratyfikacja? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Zasiłek aktywizacyjny z urzędu pracy – dla kogo?
Zasiłek aktywacyjny jest wypłacany, jeżeli bezrobotny podjął pracę w miejscu wskazanym przez PUP (Powiatowy Urząd Pracy) w niepełnym wymiarze godzin, za którą otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego. W takich sytuacjach dodatek aktywizacyjny to różnica między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem. Dodatek aktywizacyjny nie może jednak przewyższać 50% zasiłku dla bezrobotnych.
Takie świadczenie przynależy wtedy, jeżeli bezrobotny z własnej inicjatywy podejmuje pracę. Wtedy jego wypłata trwa połowę okresu, w jakim bezrobotny pobierał by zasiłek z urzędu pracy. W przypadku, gdy osoba zarejetsrowana w urzędzie podejmie zatrudnienie na podstawie skierowania, to wypłata zasiłku aktywizacyjnego twa tyle, ile pobieranie zasiłku.
Pieniądze z urzędu pracy za znalezienie pracy
Nie w każdej sytuacji bezrobotnemu przysługują pieniądze z urzędu pracy za znalezienie zatrudnienia. Oto przypadki, w których dodatek aktywizacyjny nie obowiązuje:
• PUP skierował bezrobotnego do prac interwencyjnych, robót publicznych lub innej pracy, której koszty doposażenia zostały zrefundowane zgodnie z art. 46 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (http://zielonalinia.gov.pl),
• bezrobotny podjął pracę z własnej inicjatywy u pracodawcy, u którego pracował bezpośrednio przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy,
• bezrobotny podjął pracę poza granicami Polski u zagranicznego pracodawcy,
• gdy osoba zainteresowana przebywa na urlopie bezpłatnym.
Dodatek za znalezienie pracy nie przysługuje także stażystom, którzy nadal pozostają w rejestrze osób bez zatrudnienia. Jeżeli prawo do zasiłku dla bezrobotnych wygaśnie przed podjęciem pracy, to wtedy także dodatek aktywizacyjny nie zostanie nam przyznany.
Wniosek aktywizacyjny
Osoba ubiegająca się o przyznanie dodatku aktywizacyjnego musi posiadać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Można się wtedy zwrócić z pisemną prośbą o przyznanie takiego wniosku, podając swoje dane personalne oraz dołączając dokumenty potwierdzające zatrudnienie w danym zakładzie pracy. Jeżeli ubiegamy się o przyznanie nam dodatku aktywizacyjnego, to taki wniosek możemy znaleźć między innymi na stronach urzędów pracy.
Dodatek aktywizacyjny – kiedy wypłacają?
Zasiłek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku (przy czym urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, jednak z reguły trwa to trochę szybciej). Dodatek aktywizacyjny będzie wypłacany od momentu podjęcia decyzji przez PUP. Oznacza to, że jeżeli złożyliśmy wniosek, natomiast czekaliśmy na pieniądze jakiś czas, to dostaniemy wyrównanie tak, żeby wszystkie daty mieściły się w powyższych terminach.
Dodatek aktywizacyjny pełni rolę pewnego systemu motywacji dla bezrobotnych. Ma ona nagrodzić te osoby, które rzeczywiście poczyniły pewien wysiłek przy poszukiwaniu pracy, dzięki czemu powoli mogą naprawić swoją sytuację finansową.