Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek aktywizacyjny z urzędu pracy

Dodatek aktywizacyjny z urzędu pracy

 
Dodatek aktywizacyjny z urzędu pracy

Dodatek aktywizacyjny – co to jest?


Urzędy pracy starają się aktywizować bezrobotnych. Jedną z takich form aktywizacji może być dodatek aktywizacyjny, czyli pieniężne „wynagrodzenie” za to, że osoba bezrobotna podjęła pracę. W jakich sytuacjach bezrobotnemu należy się taka gratyfikacja? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Zasiłek aktywizacyjny z urzędu pracy – dla kogo?


Zasiłek aktywacyjny jest wypłacany, jeżeli bezrobotny podjął pracę w miejscu wskazanym przez PUP (Powiatowy Urząd Pracy) w niepełnym wymiarze godzin, za którą otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego. W takich sytuacjach dodatek aktywizacyjny to różnica między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem. Dodatek aktywizacyjny nie może jednak przewyższać 50% zasiłku dla bezrobotnych.
Takie świadczenie przynależy wtedy, jeżeli bezrobotny z własnej inicjatywy podejmuje pracę. Wtedy jego wypłata trwa połowę okresu, w jakim bezrobotny pobierał by zasiłek z urzędu pracy. W przypadku, gdy osoba zarejetsrowana w urzędzie podejmie zatrudnienie na podstawie skierowania, to wypłata zasiłku aktywizacyjnego twa tyle, ile pobieranie zasiłku.

 

Pieniądze z urzędu pracy za znalezienie pracy


Nie w każdej sytuacji bezrobotnemu przysługują pieniądze z urzędu pracy za znalezienie zatrudnienia. Oto przypadki, w których dodatek aktywizacyjny nie obowiązuje:

    • PUP skierował bezrobotnego do prac interwencyjnych, robót publicznych lub innej pracy, której koszty doposażenia zostały zrefundowane zgodnie z art. 46 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (http://zielonalinia.gov.pl),
    • bezrobotny podjął pracę z własnej inicjatywy u pracodawcy, u którego pracował bezpośrednio przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy,
    • bezrobotny podjął pracę poza granicami Polski u zagranicznego pracodawcy,
    • gdy osoba zainteresowana przebywa na urlopie bezpłatnym.

Dodatek za znalezienie pracy nie przysługuje także stażystom, którzy nadal pozostają w rejestrze osób bez zatrudnienia. Jeżeli prawo do zasiłku dla bezrobotnych wygaśnie przed podjęciem pracy, to wtedy także dodatek aktywizacyjny nie zostanie nam przyznany.

 

Wniosek aktywizacyjny


Osoba ubiegająca się o przyznanie dodatku aktywizacyjnego musi posiadać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Można się wtedy zwrócić z pisemną prośbą o przyznanie takiego wniosku, podając swoje dane personalne oraz dołączając dokumenty potwierdzające zatrudnienie w danym zakładzie pracy. Jeżeli ubiegamy się o przyznanie nam dodatku aktywizacyjnego, to taki wniosek możemy znaleźć między innymi na stronach urzędów pracy.

 

Dodatek aktywizacyjny – kiedy wypłacają?


Zasiłek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku (przy czym urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, jednak z reguły trwa to trochę szybciej). Dodatek aktywizacyjny będzie wypłacany od momentu podjęcia decyzji przez PUP. Oznacza to, że jeżeli złożyliśmy wniosek, natomiast czekaliśmy na pieniądze jakiś czas, to dostaniemy wyrównanie tak, żeby wszystkie daty mieściły się w powyższych terminach.

Dodatek aktywizacyjny pełni rolę pewnego systemu motywacji dla bezrobotnych. Ma ona nagrodzić te osoby, które rzeczywiście poczyniły pewien wysiłek przy poszukiwaniu pracy, dzięki czemu powoli mogą naprawić swoją sytuację finansową.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.