Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dobry klimat dla firm – główne założenia

Dobry klimat dla firm – główne założenia

 
Dobry klimat dla firm – główne założenia

Dobry klimat dla firm to jeden z 10 filarów innowacji ujętych w rządowym programie Polski Ład. Zgodnie z założeniami, zmiany w obszarze prawa gospodarczego i podatkowego mają ułatwić podejmowanie działalności i prowadzenie firmy. Zgodnie z założeniami przedsiębiorców czeka szereg ulg podatkowych, wspierających przede wszystkim innowacyjność i rozwój firm.

 

Dobry klimat dla firm

 

Zmiany skierowane są do jednostek różnej wielkości. Prześledźmy najważniejsze korzyści, jakie według rządu czekają przedsiębiorców.

 

małe przedsiębiorstwa

 

Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, małe przedsiębiorstwa mogą spodziewać się:

  • niższych podatków dla mikrofirm – dzięki reformie podwyższającej kwotę wolną od podatku. Z niskich obciążeń dla fiskusa skorzystać ma 500 tys. przedsiębiorstw uzyskujących miesięczne dochody do około 6 tys. zł;
  • ulgi na prototypy – ma wspierać innowacyjność polskich firm,
  • fundacji rodzinnych – jest to rozwiązanie skierowane do firm rodzinnych. Jak czytamy w rządowym serwisie, mają one służyć zapewnieniu wielopokoleniowej sukcesji biznesu i akumulacji rodzimego kapitału. Dzięki fundacjom rodzinnym zgodnie z planami łatwiej będzie między innymi oddzielić przedsiębiorcom sprawy prywatne od gospodarczych;
  • ulgi konsolidacyjnej – do wykorzystania ma być ulga w podatku CIT;
  • ryczałtu od przychodów zagranicznych – to rozwiązanie podatkowe pozwoli na opłacanie stałego ryczałtu od dochodów zagranicznych przez nierezydenta, który zdecyduje się na przeniesienie swojej rezydentury podatkowej do Polski;
  • programu powrotu kapitału – skierowany jest do osób do tej pory nie ujawniających majątku i kapitału za granicą. Ujawnienie kapitału będzie możliwe bez wszczęcia postępowania skarbowego.

 

średnie przedsiębiorstwa

 

Dla średnich przedsiębiorców przygotowano 6 głównych usprawnień podatkowo-gospodarczych. Są to:

  • ulga na automatyzację i robotyzację produkcji;
  • podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej – ma ułatwić wchodzenie rodzimych firm na rynki zagraniczne;
  • ulga na IPO – ulga podatkowa, która ma zachęcić do debiutu na giełdzie i wchodzenia na rynek publiczny;
  • ulga ip-box i ulga b+r, wprowadzone symultanicznie – są to kolejne ułatwienia podatkowe dla firm stawiających na innowacje i rozwój technologiczny;
  • estoński CIT – rozwiązanie pozwalające na przesunięcie momentu zapłaty podatku od wypłaty zysków firmy funkcjonuje już od 2021 r. Od 2022 r. z estońskiego CIT-u będzie mogła skorzystać większa liczba przedsiębiorców;
  • ułatwienie w zakresie finansowania venture capital – zostaną poszerzone możliwości finansowania rozwoju firmy za pomocą tzw. venture capital, czyli kapitału podwyższonego ryzyka.

 

duże przedsiębiorstwa

 

Duzi gracze na rynku także mogą spodziewać się zmian podatkowych. Program Dobry klimat dla firm zakłada bowiem:

  • tzw. interpretację 590 – czyli możliwość uzyskania porozumienia inwestycyjnego z Ministrem Finansów;
  • utworzenie centrum obsługi podatkowej inwestora – powstanie w Ministerstwie Finansów;
  • uproszczenie w rozliczaniu cen transferowych – z którego będą mogły korzystać funkcjonujące w Polsce holdingi;
  • wsparcie dla zatrudnienia naukowców, tzw. innowacyjnych pracowników – bazujące na włoskim rozwiązaniu, w ramach którego koszty zatrudnienia takiego pracownika można odliczyć od podatku;
  • ulgi w ramach grup VAT – rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nie będą objęte tym podatkiem;
  • możliwe opodatkowanie VAT dla instytucji finansowych;
  • ustawę o programach akcjonariatu pracowniczego – której, zgodnie z założeniami, nadrzędnym celem jest budowanie i wspieranie silnej klasy średniej i przeciwdziałanie kumulacji kapitału państwowego w rękach tzw. oligarchów.

 

Rząd chce także poszerzenia ochrony finansowej dla podwykonawców inwestycji. Zostanie utworzony rachunek powierniczy, na który inwestor będzie przekazywał środki przeznaczone na należności dla podwykonawców.

 

Program zakłada również poszerzenie uprawnień rad nadzorczych sprawujących kontrolę nad grupami spółek. Umożliwi także konfiskowanie wykorzystywanego przez przestępców mienia, które należy do osób trzecich.

 

Szczegółowe informacje na temat pakietu Dobry klimat dla firm znajduje się w Serwisie RP. Proces legislacyjny Polskiego Ładu można z kolei śledzić na stronie Sejmu RP.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.