Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni wolne od pracy 2024

Dni wolne od pracy 2024

 
Dni wolne od pracy 2024

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku? Jest to pytanie, które zadaje sobie większość etatowych pracowników, szczególnie, jeśli pracodawca wymaga ustalenia planów urlopowych już na początku roku. W wyznaczeniu urlopu najbardziej opłaca się brać pod uwagę kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki temu możemy zaplanować chociażby długie weekendy i wziąć wolne w taki sposób, by urlop wypoczynkowy był przedłużony przez święta państwowe. A zatem w jakie dni tygodnia wypadają święta ruchome oraz stałe? Czy kalendarz 2024 jest korzystny dla polskiego pracownika? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Spis treści

Dni wolne od pracy w 2024 roku – jak wypadają?

 

Dni wolne od pracy regulowane są przez Ustawę o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. (Dz.U.2020.1920 t.j.). W 2024 roku standardowo jest to 13 dni ustawowo wolnych od pracy i wszystkie niedziele przypadające w danym roku kalendarzowym.

 

Dni wolne w 2024 roku:

 

  • Nowy Rok – 1 stycznia (poniedziałek),

  • Święto Trzech Króli – 6 stycznia (sobota – pracownikowi należy się dzień wolny do odebrania w innym terminie!),

  • I dzień Wielkiej Nocy – 31 marca (niedziela),

  • II dzień Wielkiej Nocy – 1 kwietnia (poniedziałek),

  • Święto Pracy – 1 maja (środa),

  • Święto Konstytucji – 3 maja (piątek),

  • I dzień Zielonych Świątek – 19 maja (niedziela),

  • Boże Ciało – 30 maja (czwartek),

  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia (czwartek),

  • Wszystkich Świętych – 1 listopada (piątek),

  • Święto Niepodległości – 11 listopada (poniedziałek),

  • I dzień Świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia (środa),

  • II dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia (czwartek).

 

Każde z wymienionych świąt 2024 to dzień ustawowo wolny od pracy. Jak widzimy, to 13 dni, ale w praktyce tylko 11 dni pozwolą nam na wypoczynek od zawodowych obowiązków. Dlaczego? Ponieważ aż 2 z dni świątecznych przypadają w niedziele. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać innego dnia wolnego za święto wypadające właśnie w niedzielę.

 

Dni świąteczne to oczywiście nie jedyne dni wolne od pracy 2024. Pamiętaj, że każdemu pracownikowi etatowemu przysługują dni urlopu – 20 lub 26, w zależności od tego, czy dana osoba ma staż pracy poniżej, czy co najmniej 10 lat. Do stażu wliczają się też lata nauki (nie kumuluje się ich, ale stosuje specjalny przelicznik). Przykładowo, osoba, która ukończyła uczelnię wyższą, może dodać do stażu 8 lat, a ta, która ma za sobą liceum ogólnokształcące – 4 lata. Pamiętaj też, że zgodnie z Kodeksem pracy powinieneś przynajmniej raz w roku wziąć dwutygodniowy (nieprzerwany) urlop. A jeśli w tym roku praca pochłonie Cię całkowicie i nie będziesz w stanie się od niej oderwać, zgodnie z prawem pracy powinieneś wykorzystać dni urlopowe do końca września kolejnego roku.

 

Do Twojej dyspozycji są także inne urlopy przewidziane przez Kodeks pracy, np. macierzyński czy rodzicielski. Do dni wolnych zaliczane są też urlopy okolicznościowe przyznawane na wniosek pracownika. Może to być chociażby urlop okolicznościowy na ślub własny pracownika bądź bliskiego członka rodziny, urlop związany z urodzeniem dziecka, czy też urlop okolicznościowy ze względu na śmierć babci, dziadka bądź innej osoby pozostającej na utrzymaniu/pod opieką danego pracownika.

 

Czytaj takżeWidełki Wynagrodzeń w Ogłoszeniach Rekrutacyjnych: Jak Je Rozumieć i Wykorzystywać?

 

Dni wolne 2024 – jak zaplanować urlop i długi weekend?

 

Długi weekend to dobra okazja, aby zorganizować urlop tak, by zyskać nieco więcej wolnego w ciągu roku. Szansa na przedłużenie wolnego pojawi się już na początku roku: zaczynając w sobotę 30 grudnia i wykorzystując 4 dni urlopu od 2 do 5 stycznia można zyskać aż tydzień wolnego. Z kolei zwolennicy majówki mogą rozplanować urlop majowy od 29 kwietnia do 5 maja. W 2024 roku przedłużenie urlopu będzie możliwe aż pięciokrotnie – to wtedy można będzie połączyć urlop wypoczynkowy ze świętami lub dniami ustawowo wolnymi od pracy.

 

Długie weekendy 2024:

 

  • od 30 grudnia 2023 do 1 stycznia 2024 roku;

  • od 30 marca do 1 kwietnia 2024 roku;

  • od 3 maja do 5 maja 2024 roku;

  • od 1 listopada do 3 listopada 2024 roku;

  • od 9 listopada do 11 listopada 2024 roku.

 

 

Korzystnie wypada także Gwiazdka. Wystarczy wziąć urlop w piątek, by cieszyć się aż 5 dniami wolnego. Osoby, które dodatkowo wezmą wolne po świętach 30 i 31 grudnia, mogą mieć aż 8 dni wolnych na przełomie roku.

 

 

Święto w sobotę – czy należy się za nie dzień wolny?

 

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 130 § 2) pracownik ma prawo do dnia wolnego za każde święto, które przypada w sobotę bądź inny dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy. Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku wskazuje, że pracodawcy będą zobowiązani do udzielenia 1 dnia wolnego – za 6 stycznia 2024, czyli Święto Trzech Króli (w okresie rozliczeniowym obowiązującym w danym zakładzie pracy).

Jeśli pracodawca nie wyznaczy dnia wolnego, praca w dni wolne od pracy wpłynie na zwiększenie ilości godzin względem harmonogramu czasu pracy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowej zapłaty za nadgodziny.

 

Ile przypada wolnych dni w 2024 roku?

 

Rok 2024 to rok przestępny, trwający 366 dni. Jaki jest w związku z tym wymiar czasu pracy w 2024 roku osoby zatrudnionej na pełen etat, pracującej 8 godzin dziennie? Otóż czeka nas 115 dni wolnych od pracy (w tym niedziele i święta) oraz 251 dni roboczych. Jest to 2008 godzin pracy.

 

  • Kalendarz dni wolnych 2024 – wymiar czasu pracy:

 

    • Dni robocze 2024: 251 (o jeden dzień więcej niż w 2023 r.);
    • Łączna liczba roboczych godzin w dni pracujące 2024: 2008 (o 8 godzin więcej niż w 2023 r.);
    • Święta 2024: 13 dni, a praktyce 11 dni wolnych i 2 święta wypadające w niedziele.

 

Przypomnijmy, że kwestię liczby godzin i dni pracujących  rozstrzyga w polskim prawodawstwie Kodeks pracy.

 

Kodeks pracy, art.  129.  [Wymiar czasu pracy]


§  1.  Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy [z zastrzeżeniami w ustawie - przyp. red.].

 

Co więcej, pracodawca ma obowiązek sporządzić grafik pracy na piśmie lub w formie elektronicznej na okres obejmujący co najmniej 1 miesiąc. Powinien przedstawić też zatrudnionemu rozkład czasu pracy przynajmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został ustalony ów grafik. Warto jednak pamiętać, że jest szereg wyjątków, w których pracodawca nie musi sporządzać rozkładu czasu pracy, m.in. gdy czas pracy pracownika wynika z przepisów prawa pracy albo z podpisanej z podwładnym umowy o pracę.

 

Czytaj także: Niedziele handlowe 2024

 

Kalendarz dni wolnych od pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile jest dni wolnych od pracy 2024?

 

Dni wolne od pracy 2024 obejmują święta stałe i ruchome oraz niedziele. W dni robocze wypada Nowy Rok (1 stycznia – poniedziałek), II dzień Wielkiej Nocy (1 kwietnia – poniedziałek), Święto Pracy (1 maja – środa), Boże Ciało (30 maja – czwartek), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia – czwartek), Wszystkich Świętych (1 listopada – piątek), Święto Niepodległości (11 listopada – poniedziałek), I dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia – środa) i II dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia – czwartek).

 

  • Czy dni ustawowo wolne od pracy są płatne?

 

Dni wolne od pracy standardowo są płatne – przysługuje za nie wynagrodzenie w kwocie równej dniówce za pracę w ciągu tygodnia roboczego. Istnieją przypadki, gdy praca w dni wolne od pracy jest dozwolona – wtedy pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia dnia wolnego, a jeśli nie jest to możliwe, do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?