Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2025 roku? Jest to pytanie, które zadaje sobie większość etatowych pracowników, szczególnie, jeśli pracodawca wymaga ustalenia planów urlopowych już na początku roku. W wyznaczeniu urlopu najbardziej opłaca się brać pod uwagę kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki rozkładowi dni wolnych możesz zaplanować chociażby długie weekendy i wziąć wolne w taki sposób, by urlop wypoczynkowy był przedłużony przez święta państwowe. A zatem w jakie dni tygodnia wypadają święta ruchome oraz stałe? Czy kalendarz 2025 jest korzystny dla polskiego pracownika? Ile mamy długich weekendów w 2025 roku? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Spis treści
Dni wolne od pracy w 2025 roku – jak wypadają?
Dni wolne od pracy są regulowane przez Ustawę o dniach wolnych od pracy. W 2024 roku dni wolnych od pracy wymienionych w ustawie jest 13, a w 2025 roku, jeśli dojdzie do nowelizacji przepisów, ma być ich łącznie 14. Zgodnie z nią dniem, jaki zostanie uwzględniony w przepisach po raz pierwszy, będzie 24 grudnia, czyli Wigilia. Warto również wiedzieć, że trzy niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia w 2025 roku mają być niedzielami handlowymi.
Pamiętaj!
W 2025 roku, jeśli zostanie wprowadzona nowelizacja przepisów o dniach wolnych, będziemy mieli 115 dni ustawowo wolnych od pracy – jest to łączna liczba sobót, niedziel i innych dni wolnych związanych ze świętami państwowymi, narodowymi lub kościelnymi.
Kalendarz dni wolnych 2025:
-
1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
-
6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,
-
20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
-
21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
-
1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
-
3 maja (sobota) – Święto Konstytucji Trzeciego Maja,
-
8 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki,
-
19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
-
15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego,
-
1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
-
11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
-
24 grudnia (środa) – Wigilia [o ile dojdzie do procedowanej obecnie nowelizacji przepisów],
-
25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
-
26 grudnia (piątek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Korzystny układ świąt i dni ustawowo wolnych od pracy pozwala zaplanować dłuższy wypoczynek.
Dni wolne wynikające ze świątecznego kalendarza to jedno, pamiętajmy również, że każdemu pracownikowi zatrudnionemu na etacie przysługują również dni urlopu wypoczynkowego – w zależności od stażu pracy są to 20 lub 26 dni urlopu.
Wymiar urlopu wypoczynkowego:
-
20 dni urlopu dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat,
-
26 dni urlopu dla osób, które mają co najmniej 10-letni staż pracy.
Co więcej – do dni wolnych zaliczany jest także urlop okolicznościowy, który przyznawany jest na wniosek pracownika. Wśród takich urlopów wyróżnić możemy chociażby urlop okolicznościowy na ślub czy urlop związany z urodzeniem dziecka.
Pomysłowe połączenie należnego urlopu wypoczynkowego z dniami ustawowo wolnymi pozwoli nam na wydłużenie wypoczynku o cztery dni, do tygodnia albo jeszcze dłużej. Zatem jak zaplanować urlop wypoczynkowy w 2025 roku, by jak najwięcej na tym zyskać?
-
Kalendarz dni wolnych (bez uwzględnionej Wigilii 2025 – nowelizacja ustawy czeka na prezydencki podpis)
Dni wolne od pracy – jak zaplanować długi weekend?
Zastanawiasz się, kiedy zaplanować urlop w 2025 roku, by możliwie jak najbardziej wydłużyć wypoczynek? Kiedy wziąć wolne dni, by skorzystać z tzw. długich weekendów?
-
Styczeń
Idealna okazja na pierwszy długi weekend trafi się już na samym początku roku. Nowy Rok wypada w środę, natomiast Święto Trzech Króli – 6 stycznia, w poniedziałek. Oznacza to, że biorąc zaledwie dwa dni urlopu wypoczynkowego (2 i 3 stycznia 2025), możemy cieszyć się aż 6 dniami wolnymi od pracy.
Wypoczynek możemy dodatkowo przedłużyć, wykorzystując również urlop na koniec 2024 roku i biorąc wolne ostatnie dni roku, czyli 30 i 31 grudnia. W ten sposób od soboty 28 grudnia do poniedziałku 6 stycznia można mieć aż 10 dni wypoczynku!
-
Kwiecień
Kolejna okazja do nieco dłuższego wypoczynku i przedłużonego weekendu będzie już w kwietniu, przy okazji Świąt Wielkanocnych. Te w roku 2025 wypadają 20 i 21 kwietnia (niedziela i poniedziałek), więc jeśli zaplanujemy urlop na piątek 18 kwietnia, zyskamy 4 dni bez pracy.
-
Maj
Maj to najlepsza okazja do tego, by wygospodarować nieco więcej wolnego i na przykład uciec od miasta na wypoczynek na łonie przyrody. Jak zatem wyglądać będzie majówka 2025? Święto 1 maja to czwartek, a 3 maja – sobota, a więc za ten dzień pracownikowi należy się inny dzień wolny.
Planując urlop na piątek 2 maja, zyskamy 4-dniowy weekend. Jeśli pracodawca zgodziłby się na udzielenie dnia wolnego za sobotnie święto w poniedziałek 5 maja, majówka 2025 może wydłużyć się aż do 5 dni.
-
Czerwiec
Na kolejny długi weekend nie musimy długo czekać, bo okazja do niego nadarzy się już w czerwcu. Boże Ciało, które przypada w czwartek 19 czerwca, daje nam możliwość wydłużenia weekendu do 4 dni, planując tylko jeden dzień urlopu w piątek, 20 czerwca.
-
Sierpień
Wniebowzięcie NMP oraz Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia 2025 roku, w piątek. Dzięki temu mamy 3 dni wolnego (15-17 sierpnia) bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.
-
Listopad
Przypadające we wtorek 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości daje nam doskonałą okazję do wydłużenia weekendu do 4 dni wolnych. Wystarczy, że urlop zaplanujemy na poniedziałek, 10 listopada.
-
Grudzień
Jeśli Prezydent złoży podpis na ustawie, dd 2025 roku dodatkowym dniem wolnym od pracy będzie także 24 grudnia, czyli Wigilia. Święta Bożego Narodzenia wypadają z kolei w czwartek i piątek. Dzięki temu wystarczy zaplanować jedynie dwa dni urlopu – 22 i 23 grudnia (poniedziałek i wtorek), by świąteczny odpoczynek przedłużyć aż do tygodnia. Osoby, które chciały zaplanować dłuższy wyjazd i dwutygodniowe wakacje zimą, powinny rozważyć wzięcie dodatkowego urlopu po świętach – 29, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia.
Święto w sobotę – czy należy się za nie dzień wolny?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny.
Kodeks pracy, art. 130 § 2:
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
W praktyce oznacza to, że w przypadku, gdy ustawowe święto przypada w sobotę, pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego w pracy. W 2025 roku z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia dwukrotnie – pierwsza okazja do dodatkowego dnia wolnego w tygodniu pojawi się już w maju, druga – w listopadzie. Z racji tego, że Święto Konstytucji 3 Maja wypada w sobotę, pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny. Ta sama zasada będzie dotyczyła 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych przypadających również w wolną sobotę.
Ile mamy dni pracujących w 2025 roku?
Liczba dni pracy w 2025 roku wyniesie łącznie 250 dni, czyli 2000 godzin. Oznacza to, że w całym roku będziemy mieli do dyspozycji 115 dni wolnych od pracy, a w tym 14 dni świątecznych.
Czytaj także: Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta
Kalendarz dni wolnych od pracy – najczęściej zadawane pytania:
-
Ile jest dni wolnych od pracy 2025?
W 2025 jest 115 dni wolnych od pracy. Jest to łączna liczba sobót, niedziel i innych dni świątecznych.
-
Czy dni ustawowo wolne od pracy są płatne?
Pracownikowi, który wykonuje pracę w święta, pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas przysługuje mu prawo do wynagrodzenia.