Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

 
Dni wolne od pracy w 2025 roku

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2025 roku? Jest to pytanie, które zadaje sobie większość etatowych pracowników, szczególnie, jeśli pracodawca wymaga ustalenia planów urlopowych już na początku roku. W wyznaczeniu urlopu najbardziej opłaca się brać pod uwagę kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki rozkładowi dni wolnych możesz zaplanować chociażby długie weekendy i wziąć wolne w taki sposób, by urlop wypoczynkowy był przedłużony przez święta państwowe. A zatem w jakie dni tygodnia wypadają święta ruchome oraz stałe? Czy kalendarz 2025 jest korzystny dla polskiego pracownika? Ile mamy długich weekendów w 2025 roku? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Spis treści

Dni wolne od pracy w 2025 roku – jak wypadają?

 

Dni wolne od pracy są regulowane przez Ustawę o dniach wolnych od pracy. W 2024 roku dni wolnych od pracy wymienionych w ustawie jest 13, a w 2025 roku, jeśli dojdzie do nowelizacji przepisów, ma być ich łącznie 14. Zgodnie z nią dniem, jaki zostanie uwzględniony w przepisach po raz pierwszy, będzie 24 grudnia, czyli Wigilia. Warto również wiedzieć, że trzy niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia w 2025 roku mają być niedzielami handlowymi. 

 

Pamiętaj! 

 

W 2025 roku, jeśli zostanie wprowadzona nowelizacja przepisów o dniach wolnych, będziemy mieli 115 dni ustawowo wolnych od pracy – jest to łączna liczba sobót, niedziel i innych dni wolnych związanych ze świętami państwowymi, narodowymi lub kościelnymi. 

 

Kalendarz dni wolnych 2025: 

 

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,

  • 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,

  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,

  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,

  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,

  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji Trzeciego Maja,

  • 8 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki,

  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,

  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego,

  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,

  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,

  • 24 grudnia (środa) – Wigilia [o ile dojdzie do procedowanej obecnie nowelizacji przepisów],

  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,

  • 26 grudnia (piątek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

 

Korzystny układ świąt i dni ustawowo wolnych od pracy pozwala zaplanować dłuższy wypoczynek.

 

Dni wolne wynikające ze świątecznego kalendarza to jedno, pamiętajmy również, że każdemu pracownikowi zatrudnionemu na etacie przysługują również dni urlopu wypoczynkowego – w zależności od stażu pracy są to 20 lub 26 dni urlopu. 

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego:

 

  • 20 dni urlopu dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat,

  • 26 dni urlopu dla osób, które mają co najmniej 10-letni staż pracy.

 

Co więcej – do dni wolnych zaliczany jest także urlop okolicznościowy, który przyznawany jest na wniosek pracownika. Wśród takich urlopów wyróżnić możemy chociażby urlop okolicznościowy na ślub czy urlop związany z urodzeniem dziecka. 

 

Pomysłowe połączenie należnego urlopu wypoczynkowego z dniami ustawowo wolnymi pozwoli nam na wydłużenie wypoczynku o cztery dni, do tygodnia albo jeszcze dłużej. Zatem jak zaplanować urlop wypoczynkowy w 2025 roku, by jak najwięcej na tym zyskać? 

 

  • Kalendarz dni wolnych (bez uwzględnionej Wigilii 2025 – nowelizacja ustawy czeka na prezydencki podpis)

 

Kalendarz dni wolnych od pracy 2025 od Praca.pl

 

Dni wolne od pracy – jak zaplanować długi weekend?

 

Zastanawiasz się, kiedy zaplanować urlop w 2025 roku, by możliwie jak najbardziej wydłużyć wypoczynek? Kiedy wziąć wolne dni, by skorzystać z tzw. długich weekendów? 

 

  • Styczeń 

 

Idealna okazja na pierwszy długi weekend trafi się już na samym początku roku. Nowy Rok wypada w środę, natomiast Święto Trzech Króli – 6 stycznia, w poniedziałek. Oznacza to, że biorąc zaledwie dwa dni urlopu wypoczynkowego (2 i 3 stycznia 2025), możemy cieszyć się aż 6 dniami wolnymi od pracy.

 

Wypoczynek możemy dodatkowo przedłużyć, wykorzystując również urlop na koniec 2024 roku i biorąc wolne ostatnie dni roku, czyli 30 i 31 grudnia. W ten sposób od soboty 28 grudnia do poniedziałku 6 stycznia można mieć aż 10 dni wypoczynku!

 

  • Kwiecień

 

Kolejna okazja do nieco dłuższego wypoczynku i przedłużonego weekendu będzie już w kwietniu, przy okazji Świąt Wielkanocnych. Te w roku 2025 wypadają 20 i 21 kwietnia (niedziela i poniedziałek), więc jeśli zaplanujemy urlop na piątek 18 kwietnia, zyskamy 4 dni bez pracy. 

 

  • Maj

 

Maj to najlepsza okazja do tego, by wygospodarować nieco więcej wolnego i na przykład uciec od miasta na wypoczynek na łonie przyrody. Jak zatem wyglądać będzie majówka 2025? Święto 1 maja to czwartek, a 3 maja – sobota, a więc za ten dzień pracownikowi należy się inny dzień wolny.

 

Planując urlop na piątek 2 maja, zyskamy 4-dniowy weekend. Jeśli pracodawca zgodziłby się na udzielenie dnia wolnego za sobotnie święto w poniedziałek 5 maja, majówka 2025 może wydłużyć się aż do 5 dni. 

 

  • Czerwiec 

 

Na kolejny długi weekend nie musimy długo czekać, bo okazja do niego nadarzy się już w czerwcu. Boże Ciało, które przypada w czwartek 19 czerwca, daje nam możliwość wydłużenia weekendu do 4 dni, planując tylko jeden dzień urlopu w piątek, 20 czerwca. 

 

  • Sierpień

 

Wniebowzięcie NMP oraz Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia 2025 roku, w piątek. Dzięki temu mamy 3 dni wolnego (15-17 sierpnia) bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

 

  • Listopad

 

Przypadające we wtorek 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości daje nam doskonałą okazję do wydłużenia weekendu do 4 dni wolnych. Wystarczy, że urlop zaplanujemy na poniedziałek, 10 listopada.

 

  • Grudzień

 

Jeśli Prezydent złoży podpis na ustawie, dd 2025 roku dodatkowym dniem wolnym od pracy będzie także 24 grudnia, czyli Wigilia. Święta Bożego Narodzenia wypadają z kolei w czwartek i piątek. Dzięki temu wystarczy zaplanować jedynie dwa dni urlopu – 22 i 23 grudnia (poniedziałek i wtorek), by świąteczny odpoczynek przedłużyć aż do tygodnia. Osoby, które chciały zaplanować dłuższy wyjazd i dwutygodniowe wakacje zimą, powinny rozważyć wzięcie dodatkowego urlopu po świętach – 29, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia. 

 

 

Święto w sobotę – czy należy się za nie dzień wolny?

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny.

 

Kodeks pracy, art. 130 § 2:

 

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. 

 

W praktyce oznacza to, że w przypadku, gdy ustawowe święto przypada w sobotę, pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego w pracy. W 2025 roku z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia dwukrotnie – pierwsza okazja do dodatkowego dnia wolnego w tygodniu pojawi się już w maju, druga – w listopadzie. Z racji tego, że Święto Konstytucji 3 Maja wypada w sobotę, pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny. Ta sama zasada będzie dotyczyła 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych przypadających również w wolną sobotę. 

 

Ile mamy dni pracujących w 2025 roku?

 

Liczba dni pracy w 2025 roku wyniesie łącznie 250 dni, czyli 2000 godzin. Oznacza to, że w całym roku będziemy mieli do dyspozycji 115 dni wolnych od pracy, a w tym 14 dni świątecznych. 

 

Czytaj takżeKto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

 

Kalendarz dni wolnych od pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile jest dni wolnych od pracy 2025?

 

W 2025 jest 115 dni wolnych od pracy. Jest to łączna liczba sobót, niedziel i innych dni świątecznych.

 

  • Czy dni ustawowo wolne od pracy są płatne?

 

Pracownikowi, który wykonuje pracę w święta, pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas przysługuje mu prawo do wynagrodzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    17 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    21 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.