Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Digital marketing – na czym polega? Dlaczego warto go wdrożyć?

Digital marketing – na czym polega? Dlaczego warto go wdrożyć?

 
Digital marketing – na czym polega? Dlaczego warto go wdrożyć?

Prowadzisz własną firmę i jeszcze nie reklamujesz jej w internecie? Najwyższy czas, by to naprawić. Niezależnie od branży, w której działasz, dobrze poprowadzona kampania marketingowa potrafi zdziałać cuda, gdy chodzi o rozpoznawalność marki. Ta z kolei przekłada się większą liczbę klientów i co za tym idzie – wyższe dochody. Na początek zapoznaj się z pojęciem digital marketingu. Czym jest i w jaki sposób różni się od marketingu tradycyjnego?

 

Czym jest digital marketing?

 

Digital marketing to inaczej marketing cyfrowy, a więc prowadzony w sieci, za pomocą narzędzi cyfrowych. Odbiorcami treści reklamowych są w związku z tym użytkownicy internetu, korzystający z komputerów, tabletów czy telefonów.

 

W tradycyjnie prowadzonej akcji promocyjnej stosuje się takie elementy jak: plakaty i banery, ulotki, reklamy w radiu i telewizji, promocyjne artykuły i wywiady w prasie. Jak zapewne wiesz, te wszystkie elementy mają swój wymiar cyfrowy – w postaci banerów reklamowych spotykanych na różnych stronach, artykułów sponsorowanych, podcastów, reklam w mediach społecznościowych itp. Digital marketing oznacza jednak znacznie więcej.


Digital marketing – komponenty

 

Do podstawowych elementów marketingu cyfrowego należą:

 

  • prowadzenie zoptymalizowanej strony / sklepu / bloga firmowego,
  • pozycjonowanie za pomocą technik SEO tychże witryn w wyszukiwarce internetowej, między innymi poprzez zamieszczanie na nich fraz kluczowych, (w naszej części świata zwykle bierze się pod uwagę jedynie Google jako najbardziej popularną),
  • content marketing – publikacja sponsorowanych treści: artykułów, wpisów, wywiadów, filmików, podcastów itp. zawierających elementy reklamowe,
  • kampanie Google Ads, w ramach których w różnych miejscach – w wynikach wyszukiwania, na witrynach partnerskich – zamieszczane są linki sponsorowane,
  • e-mail marketing – rozsyłanie treści reklamowych za pomocą poczty elektronicznej,
  • social media marketing – oznacza zarówno prowadzenie profili na platformach społecznościowych, jak i korzystanie z różnych narzędzi pozwalających na publikację reklam, np. Facebook Ads.
  • umieszczanie produktów firmy na aukcjach internetowych,
  • dbanie o wysoki ranking produktów/usług firmy w Google, porównywarkach cen i na innych platformach.

 

Komponentów marketingu cyfrowego jest więcej, a ponadto ciągle pojawiają się nowe sposoby na dotarcie do klientów. Reklamowanie marki w sieci to zatem złożony proces. Nie warto się jednak zniechęcać, gdyż trudno przecenić korzyści płynące z dobrze prowadzonego digital marketingu.

 

Digital marketing – zalety


Kiedy decydujesz się na tradycyjny baner reklamowy w przestrzeni miejskiej, nie masz wielkiego wpływu na to, do kogo on dotrze. Podobnie rzecz ma się z reklamą w telewizji – jej odbiorcą jest po prostu widz danej stacji. Digital marketing z kolei pozwala na dotarcie do dokładnie tej grupy docelowej, na jakiej Ci najbardziej zależy – poprzez specyfikację komunikatów reklamowych, zamieszczanie reklam w konkretnych miejscach w sieci itp.

 

Co więcej, jest wiele narzędzi analitycznych pozwalających na lepsze poznanie preferencji wybranej grupy docelowej, np. jej przyzwyczajeń zakupowych, wieku, płci, miejsca zamieszkania (miasto czy wieś), a nawet wartości, jakimi się kieruje itp. Te wszystkie dane pozwalają na przygotowanie takiej oferty, która ma największą szansę trafić w gusta wybranej grupy.

 

Siłą digital marketingu jest oczywiście również to, że odbiorców reklamy jest znacznie więcej niż w przypadku korzystania z tradycyjnych środków przekazu. Dotarcie do nowych grup konsumentów przekłada się na większą liczbę klientów.

Kampanie marketingu cyfrowego są także znacznie bardziej elastyczne od tych tradycyjnych, szybko dostosowują się do nastrojów konsumenckich.

 

Zalet digital marketingu jest sporo i trudno wymienić je wszystkie. Tego typu kampanie przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie lub zlecić je specjalistycznym firmom.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?