Bywa, że zastanawiamy się, czy coś można zrobić prościej, szybciej, mniejszym nakładem pracy. Przyzwyczajeni do rutyny często jednak nie zauważamy obszarów, w których drobne zmiany mają szansę przynieść ogromne efekty i poprawić naszą wydajność. W efektywnym zarządzaniu czasem może pomóc diagram spaghetti. Do czego służy i co ma wspólnego z długimi nitkami makaronu?
Diagram spaghetti – czym jest?
Diagram spaghetti to jedno z narzędzi lean managementu. Filozofia lean jest wykorzystywana zarówno w przedsiębiorstwach prywatnych, jak i publicznych instytucjach (lean government). Zmierza do tego, by firma osiągała maksymalną wartość przy zużyciu minimalnych zasobów, dzięki dobremu planowaniu, organizacji procesów i pracy, która bazuje na efektywnym zarządzaniu potencjałem pracowników. Jednym z założeń lean jest ograniczenie marnotrawstwa – redukcja kosztów i poprawa wydajności pracy, wyeliminowanie przestojów, zbędnego wysiłku wkładanego w daną czynność przez pracownika.
Diagram spaghetti pozwala wykryć obszary, w których takie niepotrzebne aktywności występują. Jest to możliwe dzięki obserwacji ruchu produktu czy usługi zgodnie z rozmieszczeniem stanowisk pracy w firmie.
Tworzenie diagramu nie jest skomplikowane. Ważne, aby pracował nad nim cały zespół. Żeby stworzyć diagram, należy nanieść na plan zakładu pracy linie, wg ruchu produktu albo usługi w kolejnych etapach produkcji. Jednocześnie można analizować transport wewnętrzny kilku produktów/ usług, zaznaczając ich ścieżki różnymi kolorami. Następnie należy zmierzyć, jaki czas zajmuje pokonanie określonych odległości między kolejnymi stanowiskami.
Analizując tak przygotowany diagram, można zauważyć ewentualne straty wynikające ze złego rozlokowania stanowisk czy działów w zakładzie, które powoduje niepotrzebny ruch, wydłużenie ścieżek transportowych. To dobra podstawa do wprowadzenia sprzyjających wydajności zmian!
Diagram spaghetti – gdzie możemy go użyć?
Diagram spaghetti można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Z założenia służy on do obserwacji ruchu produktu albo usługi w firmie i sprawdzenia, na ile taki transport wewnętrzny jest optymalny. Z powodzeniem prześledzimy z jego pomocą także przepływ dokumentów w firmie albo drogę, jaką musi przebyć pracownik, chcąc dopiąć projekt. Być może okaże się, że warto przenieść jakieś stanowisko w inne miejsce albo zmniejszyć częstotliwość ruchów między stanowiskami...
Diagram spaghetti – przykłady
Ścieżki nakreślone na planie zakładu pracy, zwłaszcza jeśli analizuje się drogi kilku produktów, usług czy pracowników, mogą być długie i splątane niczym nitki makaronu. Diagram świetnie sprawdzi się przy planowaniu organizacji pracy w firmie, kiedy w związku z pandemią należy zachować dystans między pracownikami lub klientami. Analiza tego, jakie ścieżki pokonują dane osoby, jaki czas im to zajmuje, pomoże wybrać bezpieczniejsze i wygodniejsze drogi, odpowiednio zaaranżować przestrzeń.