Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Diagram Ishikawy – definicja, przyklady, zastosowanie

Diagram Ishikawy – definicja, przyklady, zastosowanie

 
Diagram Ishikawy – definicja, przyklady, zastosowanie

Ważny projekt zakończył się fiaskiem? Zespół nie zrealizował założeń w terminie, nikt do końca nie wie, w którym momencie praca przestała iść, jak powinna i lawinowo wszystko zaczęło się psuć? Czy zawinił trudny pracownik, złe zarządzanie, niewystarczające materiały… W wychwyceniu źródła problemu pomoże diagram Ishikawy. To warte wdrożenia w zarządzaniu projektami narzędzie umożliwia przyczynowo-skutkową analizę danego zagadnienia. Na czym dokładnie polega diagram? Jakie są jego przykładowe zastosowania?

 

Diagram Ishikawy – co to jest?

 

Diagram wziął swoją nazwę od nazwiska swojego autora, Kaoru Ishikawy, japońskiego teoretyka zarządzania oraz profesora na Uniwersytecie Tajwańskim. Metoda nazywana też bywa diagramem rybiej ości i jest wykorzystywana w koncepcji lean managementu.

Prosty w przygotowaniu wykres prezentuje w formie graficznej skutek oraz jego przyczyny – podzielone na kategorie i uporządkowane, aby łatwiej było wyciągać z nich wnioski. Diagram przyczynowo-skutkowy ma różne rodzaje. W zależności od potrzeb dodaje się nie tylko główne przyczyny w poszczególnych kategoriach, ale też przyczyny szczegółowe.

 

Diagram Ishikawy – do czego służy?


Chcesz przeanalizować problem z zastosowaniem diagramu Ishikawy? Jak zrobić taki wykres?

W zależności od tego, co ma być przedmiotem analizy przyczynowo-skutkowej, w diagramie Ishikawy można przyjąć:

  • układ przedmiotowy – służący do analizy przyczyn problemów pod kątem technicznym, np. wadliwych materiałów,
  • układ technologiczny – pokazuje przyczyny złej jakości produktów końcowych analizowane pod kątem procesów technologicznych,
  • układ czynników towarzyszących – najbardziej uniwersalny, może być wykorzystywany np. do rozpatrywania problemów w strategii przedsiębiorstwa.


W układzie czynników uczestniczących wykorzystuje się standardowo 6 kategorii przyczyn. Są to:

  • człowiek (manpower),
  • maszyny (machinery),
  • materiały (materials),
  • metody (methods),
  • kierownictwo/zarządzanie (management),
  • otoczenie (environment).


Pracę na wykresie przyczynowo-skutkowym należy rozpocząć od określenia skutku – błędu, którego przyczyny chce się zbadać. Ważne, aby w przygotowanie wykresu zaangażowany był cały zespół odpowiedzialny za dany projekt. Następnie w każdej kategorii przyczyn wybiera się te stanowiące problem do rozwiązania. Należy robić to kolejno, do następnej kategorii przechodzi się dopiero po dokładnym przeanalizowaniu poprzedniej.

 

Diagram Ishikawy – przykłady


Diagram Ishikawy ma szerokie zastosowania. Korzystając z niego, można całościowo spojrzeć na przyczyny porażki, znaleźć wszystkie możliwe problemy i zauważyć związki między poszczególnymi czynnikami.

Załóżmy, że analizujemy problem przekroczenia terminu na realizację projektu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Przykładowo w kategorii człowiek – być może firma wdraża nowych pracowników, którzy nie są jeszcze w pełni samodzielni, co wydłuża czas realizacji ich zadań. Inną przyczyną fiaska może być fakt, że kluczowe dla projektu osoby były na zwolnieniu lekarskim. Prawdopodobne jest także, że opóźnienie wynikało z problemów w obszarze maszyn – zepsuty komputer, problemy z drukarką itd. również mogą opóźnić pracę. Warto sobie zadawać też dodatkowe pytanie – dlaczego dany problem wystąpił – być może ktoś nie dopilnował terminów serwisowania sprzętu, wygasła licencja itd. Kolejny potencjalny problem to źle wybrana metoda działań, niewystarczający research. W kategorii managementu także mogły wystąpić przeszkody – częsta zmiana planów, brak feedbacku, który wyeliminowałby błędy wcześniej. Prawdopodobny jest scenariusz, zgodnie z którym przekroczenie terminu było wynikiem decyzji klienta – brakiem kontaktu, zmianą ważnych założeń projektu.

Umieszczenie wszystkich problemów na diagramie pozwoli po pierwsze globalnie ocenić przyczyny niepowodzenia, po drugie odkryć, z czego wynikały problemy. Taka wiedza jest bardzo cenna w zarządzaniu projektami i daje szansę w przyszłości nie powielać błędnych schematów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.