Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Despotyczny szef - jak sobie z nim radzić?

Despotyczny szef - jak sobie z nim radzić?

 
Despotyczny szef - jak sobie z nim radzić?

Duży wpływ na jakość naszej pracy ma zachowanie przełożonego - czy i w jaki sposób nas motywuje, wspiera. Wiele się mówi o integracji załogi, o różnych systemach zarządzania. Jak jednak poradzić sobie z sytuacją, w której nasz przełożony okazuje się być despotą?

 

Cechy charakteru despoty

 

Takiego szefa nie trudno rozpoznać. Zawsze ma rację i oczekuje bezwzględnego posłuszeństwa. Czuje się bezkarnie, więc najczęściej stosuje radykalne metody koordynacji grupy, włączając w to poniżanie i upokarzanie. Miewa zmienne nastroje, daje się ponieść negatywnym emocjom i z reguły wyładowuje je na podwładnych.

 

Despotyczny szef jest przekonany o swojej absolutnej władzy. Co za tym idzie - nie przyzna się do błędów, uznając, że to nie on zawinił. Będzie za to poszukiwał kozła ofiarnego wśród personelu.

 

W jego zespole raczej nie ma szans na kreatywne pomysły, wdrażanie nowych rozwiązań. Istnieje też zagrożenie, że toksyczny szef będzie próbował przywłaszczyć sobie najciekawsze koncepcje i przedstawić jako swoje.

 

Jeśli twój przełożony pasuje do powyższego opisu, najprawdopodobniej masz do czynienia z osobą, której celem jest osiągnięcie bezwzględnej władzy, niezależnie od rodzaju służących do tego środków i bez respektowania zasad etyki. Jak sobie poradzić z szefem despotą?

 

Toksyczny szef - co robić?

 

Pamiętajmy, że wyżej wymienione cechy opisują zachowania długotrwałe, niezmienne. Jeśli bowiem złym szefem określamy kogoś, komu raz zdarzyło się „wybuchnąć” w naszym towarzystwie, to tak naprawdę nigdy nie znajdziemy idealnego przełożonego.

 

A więc zanim zaczniemy oskarżać o despotyzm, przeanalizujmy sytuację. Zastanówmy się, od jak dawna obserwujemy toksyczne zachowanie - może pojawiło się np. w przypadku tylko jednego projektu (wywołane jego trudnością) lub powstało na skutek ciężkiego wydarzenia w życiu osobistym przełożonego. Nic nie usprawiedliwia tyranizowania podwładnych, jednak znając powody takiego zachowania, łatwiej będzie nam sobie z nim poradzić. Jeśli jest ono wywołane jakimś problemem, czasem najprostszym rozwiązaniem będzie po prostu przeczekać trudny moment.

 

Jeśli jednak zachowanie przełożonego jest długotrwałe i raczej nie zanosi się na zmianę, należy podjąć odpowiednie kroki. Nie są to łatwe decyzje, lecz powinno się wyraźnie postawić granice i dać do zrozumienia, że nie życzymy sobie takiej toksycznej relacji. Można zaprosić przełożonego na prywatną rozmowę i wyjaśnić, co według nas dzieje się nie tak. Taka postawa pracownika często sprawia, że despotyczny zwierzchnik traci odwagę do dalszych obelg. Z reguły żywi się bowiem strachem innych - a skoro nie okazujemy takich uczuć, jakich oczekuje despota, może zrezygnować z dalszego tyranizowania.

 

Szef despota - jak sobie z nim radzić?

 

Despota, tyran najczęściej szuka widowni. Żeby poczuć władzę, musi mieć obserwatorów, wśród których ją zademonstruje. Dlatego, jeśli nie odnosi się bezpośrednio i konstruktywnie do naszych obowiązków to po prostu ignorujmy jego wybuchy. Nie poddawajmy się emocjom. Mimo krzyków szefa nadal bądźmy opanowani, odpowiadajmy rzeczowo na ewentualne zarzuty. Dawajmy jak najmniej pretekstów do ataków. Pamiętajmy też o tym, by się nie mścić. Mimo wszystko to nadal nasz szef. Jeśli nawet przez chwilę będziemy mieli satysfakcję, że się odegraliśmy, to w dłuższej perspektywie tylko sobie zaszkodzimy. Damy do zrozumienia, że przejmujemy się jego zachowaniem i sprowokujemy jeszcze więcej nieprzyjemnych sytuacji.

W przypadku, gdy obowiązki zależą w bardzo dużym stopniu od informacji i narzędzi dostarczanych przez przełożonego, miejmy wszystko zapisane, udokumentowane. Notatki ze spotkań, maile wyjaśniające to podstawy do zachowania jasności komunikatów. Nie bójmy się dopytywać, jeśli coś jest dla nas niezrozumiałe. Toksyczny szef może próbować przekazywać tylko szczątkowe informacje, albo nawet ignorować fakt, że potrzebujemy danych do wykonania zadania.

 

To przykłady jak zabezpieczyć się przed wszelkimi toksycznymi zachowaniami szefa. Jednak jeśli bezpośrednia rozmowa z przełożonym nie przynosi efektów, warto zastanowić się nad poważniejszymi krokami. Jeśli cały zespół widzi problem, dobrze jest wystosować wspólną skargę do przełożonych naszego zwierzchnika. Coraz nowocześniejsze korporacje mają świadomość, że zadowolenie z pracy i poczucie bezpieczeństwa wpływają na efektywność firmy. Kiedy większa grupa wykaże, że problem tkwi w liderze, ich głos z pewnością zostanie wysłuchany.

 

W większych przedsiębiorstwach powołane są też specjalne stanowiska, obejmujące swoim działaniem kwestię relacji między współpracownikami.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.