Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Despotyczny szef - jak sobie z nim radzić?

Despotyczny szef - jak sobie z nim radzić?

 
Despotyczny szef - jak sobie z nim radzić?

Duży wpływ na jakość naszej pracy ma zachowanie przełożonego - czy i w jaki sposób nas motywuje, wspiera. Wiele się mówi o integracji załogi, o różnych systemach zarządzania. Jak jednak poradzić sobie z sytuacją, w której nasz przełożony okazuje się być despotą?

 

Cechy charakteru despoty

 

Takiego szefa nie trudno rozpoznać. Zawsze ma rację i oczekuje bezwzględnego posłuszeństwa. Czuje się bezkarnie, więc najczęściej stosuje radykalne metody koordynacji grupy, włączając w to poniżanie i upokarzanie. Miewa zmienne nastroje, daje się ponieść negatywnym emocjom i z reguły wyładowuje je na podwładnych.

 

Despotyczny szef jest przekonany o swojej absolutnej władzy. Co za tym idzie - nie przyzna się do błędów, uznając, że to nie on zawinił. Będzie za to poszukiwał kozła ofiarnego wśród personelu.

 

W jego zespole raczej nie ma szans na kreatywne pomysły, wdrażanie nowych rozwiązań. Istnieje też zagrożenie, że toksyczny szef będzie próbował przywłaszczyć sobie najciekawsze koncepcje i przedstawić jako swoje.

 

Jeśli twój przełożony pasuje do powyższego opisu, najprawdopodobniej masz do czynienia z osobą, której celem jest osiągnięcie bezwzględnej władzy, niezależnie od rodzaju służących do tego środków i bez respektowania zasad etyki. Jak sobie poradzić z szefem despotą?

 

Toksyczny szef - co robić?

 

Pamiętajmy, że wyżej wymienione cechy opisują zachowania długotrwałe, niezmienne. Jeśli bowiem złym szefem określamy kogoś, komu raz zdarzyło się „wybuchnąć” w naszym towarzystwie, to tak naprawdę nigdy nie znajdziemy idealnego przełożonego.

 

A więc zanim zaczniemy oskarżać o despotyzm, przeanalizujmy sytuację. Zastanówmy się, od jak dawna obserwujemy toksyczne zachowanie - może pojawiło się np. w przypadku tylko jednego projektu (wywołane jego trudnością) lub powstało na skutek ciężkiego wydarzenia w życiu osobistym przełożonego. Nic nie usprawiedliwia tyranizowania podwładnych, jednak znając powody takiego zachowania, łatwiej będzie nam sobie z nim poradzić. Jeśli jest ono wywołane jakimś problemem, czasem najprostszym rozwiązaniem będzie po prostu przeczekać trudny moment.

 

Jeśli jednak zachowanie przełożonego jest długotrwałe i raczej nie zanosi się na zmianę, należy podjąć odpowiednie kroki. Nie są to łatwe decyzje, lecz powinno się wyraźnie postawić granice i dać do zrozumienia, że nie życzymy sobie takiej toksycznej relacji. Można zaprosić przełożonego na prywatną rozmowę i wyjaśnić, co według nas dzieje się nie tak. Taka postawa pracownika często sprawia, że despotyczny zwierzchnik traci odwagę do dalszych obelg. Z reguły żywi się bowiem strachem innych - a skoro nie okazujemy takich uczuć, jakich oczekuje despota, może zrezygnować z dalszego tyranizowania.

 

Szef despota - jak sobie z nim radzić?

 

Despota, tyran najczęściej szuka widowni. Żeby poczuć władzę, musi mieć obserwatorów, wśród których ją zademonstruje. Dlatego, jeśli nie odnosi się bezpośrednio i konstruktywnie do naszych obowiązków to po prostu ignorujmy jego wybuchy. Nie poddawajmy się emocjom. Mimo krzyków szefa nadal bądźmy opanowani, odpowiadajmy rzeczowo na ewentualne zarzuty. Dawajmy jak najmniej pretekstów do ataków. Pamiętajmy też o tym, by się nie mścić. Mimo wszystko to nadal nasz szef. Jeśli nawet przez chwilę będziemy mieli satysfakcję, że się odegraliśmy, to w dłuższej perspektywie tylko sobie zaszkodzimy. Damy do zrozumienia, że przejmujemy się jego zachowaniem i sprowokujemy jeszcze więcej nieprzyjemnych sytuacji.

W przypadku, gdy obowiązki zależą w bardzo dużym stopniu od informacji i narzędzi dostarczanych przez przełożonego, miejmy wszystko zapisane, udokumentowane. Notatki ze spotkań, maile wyjaśniające to podstawy do zachowania jasności komunikatów. Nie bójmy się dopytywać, jeśli coś jest dla nas niezrozumiałe. Toksyczny szef może próbować przekazywać tylko szczątkowe informacje, albo nawet ignorować fakt, że potrzebujemy danych do wykonania zadania.

 

To przykłady jak zabezpieczyć się przed wszelkimi toksycznymi zachowaniami szefa. Jednak jeśli bezpośrednia rozmowa z przełożonym nie przynosi efektów, warto zastanowić się nad poważniejszymi krokami. Jeśli cały zespół widzi problem, dobrze jest wystosować wspólną skargę do przełożonych naszego zwierzchnika. Coraz nowocześniejsze korporacje mają świadomość, że zadowolenie z pracy i poczucie bezpieczeństwa wpływają na efektywność firmy. Kiedy większa grupa wykaże, że problem tkwi w liderze, ich głos z pewnością zostanie wysłuchany.

 

W większych przedsiębiorstwach powołane są też specjalne stanowiska, obejmujące swoim działaniem kwestię relacji między współpracownikami.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Elektryk / Elektromonter

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.