Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Delegacja samochodem prywatnym - zasady, koszty, rozliczenie, kilometrówka

Delegacja samochodem prywatnym - zasady, koszty, rozliczenie, kilometrówka

 
Delegacja samochodem prywatnym - zasady, koszty, rozliczenie, kilometrówka

Delegacja samochodem prywatnym - zasady

 

Wiele stanowisk wiąże się z obowiązkiem wyjazdów w podróże służbowe. Trzeba odwiedzić klienta, sprawdzić postępy działania, porozumiewać się z podwykonawcami, przetestować produkt w innych warunkach. Jedni podchodzą do takich wyjazdów z entuzjazmem, inni ze sporym dystansem.

 

Dla wielu samo miejsce docelowe podróży nie stanowi problemu, natomiast koszmarem jest dojazd. I mimo że to pracodawca narzuca nam środek transportu, to jednak czasami, na wniosek pracownika, istnieje możliwość wyjazdu na delegację samochodem prywatnym.

 

Zasady zwrotu kosztów podróży służbowej (dojazdy, przejazdy, noclegi i inne), w zależności od przedsiębiorstw, regulowane są w odpowiednich dokumentach. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej jest jednym z nich i dotyczy przedsiębiorstw z sektorów opisanych w nazwie rozporządzenia.
Natomiast w innych przypadkach regulacje dotyczące rozliczeń za przejazdy samochodem prywatnym mogą znaleźć się w umowie o pracę, regulaminie wynagrodzenia lub układzie zbiorowym pracy.

 

Jednak podstawową zasadą jest ta, że za podróż służbową należą się pracownikowi diety i zwrot odpowiednich kosztów.

 

Koszt przejazdu samochodem w podróży służbowej

 

Rozliczenie delegacji samochodem prywatnym opiera się na przemnożeniu dwóch czynników. Pierwszym z nich jest liczba przejechanych kilometrów, drugim kilometrówka (stawka za jeden kilometr przebiegu).


Stawka za kilometr samochodem prywatnym ustalona jest na podstawie pojemności silnika:
• do 900 cm3 – 0,5214 zł,
• powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

 

Należy dodać, iż są to maksymalne stawki - czyli przelicznik nie może być wyższy niż w wymienionych punktach.

 

Podróż służbowa prywatnym samochodem - rozliczenie

 

Koszt przejazdu samochodem podczas podróży służbowej powinien zostać zwrócony pracownikowi na podstawie podanych przeliczników.
Pracodawca będzie mógł sobie te wydatki wliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

 

Dodatkowo, jeśli pracownik ponosił inne koszty związane z podróżą, np. płatne parkowanie, wjazd na autostrady itp., to one również mogą zostać włączone do kosztów podróży podlegających rozliczeniu. Powinny jednak być udokumentowane.

Do 14 dni od ukończenia podróży służbowej pracownik ma obowiązek rozliczyć się z poniesionych kosztów.

 

Delegacja własnym samochodem a kilometrówka

 

Przeliczanie kilometrówki  znajduje zastosowanie podczas podróży służbowej prywatnym samochodem, ale jest też brane pod uwagę, gdy samochód pracownika jest nieustannie wykorzystywany w działalności firmy (takie użytkowanie powinno być oparte na odpowiedniej umowie między pracodawcą a pracownikiem). Prowadzi się wtedy ewidencję przebiegu pojazdu. Wypełnia ją pracownik, natomiast podsumowania dokonuje przedsiębiorca.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.