Województwo wielkopolskie odznacza się najniższą stopą bezrobocia ze wszystkich polskich województw i ten stan utrzymuje się od dawna. Struktura gospodarki regionu jest zróżnicowana. Za jej filary uznać można przede wszystkim przemysł, usługi, także usługi dla biznesu, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze. Główny Urząd Statystyczny opublikował Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa wielkopolskiego – marzec 2022 r. Jak zmieniły się przeciętne zatrudnienie i przeciętna płaca w Wielkopolsce? Jaki jest poziom bezrobocia w województwie? Oto skrót najważniejszych danych z raportu.
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w województwie wielkopolskim
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2022 r. wynosiło w woj. wielkopolskim 846,8 tys. osób. W porównaniu do lutego 2022 r. to wzrost o 0,2%, a do marca 2021 r. – o 3,4%.
Jak wspomniano na wstępie, jednym z filarów wielkopolskiej gospodarki jest przemysł. 38,3% ogółu zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw pracuje w przetwórstwie przemysłowym. Wyróżnia się również handel, naprawa pojazdów samochodowych – 32,9% zatrudnionych.
Stopa bezrobocia rejestrowanego
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, tak i marcu 2022 r. woj. wielkopolskie odnotowało najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego. Poziom krajowy to 5,4%, natomiast wskaźnik dla województwa wyniósł 3,1% i był tym samym o 0,1 p. proc. mniejszy niż w lutym 2022 r. (czytaj też: rynek pracy w województwie wielkopolskim w lutym 2022 roku) i o 1,0 p. proc. mniejszy niż w marcu poprzedniego roku.
Na koniec marca 2022 r. w ewidencji wielkopolskich urzędów pracy zarejestrowanych było 50,4 tys. osób bezrobotnych.
Bezrobotni zarejestrowani na 1 ofertę pracy w województwie wielkopolskim
Jak czytamy w przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny sprawozdaniu:
W marcu br. do urzędów pracy zgłoszono 9,0 tys. ofert zatrudnienia, tj. o 2,2% mniej niż przed miesiącem i o 2,0% mniej niż przed rokiem. W końcu miesiąca na 1 ofertę pracy przypadało 8 bezrobotnych, podobnie jak w lutym br. i wobec 12
bezrobotnych w marcu ub. roku.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
Przeglądając oferty pracy w Poznaniu, można zauważyć, że coraz więcej firm podaje w ogłoszeniach proponowane wynagrodzenie. Wielkopolskie firmy są konkurencyjne pod względem finansowym. Ile wynosi tu przeciętna płaca?
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2022 r. było w woj. wielkopolskim równe 5997,10 zł brutto. Od poprzedniego miesiąca wzrosło o 8,4%, a w porównaniu do marca 2021 r. – o 9,2%. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce to 6665,64 zł.
Źródło: dane GUS