Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dane o wypadkach przy pracy w 2020 roku

Dane o wypadkach przy pracy w 2020 roku

 
Dane o wypadkach przy pracy w 2020 roku

Mimo licznych regulacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązkowych szkoleń, przeglądów technicznych urządzeń itp. wciąż dochodzi do wypadków przy pracy. Jakie są tego przyczyny? Gdzie niebezpieczne zdarzenia mają miejsce najczęściej? Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat poszkodowanych w wypadkach w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

 

W 2020 r. zgłoszono łącznie 62 740 osób, które uległy wypadkom przy pracy. Choć to niemała liczba, warto zauważyć, że wypadków było o 24,6% mniej niż w roku 2019. Twórcy sprawozdania zauważają:

 

Na spadek liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy wpływ miała sytuacja związana z pandemią COVID-19. W wielu obszarach zostały wprowadzone obostrzenia, a tam, gdzie charakter pracy na to pozwalał, pracodawcy kierowali swoich pracowników na pracę zdalną (źródło: Wypadki przy pracy w 2020 r./GUS).

 

Najwięcej wypadków miało miejsce w zakładach przetwórstwa przemysłowego (34,5% wszystkich zdarzeń), a najmniej w firmach zajmujących się informacją i komunikacją (0,4%).

 

Najwięcej poszkodowanych pracowało w charakterze operatorów maszyn i urządzeń wydobywczych i przetwórczych (11,1% poszkodowanych), robotników obróbki metali (10,6%), mechaników maszyn i urządzeń oraz na pokrewnych stanowiskach (10,6%).

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy w 2020 roku według:

 

  • województw

 

Najwięcej wypadków, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, miało miejsce w województwach: śląskim (14,5% ogółu zdarzeń), mazowieckim i wielkopolskim (po 12,2%).

 

  • płci

 

Wypadkom częściej ulegali panowie, którzy stanowili 63,1% poszkodowanych. Mężczyźni stanowili zarazem zdecydowaną większość poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych – 96,3% i w wypadkach ciężkich – 84,9%.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy według stażu pracy w 2020 roku

 

W 2020 r. najczęściej dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osób o krótkim stażu pracy. 32,0% poszkodowanych to osoby pracujący maksymalnie rok. W przypadku takich osób, wypadkom najczęściej ulegali zatrudnieni w zakładach przetwórstwa przemysłowego (32,4%).

 

Przyczyny wypadków przy pracy w 2020 r.

 

Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest nieodpowiednie zachowanie pracownika (60,8% zdarzeń), w tym:

  • niedostateczna koncentracja uwagi – 26,1%,
  • zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem – 23,3%.

 

8,3% wypadków było spowodowanych niewłaściwym stanem czynnika materialnego, 7,1% niewłaściwym samowolnych zachowaniem zatrudnionego, 6,8% nieprawidłowym zachowaniem się pracownika, 5,4% niewłaściwą organizacją stanowiska pracy.

 

Najczęściej dochodziło do zderzenia z nieruchomym obiektem lub uderzenia w niego (31,0% wypadków). Kolejne 20,5% wynikało ze zderzeń z obiektami w ruchu.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy według umiejscowienia urazu w 2020 roku

 

Poszkodowani najczęściej doznawali urazów:

  • kończyn górnych – 44,2%,
  • kończyn dolnych – 35,4%,
  • głowy – 9,8%.

 

Na podstawie zebranych danych twórcy raportu następująco rysują portret statystycznego poszkodowanego:

Podsumowując, w 2020 r. osobą poszkodowaną w wypadku przy pracy był najczęściej mężczyzna, w wieku 40-49 lat, pracujący w przetwórstwie przemysłowym, w sektorze prywatnym, w zakładzie o liczbie pracujących 50-249 osób, jako operator maszyn i urządzeń wydobywczych i przetwórczych, ze stażem pracy 1 rok i mniej. Najczęściej doznawał on urazu kończyn górnych i był niezdolny do pracy przez okres 4-13 dni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.