Mimo licznych regulacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązkowych szkoleń, przeglądów technicznych urządzeń itp. wciąż dochodzi do wypadków przy pracy. Jakie są tego przyczyny? Gdzie niebezpieczne zdarzenia mają miejsce najczęściej? Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat poszkodowanych w wypadkach w czasie wykonywania obowiązków służbowych.
W 2020 r. zgłoszono łącznie 62 740 osób, które uległy wypadkom przy pracy. Choć to niemała liczba, warto zauważyć, że wypadków było o 24,6% mniej niż w roku 2019. Twórcy sprawozdania zauważają:
Na spadek liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy wpływ miała sytuacja związana z pandemią COVID-19. W wielu obszarach zostały wprowadzone obostrzenia, a tam, gdzie charakter pracy na to pozwalał, pracodawcy kierowali swoich pracowników na pracę zdalną (źródło: Wypadki przy pracy w 2020 r./GUS).
Najwięcej wypadków miało miejsce w zakładach przetwórstwa przemysłowego (34,5% wszystkich zdarzeń), a najmniej w firmach zajmujących się informacją i komunikacją (0,4%).
Najwięcej poszkodowanych pracowało w charakterze operatorów maszyn i urządzeń wydobywczych i przetwórczych (11,1% poszkodowanych), robotników obróbki metali (10,6%), mechaników maszyn i urządzeń oraz na pokrewnych stanowiskach (10,6%).
Poszkodowani w wypadkach przy pracy w 2020 roku według:
-
województw
Najwięcej wypadków, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, miało miejsce w województwach: śląskim (14,5% ogółu zdarzeń), mazowieckim i wielkopolskim (po 12,2%).
-
płci
Wypadkom częściej ulegali panowie, którzy stanowili 63,1% poszkodowanych. Mężczyźni stanowili zarazem zdecydowaną większość poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych – 96,3% i w wypadkach ciężkich – 84,9%.
Poszkodowani w wypadkach przy pracy według stażu pracy w 2020 roku
W 2020 r. najczęściej dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osób o krótkim stażu pracy. 32,0% poszkodowanych to osoby pracujący maksymalnie rok. W przypadku takich osób, wypadkom najczęściej ulegali zatrudnieni w zakładach przetwórstwa przemysłowego (32,4%).
Przyczyny wypadków przy pracy w 2020 r.
Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest nieodpowiednie zachowanie pracownika (60,8% zdarzeń), w tym:
- niedostateczna koncentracja uwagi – 26,1%,
- zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem – 23,3%.
8,3% wypadków było spowodowanych niewłaściwym stanem czynnika materialnego, 7,1% niewłaściwym samowolnych zachowaniem zatrudnionego, 6,8% nieprawidłowym zachowaniem się pracownika, 5,4% niewłaściwą organizacją stanowiska pracy.
Najczęściej dochodziło do zderzenia z nieruchomym obiektem lub uderzenia w niego (31,0% wypadków). Kolejne 20,5% wynikało ze zderzeń z obiektami w ruchu.
Poszkodowani w wypadkach przy pracy według umiejscowienia urazu w 2020 roku
Poszkodowani najczęściej doznawali urazów:
- kończyn górnych – 44,2%,
- kończyn dolnych – 35,4%,
- głowy – 9,8%.
Na podstawie zebranych danych twórcy raportu następująco rysują portret statystycznego poszkodowanego:
Podsumowując, w 2020 r. osobą poszkodowaną w wypadku przy pracy był najczęściej mężczyzna, w wieku 40-49 lat, pracujący w przetwórstwie przemysłowym, w sektorze prywatnym, w zakładzie o liczbie pracujących 50-249 osób, jako operator maszyn i urządzeń wydobywczych i przetwórczych, ze stażem pracy 1 rok i mniej. Najczęściej doznawał on urazu kończyn górnych i był niezdolny do pracy przez okres 4-13 dni.