Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dane o wypadkach przy pracy w 2020 roku

Dane o wypadkach przy pracy w 2020 roku

 
Dane o wypadkach przy pracy w 2020 roku

Mimo licznych regulacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązkowych szkoleń, przeglądów technicznych urządzeń itp. wciąż dochodzi do wypadków przy pracy. Jakie są tego przyczyny? Gdzie niebezpieczne zdarzenia mają miejsce najczęściej? Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat poszkodowanych w wypadkach w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

 

W 2020 r. zgłoszono łącznie 62 740 osób, które uległy wypadkom przy pracy. Choć to niemała liczba, warto zauważyć, że wypadków było o 24,6% mniej niż w roku 2019. Twórcy sprawozdania zauważają:

 

Na spadek liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy wpływ miała sytuacja związana z pandemią COVID-19. W wielu obszarach zostały wprowadzone obostrzenia, a tam, gdzie charakter pracy na to pozwalał, pracodawcy kierowali swoich pracowników na pracę zdalną (źródło: Wypadki przy pracy w 2020 r./GUS).

 

Najwięcej wypadków miało miejsce w zakładach przetwórstwa przemysłowego (34,5% wszystkich zdarzeń), a najmniej w firmach zajmujących się informacją i komunikacją (0,4%).

 

Najwięcej poszkodowanych pracowało w charakterze operatorów maszyn i urządzeń wydobywczych i przetwórczych (11,1% poszkodowanych), robotników obróbki metali (10,6%), mechaników maszyn i urządzeń oraz na pokrewnych stanowiskach (10,6%).

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy w 2020 roku według:

 

  • województw

 

Najwięcej wypadków, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, miało miejsce w województwach: śląskim (14,5% ogółu zdarzeń), mazowieckim i wielkopolskim (po 12,2%).

 

  • płci

 

Wypadkom częściej ulegali panowie, którzy stanowili 63,1% poszkodowanych. Mężczyźni stanowili zarazem zdecydowaną większość poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych – 96,3% i w wypadkach ciężkich – 84,9%.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy według stażu pracy w 2020 roku

 

W 2020 r. najczęściej dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osób o krótkim stażu pracy. 32,0% poszkodowanych to osoby pracujący maksymalnie rok. W przypadku takich osób, wypadkom najczęściej ulegali zatrudnieni w zakładach przetwórstwa przemysłowego (32,4%).

 

Przyczyny wypadków przy pracy w 2020 r.

 

Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest nieodpowiednie zachowanie pracownika (60,8% zdarzeń), w tym:

  • niedostateczna koncentracja uwagi – 26,1%,
  • zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem – 23,3%.

 

8,3% wypadków było spowodowanych niewłaściwym stanem czynnika materialnego, 7,1% niewłaściwym samowolnych zachowaniem zatrudnionego, 6,8% nieprawidłowym zachowaniem się pracownika, 5,4% niewłaściwą organizacją stanowiska pracy.

 

Najczęściej dochodziło do zderzenia z nieruchomym obiektem lub uderzenia w niego (31,0% wypadków). Kolejne 20,5% wynikało ze zderzeń z obiektami w ruchu.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy według umiejscowienia urazu w 2020 roku

 

Poszkodowani najczęściej doznawali urazów:

  • kończyn górnych – 44,2%,
  • kończyn dolnych – 35,4%,
  • głowy – 9,8%.

 

Na podstawie zebranych danych twórcy raportu następująco rysują portret statystycznego poszkodowanego:

Podsumowując, w 2020 r. osobą poszkodowaną w wypadku przy pracy był najczęściej mężczyzna, w wieku 40-49 lat, pracujący w przetwórstwie przemysłowym, w sektorze prywatnym, w zakładzie o liczbie pracujących 50-249 osób, jako operator maszyn i urządzeń wydobywczych i przetwórczych, ze stażem pracy 1 rok i mniej. Najczęściej doznawał on urazu kończyn górnych i był niezdolny do pracy przez okres 4-13 dni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Projektu

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zadania: Zarządzanie procesem projektowym dla inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych (od koncepcji po pozwolenie na budowę). Efektywne uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Optymalizacja projektów budowlanych. Kontrola budżetu i harmonogramu projektowego. Współpraca z Inwestorem, biurami...
  • Specjalista ds. Projektowania i Optymalizacji Budowlanej / Architekt

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Maksymalizacja zabudowy działki poprzez tworzenie analiz chłonności. Analizy nasłonecznienia i zacienienia dla planowanych obiektów. Diagnoza potencjalnych zagrożeń na analizowanym gruncie. Optymalizacja rozwiązań w dokumentacji projektowej. Tworzenie zestawień...
  • Młodszy Specjalista ds. Logistyki (Material Planner)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Z nami: Zrozumiesz. jak tworzyć i realizować skuteczny program zaopatrzenia: planować i rozdzielać zaopatrzenie, organizować transport, dbać o odpowiedni poziom zapasów i koszty. Nauczysz się monitorować systemy ostrzegania, sprawdzać efektywność dostawców i firm logistycznych oraz...
  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.